GenelKişisel

Benim Şehrim, Hatay-Dörtyol

Blogger arkadaşım Cafe Tigris yeni bir mim başlatmış ve beni de mimlemiş mim’in konusu sizin şehriniz. hangisi başlıklı bir mim yani, yaşadığımız yeri anlatmamızı istemiş. Eskişehir de yaşayan Cafe Tigris yaşadığı yer olan Eskişehir hakkında güzel bilgiler vermiş okumanızı tavsiye ederim.

İçindekiler

Hatay

Gelelim benim şehrime, benim şehrim bir çok millete ev sahipliği yapmış, kültür açısından çok zengin bir yer olan Hatay’dır tarihi bakımdan çok zengin bir şehirdir Hatay, Hatay’ın diğer adı ise Antakyadır. Hatay’a geldiğiniz zaman bir çok tarihi yeri görebilirsiniz şu anda dahi bir çok farklı milletten insan bulunmaktadır. Bununla ilgili küçük bir şey anlatmak istiyorum bana sanal alemde tanıştığım insanlar nereli olduğumu soruyor Hataylı’yım dediğim zaman ilk dedikleri şey Arap’mısın diyorlar hayır  Arap değilim. Arap olunca ne oluyorsa onuda anlamış değilim de. İnsan yeter ki insan olsun Arap olması ne fark eder. Bana göre insanın ırkı veya dini hiç önemli değildir yeter ki her şeyden önce insan olmayı bilsin. Evet Hatay’da Araplar’da var ama sadece Araplar yok neredeyse her çeşit dinden ve ırktan insan bulabilirsiniz.

Medeniyet

Tarihi boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok millete ev sahipliği yapan Hatay bölgesinde çok sayıda şair, bilim adamı ve sanatçı yetişmiş, zaman içinde zengin bir kültür birikimi meydana gelmiştir. Bu birikimin izlerini, etkilerini bugün de tarihi yapılarda, müzelerde eser olarak, toplum yaşayışında sanat, basın-yayın etkinlikleri ya da adet, gelenek, görenekler halinde görmek mümkündür. Ayrıca tarihi boyunca çeşitli dinlerin, inançların bir arada yaşadığı Hatay bu özelliğini bugün de korumakta, İslam, Hıristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşamakta, cami, kilise ve havra yan yana varlıklarını ve fonksiyonlarını sürdürmektedir. Toplumun sahip olduğu ortak kültür nedeniyle inanç farklılıkları Hatay‘ da hiçbir zaman problem olmamış, bu farklılıklar kültürel yapının bir zenginliği olarak kabul edilmiştir.
Hatay yemek konusunda çok zengin çeşitlere sahiptir şimdi burada yemek çeşitleri saymayacağım merak eden arkadaşlar internetten bakabilir. Zira burada yazmıyorum çünkü sayfalar yetmez yemek ve tatlı çeşitlerini yazmaya :)
Benim Şehrim, Hatay-Dörtyol
Ben Hatay’lıyım fakat Hatay, benim yaşadığım yere mesafe olarak çok uzak olduğu için Hatay’ı çok fazla bilmiyorum ben Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzulu Mahallesinde yaşıyorum. Çalıştığım yer Dörtyol’da, Dörtyol düşmana karşı ilk kurşunun atıldığı ve ilk teşkilatlanmaların yapıldığı ilçedir.  (19 Aralık 1918 )
Yaşadığım yer eskiden kasaba iken şimdi, Dörtyol‘a bağlandı ve Dörtyol’un mahallesi oldu, yaşadığım yer o kadar güzel bir yer ki anlatmaya kelimeler yetmez 8- 10 KM aşağımızda Deniz, 30 KM yukarıda Amanos Dağların‘da kurulmuş yaylalarımız var. İnsanlar, yaz mevsiminde gündüz denizde akşam ise yaylalardadır  Yaylanın o tertemiz ve soğuk havası hasta olan insanları bile iyileştirir. Ben daha çok yaylayı seviyorum. Kuzuculu‘da bir de Deliçay var yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Deliçay yanında yukarı taraflarında çok güzel piknik yerleri vardır, yaz mevsimindeyseniz ve piknik yapmak istiyorsanız eğer çok erken saatlerde uyanmanız gerekiyor çünkü yer kalmıyor :)   Benim şehrim ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Çok teşekkür ederim. Hatay hep merak ettiğim yerlerden birisidir. Farklı kültürleri üzerinde barındıran koskoca bir tarihe tanıklık eden toprakları görmek, birbirinden leziz yemeklerini tadmak için kimbilir bir gün yolum düşer ;)))

  1. Rica ederim, ayrıca ben teşekkür ederim beni'de böyle güzel bir mim'e davet ettiğiniz için.

   Hatay gerçekten çok güzel bir şehirdir. Bir gün yolunuz düşerse beklerim.

 2. Hatay'da şelaleyi görme şansı bulmuştum bir kaç yıl önce.. İnanılmaz güzel. Yol boyunca Hatay'a giderken de insan muhteşem manzaralarla karşılaşıyor. Yanlış söylemiş olmam inşallah, sanırım Belen Vadisi'ydi. Tepeden o bakış, vadinin muhteşem görüntüsü, kocaman yel değirmenleri…. Bakmaya doyamadım giderken. Sonra da bizi şelalenin büyüsü karşılayıverdi.. Ne güzel toprakları var yurdumuzun.. Şimdi nasıl da özlediğimi farkettim..:) Nasip olursa inşallah tekrar görmek isterim…

 3. Hataylı bir arkadaşım var burada. Onun yüzünden çok merak ediyorum oranın yemeklerini. Arap mevzusunu da kendi kendine açmıştı. Şakasına ben Arap kökenliyim demişti. Benim tepkimi ölçmek içinmiş. Bir tepki veremedim ki sanki kötü bir şeyi itiraf edermiş gibi söyleyince. Zaten böyle konulara da gıcık oluyorum, önyargıdan başka bir şey değil.

  1. Aynen, bazı insanlar var işte Hataylı'yım dediğim zaman ilk sordukları şey Arap mısın diyorlar. Ne oluyorsa insan Arap olunca bende anlamıyorum o tür ayrım yapan insanları.

 4. Hataya hiç gidemedim. O kadar merak etmeme rağmen. Umarım en kısa zaman da gidebilirim :)

 5. Dörtyollu çok arkadaşım var. Yemekleriniz muhteşem zaten. Hep gitmek istediğim bir yerdir hatay

  1. Dörtyollu blog arkadaşlarınız mı var.
   Evet yemeklerimiz harikadır. Buyrun misafirimiz olun.
   Her zaman bekleriz.

 6. Benim görmeyi en çok istediğim yerlerdendir. Oğlum Diyarbakır da görev yapıyor onlara gittikçe yakın illeri gezerim diyordum ama maalesef malum oraların hali inş. yaşam sürem için de nasip olur .Hatay'ın tarihi dokusu muhteşem TV de izlediğim de çok beğenmiştim.
  Yaşadığın yeri çok güzel anlatmışsın fotoğraflar da harika.

  1. Hatay gerçekten çok güzeldir, gerek yemekleri, gerekse tarihi ve kültür bakımdan çok zengin bir şehirdir.
   Her zaman bekleriz inşallah abla :)

 7. Hep yemekleriyle duydum.Belkide benim ilgi alanımı daha çok yemekler çekmiş olabilir. :) O kadar lezzetli ki her yemeği.Diğer yönleriyle de birazda olsa tanıma imkanım oldu. Teşekkürler. Umarım bir gün ziyaret etme fırsatı da bulurum.

 8. nasıl güzel bir yer orası öyle. daha fazla post yapmani dilerim bu konuda ve bol bol foto ;)

  1. Evet güzel gerçekten. Fotoğraf konusunda biraz eksik kaldım açıkçası ama ilerleyen zamanlarda yeni fotoğraflar ekleyeceğim.
   Güzel yorumun için teşekkür ederim Derya abla :)

 9. Hep programlardan gördüğümüz yemekleriyle meşhur şehir. Umarım bir gün gidip görebilirim. Ülkemizin her karışı ayrı bir zenginlik, ayrı bir kültür.:)

 10. off off Hatay denince aklıma gelen leziz yemekler, tatlar hatta nar ekşisi -ile yapılan çiğköfte/kısır, aman Allahım— o nasıl mutfak kültürü yaa, en sevdiklerimden… Mutfağı gelir benim aklıma -belli de ettim ki, daha ne olsun- Arap mısın? ne bileyim hiç yani :)) Bi de tarih, kültür… + asi nehri :)) Ellerine sağlık ;)

  1. Evet yemeklerimiz çok çeşitlidir. Buyur gel beklerim misafirim ol
   Tarih ve kültür açısından da çok zengin bir ildir HATAY (Antakya)

   Yazıyı tam okumadın sanırım, ARAP MISIN sorusuna da yer vermiştim ayrıntılı olarak, ARAP Değilim.

 11. Ben de çok merak ediyorum Hatay şehrini. Expo 2021 oralarda yapılacakmış. Şehir için müthiş fırsat.

  1. Evet expo 2021 bu yıl HATAY’da yapılacak, çalışmalar başlayalı çok oldu.
   Hatay yemekleriyle olsun, insanı, doğası ve tarihiyle mükemmel bir şehirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu