Sevgili anne babalar;

  Herkesin bildiği bir söz vardır. ”Eğitim ailede başlar”  her aile başarılı çocuklar yetiştirmek ister. Bunu gerçekleştirmek için çocuğuna her türlü imkanı hazırlar. Ancak unutulmaması gereken bir konu vardır ki, o da çocuğun kimlik gelişimidir. Çocuğun içinde bulunduğu dönemi nasıl anlattığı çocuğun hayatta kazanacağı başarıları kadar önemlidir.
  Ailenin çocuğa verdiği eğitimle çocuğun kişilik yapısı şekillenecekse aile çocuğa nasıl bir eğitim vermeli? öncelikle her aile çocuklarını ayrı bir birey olarak görüp kişiliklerine, bağımsızlıklarına saygı duymalıdır. Bunu yapmak için iletişim çok önemlidir. Yani çocuğu pahalı kurslara göndererek veya en iyi okula göndererek bir şey yapmış olmazsınız, bunları yaparken aynı zamanda çocuğunuzla olan iletişiminiz iyi olmalıdır. Veya illa ki pahalı okullara veya pahalı kurslara göndermenize gerek yok, demek istediğim çocuğunuzla iletişimiz iyi olmadıktan sonra istediğiniz kadar pahalı okullara gönderin bir verim alabileceğinizi sanmıyorum. Önemli olan çocuğa sadece ekonomik olarak yatırım yapmak değildir aynı zamanda onunla iletişimi iyi kurmaktır. Örneğin ergenlik döneminde bir çok anne ve baba çocuklarına bu konularda bilgiler verdiğini sanmıyorum. Çünkü biz toplum olarak çocuklarımızla iyi iletişim kuramayan bir toplumuz bu benim kendi kişisel düşüncem. En azından çevremde gördüğüm kadarıyla böyle. Elbette çocuklarıyla iletişimi çok iyi aileler var, onları saygıyla selamlıyorum.
Mutlu aile resimleri
  Çoğunuzun duyguları sizinkinden ne kadar farklı olursa olsun onun duygularını kabul etmelisiniz. Duyguların sürekli değil, geçici olduğuna inanmalısınız. Çocuğunuzun ayrı ve farklı bir birey olduğunu kabul etmelisiniz. Çocuğunuzun sorunları olduğunda yanında olmalı fakat sorunlarını kendisinin çözmesi için onu cesaretlendirmelisiniz.  Atalarımızın dediği gibi, balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmelisiniz.
  Bazı anne babalar vardır, çocuğa illaki kendi istedikleri bir mesleği yapmaya zorlarlar. Bence bu kesinlikle çok yanlış bir davranıştır. Bırakın çocuğunuz kendi istediği, sevdiği mesleği seçsin, çocuğu sizin istediğiniz bir mesleği yapmaya zorlamayın. Çocuğunuzu bir robot gibi yönetmek yerine ona sizin istediğiniz mesleğin ve kendi istediği mesleğin olumlu ve olumsuz yönlerini anlatın hatta gerekirse bu konularda psikologlar’ dan yardım alabilirsiniz. İleri ki zamanlarda çocuğunuzun ruh sağlığı bozulmaması için bu tür konularda biraz daha hassas davranın.
 
  Çocuğunuzla aranıza duvarlar örmek yerine, köprüler kurun. Göreceksiniz o zaman hem çocuğunuz hemde siz çok mutlu olacaksınız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.