İnançlar kendi hayat deneyimimiz ve küçük yaşlarda aile, öğretmenler gibi yakın çevremizin bizlere aktardığı bilgilerle oluşur. Bir kere oluştuktan sonra da kolay kolay sorgulama gereği duymayız onları yani inançlarımızı. İnançlarımız, hayatımızı istem dışı yönlendirir.

Hatta farkında olmadan inançlarımızı destekleyen yeni bilgi ve görüşlere açıkken; inancımızın karşıtı olan bilgilere de kendimizi tamamen kapatırız. İnançlarımız doğrultusunda hareket eder, tepki verir ve beklentiler içine gireriz.

İnanırsanız Başarırsınız

İnanırsanız başarırsınız. Bazı inançlar, bizi güçlendirip hayatımızı kolaylaştırırken, bazıları da bizi sınırlayıp güçsüzleştirir. Bu nedenle neye inandığımızı bize ne sağladığını bilmeliyiz. Başarılı insanlarla başarısız insanların inandıkları şeyler farklıdır veya mutlu insanlarla mutsuz insanların… İstediklerimizi değil inandıklarımızı yaşarız. Bir şeye sahip olmayı çok istiyor ama onun olacağına inanmıyorsanız, isteğiniz değil inancınız kazanacak, yani sahip olmak istediğiniz her neyse ona sahip olamayacaksınız.

Burada kendi inançlarımdan bir tanesinden örnek vermek istiyorum. Bundan daha önceki bir kaç yazımda da bahsetmiştim. Yıllar önce bir merakla web sitesi açmaya merak saldım. Daha önce bu konuda hiç bir eğitim almadım. Bu düşüncem oluştuğunda nasıl yapacağım, nereden başlayacağım ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyordum. Fakat şunu çok iyi biliyordum. Hemen olmasa da bir süre sonra bu düşüncemi hayata geçirecektim.Önceleri saatlerce bilgisayar başında farklı farklı sitelerde bu konularla ( web site nasıl kurulur) ilgili bilgiler araştırdım. Her yeni bir şey öğrendiğimde, web site kurulumun zor olduğunu ve site yönetiminin kolay olmadığını gördükçe biraz korkuyordum. Fakat düşüncemden hiç vazgeçmedim korkularım beni bu düşüncemden vazgeçiremedi. Çünkü bu işi başaracağıma çok inanmıştım.

Vel hasıl kelam, web siteyi kurdum deneme yanılma yöntemi ile sonra sildim tekrar kurdum bunu defalarca yaptım artık amacıma ulaşmıştım inancımı gerçekleştirdim. İnancımı gerçekleştirmenin verdiği mutluluk ile daha farklı içerik yönetim sistemlerini ( joomla, wordpress, datalife engine) keşfettim. ve hemen hemen hepsini kullandım. En son olarak bu blogu açtım ve düzenli olarak blog yazmaya başladım.

Düzenli olarak blog yazmaya başladıktan sonra çok değerli insanlar tanıdım. Eğer, ben o zamanlar zorlanıp bu işi yapamayacağım diye inancımdan vazgeçmiş olsaydım şu anda böyle bir blogumda olmayacaktı ve bu yazıyı da yazamayacaktım.

Amacım Akıl Vermek Değil, Sadece Tavsiyede Bulunmak

Amacım kimseye akıl vermek değil, sadece naçizhane tavsiyede bulunmak istiyorum. Eğer gerçekleştirmek istediğiniz bir düşünceniz varsa ve o yolda ilerlerken bazı nedenlerden dolayı zorlandığınızda, bu zorluk sizi düşüncenizden, inancınızdan vazgeçirmesin. Aksine inancınıza daha sıkı sarılın. Lütfen unutmayalım bir şeye inanırsanız başarırsınız. Çünkü inanmak başarmanın yarısıdır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.