Blog İpuçlarıKişisel

Blog Yazarak Para Kazanmak

Gerek Dünya da gerekse Ülkemizde blog yazarak para kazanan bir çok insan var özellikle yabancı ülkelerde blog yazarak çok güzel paralar kazanan insanlar var. Geçimlerini blog yazarak sürdüren insanlar var fakat bizim ülkemizde blog yazarak ne kadar para kazanılır derseniz sadece şunu söyleyebilirim Türkiye'de blog yazarak para kazanılabilir ama kesinlikle yabancı ülkelerdeki gibi para kazanılmaz diye düşünüyorum belki de yanlış düşünüyorum ama ben daha duymadım blog yazarak harika paralar kazanan insanları
 

Peki Yabancı Ülkelerde Yaşayan İnsanlar Blog Yazarak Nasıl Para Kazanıyor?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum yabancı ülkelerdeki insanlar,  reklamları virüs olarak düşünmüyor evet bazı reklamlar var tıkladığınız zaman bir anda onlarca sayfa açılıyor fakat o reklamlardan bahsetmiyorum ben Google adsense reklamlarından bahsediyorum. Yabancı bir forum sitesinde Türkçe'ye çevirerek okumuştum şöyle yazıyordu; İnsanlar eğer o siteden faydalandıysa  mutlaka sitedeki reklamlara tıklıyorlar. Böylece site sahiplerinin geliri artıyor. 
 
Ayrıca yabancı ülkelerdeki insanlar bir siteden bir şey okuduğu zaman onu mutlaka sosyal medya hesaplarında paylaşıyor ki , diğer insanlarda o yazıdan faydalansın. Sadece Google reklamlarından kazanmıyorlar sitelerinde başka firmaların banner reklamlarını ekleyerek firmaları veya diğer web sitelerini tanıtan yazılar yazarak mükemmel para kazanıyorlar. 
 

Peki Türkiye'de Blog Yazarak Para Kazanılır mı?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum eğer blog yazmayı gerçekten seviyorsanız ve isteyerek yapıyorsanız yani, herkesin blogu var benimde bloğum bir kaç bir şey yazdıktan sonra reklam koyup para kazanırım düşüncesiyle blog açıyorsanız hiç açmayın çünkü bu şekilde bir para kazanamazsınız. Evet ülkemizde de blog yazarak güzel paralar kazananlar yok mu? Elbette vardır fakat içeriğiniz özgün olmadığı sürece istediğiniz kadar içerik girin para kazanma şansınız çok düşük fakat biraz sabır edip düzenli bir şekilde özgün içerikler girerseniz bir süre sonra çok olmasa da para kazanabilirsiniz.
 
Sitenizi / bloğunuzun reklamlarla doldurmayın girdiğim sitelerde eğer sağdan soldan beni rahatsız eden reklamlar gördüğüm zaman o siteye bir daha girmemeye özen gösteririm. Çünkü sitedeki bir yazıyı okumaya başlasam hemen reklam çıkar ve bu da beni çok rahatsız eder. Sitenizde en fazla 3 adet reklam koymalısınız bana göre zaten reklama tıklayacak olan kişi sitenizde bir tane de reklam olsa tıklar. Ben bir siteye girip hoşuma giden bir şey okuduğum zaman mutlaka reklama da tıklarım ki site sahibi para kazansın.
 

Uzun Lafın Kısası, Para Kazanmak İstiyorsanız 

* Her şeyden önce özgün içerikler girmeniz gerek
* Yazılarınıza değer katarak, okuyucularınıza bir şeyler verebilmeniz gerek
* Okuyucularınız ile alay eder gibi değil de samimi, içten bir şekilde yazılarınızı yazmak gerek
* Okuyucularınızın gözlerini yormayan sade tasarımlar yapmanız gerek, yazı fontlarınız gözü yormayacak şekilde olması gerek
* Takip ettiğiniz bloglarda yorumlar yapmanız gerek ki, o sitenin sahibi de sizin sitenize gelsin 
 
Bunları yapmakla da bitmiyor tabi ki , sabırlı olmanız gerekiyor, bloğunuzu açtıktan sonra okuyucu kitleniz bir anda yükselecek diye bir şey yok düzenli bir şekilde günde  bir kaç tane içerik girseniz dahi bazen bloğunuza kimse gelmeyebilir, kimse yazılarınızı okumayıp yorum yapmıyor olabilir ama hemen vazgeçip zaten kimse yazılarımı okumuyor derseniz işte o an kaybedersiniz siz düzenli bir şekilde ve özgün içerikler girdiğiniz sürece bloğunuz bir gün mutlaka iyi yerlere gelecektir.
 

 

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. Çok doğru yazmışsınız. Bir Blogger, sabredip, sitesi için içerik üretmelidir. Yoksa zaten; çaba gösterilmeyen bir yerden, nasıl para kazanılacak. Kazanılsa bile, o dediğiniz saçma reklamlar nedeniyle bir süre sonra; mevcut ziyaretçi kaybolur, gider.

  1. Aynen, sabır etmek çok önemli aksi takdirde dediğiniz gibi mevcut ziyaretçilerde kaybolup gider.

 2. Kendi adıma söylüyorum blog yazmak aslında zor bir iş.Geçen yılın kasım ayından itibaren yazıyorum ve şuan ki durumdan çok mutluyum. Önemli olan insana moral vermesi. İlk başta reklam koymak zaten mantıklı değil. Bende reklamlara tıklıyorum. Hem cebimden para çıkmıyor, hemde karşımdaki kişi emeğinin karşılığını alıyor. bu yazı için teşekkür ederim

 3. Bazı genç bloggerlar var.Daha doğrusu yeni.Sordugu ilk soru nasıl para kazanirim.Dur önce bir yazı yaz bakalım ah ah. .

  1. Bende de para kazanma düşüncesi blog yazarının en son düşüneceği konu olmalıdır.

 4. Yine güzel ve bir konuya değinip doğru öneriler de bulunmuşsun katılıyorum sevgili Gökhan.Flaş reklamlar ve pat diye açılan reklamlar yüzünden anın da çıktığım yerler oluyor maalesef mecbur bırakılmak şık olmuyor.Destek olmak isteyen zaten ne yapacağını bilir:)
  Teşekkürler,iyi bir hafta sonu diliyorum.

 5. Moda blogları ve makyaj blogları (belli bir kitleye ulaşan) çok iyi para kazanıyor. 6 yıldır blog yazıyorum ve 6 yıl öncesinden tanıdığım çalışırken moda/makyaj bloğu tutup sonradan işini bırakarak sadece bu işten para kazanmaya devam eden çok kişi tanıyorum.
  Demek istediğim blogtan para kazanılabilir ama kişisel bloglardan (özgün ve kaliteli içerik girsen de) hayatını devam ettirecek kadar çok para kazanmak mümkün değil. Çünkü reklam verenler nedense kişisel bloglara çok da rağbet etmiyor, ikinci plana atıyor. Halbuki Bence kişisel bloglar her zaman daha samimi ve manipülasyonda çok daha başarılılar.

  1. Kesinlikle… çok haklısınız moda ve makyaj blogları gerçekten güzel paralar kazanıyor ama nedense sizinde dediğiniz gibi kişisel blogları kimse görmüyor. Ama bilmiyorlar ki kişisel bloglar daha samimi.

  2. Nabrut Fıdıllıoğlu'nun yorumuna katılıyorum.Kişisel bloglar daha çok izlenmeli.

 6. Çok dogru yazmissiniz. Bizim insanimizda bir de çekememezlik var. Birbirine destek ve yardimlasma oldugu kadar aman o para kazansin diye ben mi ugrasacagim düsüncesi var. Ayrica bloglarimiz da kücük capli amatör ya da profesyonel farketmez islerimiz. Özen gösterilmeden çalisilmadan basari veya kazanç beklemek olmaz.

  1. Malesef dediğiniz çekememezlik durumu bir çok insanda var ne yazık ki, hatta adsense reklamları olan sitelerin bir çoğunun banlanma nedeni reklamlara fazla tıklama, yani ziyaretçi sırf sitenin sahibi adsense hesabı banlansın diye aynı reklama ard ardına defalarca tıklıyor bilerek, işte benim de adsense reklamlarına bu yüzden başvurmuyorum diyebilirim.

  2. Bu yoruma/duruma şok oldum Gökhan Bey! İnsanlar emeklerinin karşılığını almasın diye gizli hesaplara kafa yorup buna vakit harcayanlar mı var?! Ölmüşüz ağlayanımız yok o zaman :(

  3. Üzülerek söylüyorum ki bu gerçek ben bloğumu ilk açtığım zamanlarda adsense reklamlarını koymuştum. Fakat bir iki hafta sonra adsense'den şöyle bir meil geldi;

   'Geçersiz tıklama nedeniyle nedeniyle adsense hesabınız banlanmıştır' yazıyordu bu durumu internette araştırdığımda aynı bilgisayardan aynı anda bir kaç defa tıklanma olduğu için böyle olmuştur yazıyordu forum sitelerinde

 7. Blogdan para kazanmak için öne çıkabilecek bir şey yazmak lazım, hangi konuda olursa olsun. ''Niş'' tabir edilen bloglar o yüzden çok takip ediliyor.

  Biz blogları daha çok hobi gibi algılıyoruz, doktor olan kitap blogu yazıyor, öğretmen örgü blogu vs. Herkes uzmanlık alanında blog yazsa bence çok daha etkin, özgün ve kazançlı çıkar. Bilmem sence de öylemi?

  1. Haklısın Elif abla, aslında herkes kendi uzmanlık alanında blog açsa daha çok takip edilir, fakat bu defa da blog tam kişisel olmaz.

 8. Çok doğru ve bilgilendirici bir yazı olmuş eline sağlık. Maalesef bizim milletimiz emeklemeden koşmaya çalıştığı için sonuç hep hüsranla sonuçlanıyor. Bir de okumayı pek fazla sevmedikleri için uğraşmaya değer bulmuyorlar sanırım.

 9. Çok faydalı bir yazı olmuş,emeğinize sağlık.
  Maalesef insanlar bu işleri çok basit görüp hemen heveslenebiliyorlar ve sonuç olarak 'Blog çöplüğü' diye nitelendirilen bir şey oluşuyor.
  Her gün tonlarca blog açılıyor ama devamı ettiren kişi sayısı çok az.Her işte olduğu gibi blog yazmak çok büyük emek isteyen bir iş.Evet para kazanmak çok kişiye nasip olmuyor ama yine de zaman harcandığı için,emek verildiği için bu da bir iş.
  Bencil düşünülmese bir siteye girdiğinde emek harcanmış deyip tıklayabilse herkes reklamlara.Biz bir şey kaybetmeyiz ama emek veren insan az da olsa karşılığını alabilir.
  Bu yazıyı okumam çok iyi oldu ve yazdığınızı yapacağım bende bundan sonra.Faydalı bulduğum siteye destek vermek adına tıklayacağım reklamlarada:)
  İzniniz olursa yazınızın küçük bir kısmını kendi blogumda kullanmak istiyorum tabi ki kaynak göstermek üzere.

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim
   Kaynak göstereceğinizi belirtmişsiniz, o şekilde alabilirsiniz kaynak göstererek, ayrıca bu güzel davranışınız için teşekkür ederim.

 10. Yazınızı çok beğendim gerçekten, çoğu insan hem blog yazmayı kolay zannedip, dalga geçiyor, hem de çok para kazanılıyor zannediyorlar.Gerçekten çok üzücü bir durum.Kolaydan para kazanmak gibi gördükleri için de her gün yeni blogger ortaya çıkıyor, tabi ki yeni blogger olmalı, sonuçta tüm bloggerlar sıfırdan başlıyor, ama bu iş ayrı bir emek, vakit, özen istiyor.Ah, ah nasıl anlatsam bilemiyorum ama yazınız iyi geldi gerçekten…

  1. Anlıyorum sizi :)
   Gerçekten haklısınız, bazen bana soruyorlar ne kadar para kazanıyorsun diye ama daha sitedeki reklam bile yok onu bilmiyorlar :)

 11. Bloglar herkes için bir kazanç kapısı olmalı. Ama hedef olarak maddi yönde değil manevi yönde kazanç sağlamak öncelik olmalı. Siz blogda hem kendinizi hemde takipçilerinizi manevi kazançtan tatmin etmeyi başarırsanız maddi kazançta devamında kendiliğinden gelir.

  1. Haklısınız
   Zamanı geldiğinde mutlaka maddi olarak iyi yerlere gelecektir, kaliteli içerik ürettikten sonra.

 12. Teşekkürler bilgilendirici yazınız için. Blog yazmaya ve okumaya başladığımdan beri devamlı ziyaret ettiğim sitelerin reklamlarına benimle alakalı olmasa bile tıklayıp öyle çıkarım. Bu karşı taraf için düşünceli olmakla ilgili. Blogumda ve birçok blogta gördüğüm gereksiz veya konu ile alakasız yorumlarımları da samimi bulmuyorum. Blog yazarı için saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Yeni bloggerların kısa yoldan para kazanmak istemesi gibi kısadan takipçi kazanmak istiyorlar. İçten gelen bir istek olduğunu düşündüğüm blog yazarlığı farklı yollar denenerek başarı sağlanmaya çalışınca yapmacık ve kısa ömürlü oluyorlar. Konu konuyu açtı, sanırım uzun bir yazı oldu. Tekrardan kaleminize sağlık, saygılar..

  1. Öncelikle teşekkür ederim
   Yorum konusunda bende sizin gibi düşünüyorum bazen yazının altına yazıyla ilgili yorum yapmadan site adresini yazanlar oluyor tai o tür yorumları yayınlamıyorum.

   Yorum öncelikle yazıyla ilgili olacak bana göre, herkes blog yazabileceğini düşünüyor blog açıyor fakat dediğiniz bir süre sonra internet çöp bloglarla doluyor.

 13. Blog hobi olarak yazılmalı. Para kazanmada elbette olacaktır, fakat zengin edecek kadar bir miktar beklemesin kimse. İşi kaliteli yapmaya çalışmak lazım, bunun meyveleri ileride elbette gelir. Hedef para kazanmak değilde, yazılarımızın okunması, yeni arkadaşlıklar kurmak olsa daha hoş olur. Blogun maddi yönde getirisi tartışılır, ama kişiliğimizdeki manevi getirisi çok fazladır.

  1. Haklısın mustafa, aslında para kazanmak derken kimse zenginlik beklemiyordur bence yani Türkiye şartlarında bunu beklemek komik olur zengin olacak kadar bir kazanç getirmesi çok zor.

   Dediğin gibi bloglar yeni insanlar, dostluklar ve arkadaşlar edinmek için bire bir. Ben blog yazmaya başladıktan sonra sizler gibi değerli dostlar kazandım ve çok mutluyum.

 14. Aslında güzel paralar kazanan insanla duyuyorum. Fakat sizinde bahsettiğiniz gibi yabancı ülkelerdeki gibi değil bu olay. =(

  1. Evet dediğiniz gibi güzel paralar var fakat onlarda belli bir süreden sonra kazanmaya başlıyorlar.

 15. Blog yazarak para kazanmak diye yazı paylaşan biri aylık ne kadar kazanıyor çok merak ettim.

 16. Ah bir reklam alsam, tıklanması da gelir peşinden diye düşünüyorum :) Bence reklam verenler için reklamın görünürlüğü de amaca bir derece hizmet ediyor diye düşünüyorum. Kim hangi reklam linkine tıklıyor ki? Çok işlek sitelerdeki reklamlar bile acaba ne kadar tıklanıyor ki?
  Öncelikli hedefim blogum takip edilsin, sosyal medyada paylaşılsın :) Tabi reklamlar tıklandıkça gelire dönüşüyor değil mi :)
  Sanırım reklam alma aşamasına gelmediğim için bununla çok ilgilenmedim ama reklam tıklanması şaka bir yana önemli bir konu…
  TV'de şu sözü çok duymadık mı? "Şimdi reklamlar ve sakın bizden ayrılmayın"

  1. Haklısınız belki ama blog yazarak para kazanmak çok zor ülkemizde çünkü daha bir çok internet kullanıcısı reklamı virüs sanıyor ve bırakın tıklamayı siteden hemen geri çıkıyor.

 17. Kesinlikle kolay gözüken yalnız çok zor bir uğraştır. Davulun sesi uzaktan hoş geliyor milletimize.

 18. Size aynen katılıyorum, öncelik para kazanmak olmamalı. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

 19. Yazıyı okudum başarılı bir yazı olmuş, günümüzde çok fazla arttı hep aynı şeyleri paylaşıyorlar biraz daha özgün bloglar kurulur inşallah.

 20. Güzel bir yazı olmuş dediğiniz gibi özgünlük ve iletişimde kalmak tabii bir de sabır olunca gerisi gelir.

 21. Merhaba,

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Biz blog yazarları her zaman işimizi ciddiye almalıyız. İnsanlara faydalı olabilecek yazılar yayınlarsak eğer karşılığını fazlasıyla alırız. Sizleri İnsanların en büyük problemlerinden birisi olan para sorunları üzerine yazılar paylaştığım bloguma davet ediyorum. Tüm blog yazarlarına başarılar dilerim.

  1. Rica ederim.
   Evet insanlara faydalı içerikler paylaştığımızda zamanla karşılığını maddi ve manevi olarak kesinlikle alıyoruz.
   Sitenize en kısa ziyaret edeceğim.

 22. İmkanı olan ingilizce blog açarak dünyay hitap etsin, okuyan kesimin az olduğu ülkemizde biraz zor bloggerlık.

  1. İngilizce blog fikri güzel, fakat ülkemizde de yeterince blog okuyucusu var. Bana göre önemli olan her zaman söylediğim gibi özgün olmaktır, blog yazarı özgün olursa eğer bir gün mutlaka okuyucu kitlesi ile buluşacaktır diye düşünüyorum. Tabi bunun içinde sabır ve azim gerekiyor.

 23. Dünyanın en zor mesleği seçiyorum bloggerları 2 gün önemsemesen 3. gün geri düşmüş oluyorsun. Çok zaman ve çok emek vermek gerekiyor. E tabi bir de severek yapmak, para ondan sonra geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu