Blogger arkadaşım Cafe Tigris yeni bir mim başlatmış ve beni de mimlemiş mim’in konusu sizin şehriniz. hangisi başlıklı bir mim yani, yaşadığımız yeri anlatmamızı istemiş. Eskişehir de yaşayan Cafe Tigris yaşadığı yer olan Eskişehir hakkında güzel bilgiler vermiş okumanızı tavsiye ederim.

İçindekiler

Hatay

Gelelim benim şehrime, benim şehrim bir çok millete ev sahipliği yapmış, kültür açısından çok zengin bir yer olan Hatay’dır tarihi bakımdan çok zengin bir şehirdir Hatay, Hatay’ın diğer adı ise Antakyadır. Hatay’a geldiğiniz zaman bir çok tarihi yeri görebilirsiniz şu anda dahi bir çok farklı milletten insan bulunmaktadır. Bununla ilgili küçük bir şey anlatmak istiyorum bana sanal alemde tanıştığım insanlar nereli olduğumu soruyor Hataylı’yım dediğim zaman ilk dedikleri şey Arap’mısın diyorlar hayır  Arap değilim. Arap olunca ne oluyorsa onuda anlamış değilim de. İnsan yeter ki insan olsun Arap olması ne fark eder. Bana göre insanın ırkı veya dini hiç önemli değildir yeter ki her şeyden önce insan olmayı bilsin. Evet Hatay’da Araplar’da var ama sadece Araplar yok neredeyse her çeşit dinden ve ırktan insan bulabilirsiniz.

Medeniyet

Tarihi boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok millete ev sahipliği yapan Hatay bölgesinde çok sayıda şair, bilim adamı ve sanatçı yetişmiş, zaman içinde zengin bir kültür birikimi meydana gelmiştir. Bu birikimin izlerini, etkilerini bugün de tarihi yapılarda, müzelerde eser olarak, toplum yaşayışında sanat, basın-yayın etkinlikleri ya da adet, gelenek, görenekler halinde görmek mümkündür. Ayrıca tarihi boyunca çeşitli dinlerin, inançların bir arada yaşadığı Hatay bu özelliğini bugün de korumakta, İslam, Hıristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşamakta, cami, kilise ve havra yan yana varlıklarını ve fonksiyonlarını sürdürmektedir. Toplumun sahip olduğu ortak kültür nedeniyle inanç farklılıkları Hatay‘ da hiçbir zaman problem olmamış, bu farklılıklar kültürel yapının bir zenginliği olarak kabul edilmiştir.
Hatay yemek konusunda çok zengin çeşitlere sahiptir şimdi burada yemek çeşitleri saymayacağım merak eden arkadaşlar internetten bakabilir. Zira burada yazmıyorum çünkü sayfalar yetmez yemek ve tatlı çeşitlerini yazmaya 🙂
Benim Şehrim, Hatay-Dörtyol
Ben Hatay’lıyım fakat Hatay, benim yaşadığım yere mesafe olarak çok uzak olduğu için Hatay’ı çok fazla bilmiyorum ben Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzulu Mahallesinde yaşıyorum. Çalıştığım yer Dörtyol’da, Dörtyol düşmana karşı ilk kurşunun atıldığı ve ilk teşkilatlanmaların yapıldığı ilçedir.  (19 Aralık 1918 )
Yaşadığım yer eskiden kasaba iken şimdi, Dörtyol‘a bağlandı ve Dörtyol’un mahallesi oldu, yaşadığım yer o kadar güzel bir yer ki anlatmaya kelimeler yetmez 8- 10 KM aşağımızda Deniz, 30 KM yukarıda Amanos Dağların‘da kurulmuş yaylalarımız var. İnsanlar, yaz mevsiminde gündüz denizde akşam ise yaylalardadır  Yaylanın o tertemiz ve soğuk havası hasta olan insanları bile iyileştirir. Ben daha çok yaylayı seviyorum. Kuzuculu‘da bir de Deliçay var yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Deliçay yanında yukarı taraflarında çok güzel piknik yerleri vardır, yaz mevsimindeyseniz ve piknik yapmak istiyorsanız eğer çok erken saatlerde uyanmanız gerekiyor çünkü yer kalmıyor 🙂   Benim şehrim ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.