Eleştiri , bir insanı, bir yapıtı, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla yapılan inceleme işidir. İki türlü eleştiri vardır. Yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri yapıcı ve yıkıcı eleştiri arasında bir çeşit farklar vardır.
 
Yapıcı eleştiri, yol göstermek için yapılır. Yıkıcı eleştiride ise yol göstermek yerine suçlamak vardır. Örneğin bir çocuğa yalan söyleme dediğimizde çocuğu suçlamış oluruz. Fakat çocuğa doğruyu söyle diyerek ona yol göstermiş oluruz.
 
Yapıcı eleştiride , eleştirilen kişi yada konunun olumlu yönleri vurgulandıktan sonra eksik kalan taraflar ifade edilir. Böylece kişinin şevkini koruması sağlanır.  Yıkıcı eleştiride ise olumlu taraf gösterilmeden direk eksikler söylenir ve bu eleştirilen kişinin kalbini kırabilir. 
 
Yapıcı eleştiri,eleştirilen kişinin kusurlarını görüp düzeltmesini sağlarken. Yıkıcı eleştiride kişinin tamamen bırakıp pes etmesine yol açabilir. Eleştiri hayatımızın her anında karşılaştığımız bir durumdur. Bazen eleştiren biz oluyoruz, bazen de karşımızdaki kişiler bizi eleştirebiliyor.
 
Bazı insanlar vardır ki karşılarındakine duydukları kinden, nefretten ve öfkeden dolayı; o kişiyi eleştiri bombardımanına tutuyorlar. Aşağılayıp hakaret ediyorlar. Hatta bununla kalmayıp iftira dahi atabiliyorlar. 
 
Bazen bende olumlu veya olumsuz eleştiri mesajları alıyorum. Olumlu eleştiriler elbette beni çok mutlu ediyor.  Yazılarımı okuyanlar teşekkür mesajları gönderdiklerinde çok mutlu oluyorum. Fakat bazı zamanlar oluyor ki , sırf yazımı beğenmediği için küfür edenler dahi oluyor. Özellikle de siyasi yazılarımda çok oluyor bu durum. Ben eleştiriye açık bir insanım fakat hakaret içeren eleştiriler yapanlar bunu neden yapıyor anlayamıyorum. Sonuçta o kişiler benim yazılarımı beğenmeyebilir fakat bir şeyi beğenme beğenmediği için insan neden küfreder ki sanırım bu tür kişilerin kişilik bozuklukları var. Yazıma son verirken MEVLANA'nın çok güzel bir sözünü sizlerle paylaşmak istedim.
 
Suskunluğum asaletimdendir
Her lafa verecek cevabım var lakin
Bir lafa bakarım, laf mı diye
Bir de söyleyene bakarım
Adam mı diye!
MEVLANA

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.