KişiselKitap Yorumları

Off Dilim! Feyza Hepçilingirler

Off Dilim Kitap İçeriği Hakkında

Off dilim kitabının içeriği ; Burçin okumayı öğrendiğini sanıyor ama bir alışveriş merkezinde gördüğü yabancı bir isimi okumaya çalıştığında ablası  burçak tarafından alay konusu oluyor. Burçin okumayı çok seviyor olsa da henüz okumayı tam olarak öğrenemediği için biraz yavaş okuyor. Bir gün okulda kız arkadaşı tarafından bir mektup alıyor fakat mektubu bir türlü okuyamıyor, mektubu okuyamayınca ablasına sormak istiyor fakat ablası kendisiyle alay eder diye korkuyor.

Burçin’in Türkçesi aslında çok güzel fakat mektupta alfabemizde olmayan karakterler olduğu için mektubu bir türlü okumayamıyor ablası mektubu görüyor, mektubu okuyor.

  Arkadaşından gelen mektubu da bir türlü okuyamıyor. Neden? Okumayı öğrenmemiş mi? Yoksa o yazılar Türkçe değil mi? Anlamlı olmasını isterken kimler ne saçma laflar ediyorlar! Hangi ünlüler neler demiş? Ya şarkı sözleri? Reklamlar ne diyor, nasıl diyor? Burçin sizi birlikte düşünmeye çağırıyor: İnsanların kendi dillerine yabancılaşması olağan bir durum mu? Türkçenin içine düşürüldüğü, acıklı olduğu kadar gülünç duruma hem üzülecek hem de kahkahalarla güleceksiniz.
off dilim Feyza Hepçilingirler

Off Dilim Kitabı ile İlgili Düşüncem

 Off dilim kitabını okurken kendi ülkemizde kendi dilimize ne kadar yabancı olduğumuzu düşündüm. Alışveriş merkezlerinde olsun veya sokaklarda olsun insanlar kendi dillerinden uzaklaşmak için sanki elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin alışveriş merkezlerinde mağazaların isimleri neden yabancı isim ve o isimleri okuyamayan Burçin gibi küçük insanların ne kadar zorlandıklarını daha iyi anladım.

Her şeyden önemlisi neredeyse artık kendi dilimizi konuşmayı tamamen unutmuşuz, dilimizde olmayan yabancı harfler, Amerika’da yaşayan Burçin’in halasının erkek arkadaşının Türkçe ile ilgili düşünceleri ve daha bir çok şey, bu kitabı okuduğunuz zaman dilimizin geleceği ve devamı için Türkçeyi daha güzel kullanmaya gayret edeceğinizden eminim. Kitap çocuk kitabı olarak geçiyor ama bence büyüklerinde özellikle de sosyal ağlar sitelerinde ve gerçek hayatta Türkçe de olmayan harfleri alfabemizde varmış gibi kullanan bütün insanların okuması gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca Türkçeyi doğru bir şekilde kullanma bilinci kazandıracağını düşündüğüm mükemmel bir eser. Böyle bir kitap yazarak dilimizin güzelliklerini eğlenceli bir şekilde anlatan Feyza Hepçilingirler hanımefendiye çok teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Kesinlikle…
   Feyza Helepçiliginler'in okuduğum ilk kitabıydı,inşallah diğer kitaplarını da okuyacağım.

 1. Malesef bi asimileşme olma tutkusu var millette kendi öz değerlerimizi korumak varken.. Güzel kitaba benziyor bi bakayım :)

 2. Yorumlarınız doğrultusunda belki ileride okuyabilirim :) Oldukça güzel bir kitaba benziyor.

 3. Gökhan, ne güzel dile getirmişsin dilimizdeki yabancılaşmayı. Çokta güzel anlatmışsın kitabı. Madem çocuk kitabı olarak geçiyor o zaman önce çocuklar sonrada ben okuyayım ☺. Teşekkürler farkındalık yarattığın için. Sevgilerimle.

  1. Teşekkür ederim Zehra abla, evet hem çocuklar için eğlenceli ve eğitici bir kitap, hemde büyükler okuyabilir.
   Saygılarımla abla.

 4. Gökhan merhaba; bende kitap okumayı çok seven biri olarak ilk fırsatta önce kızlarıma okutacağım.Sonra da kendim okumayı düşünüyorum. Paylaşım için teşekkürler.

 5. Bir aralar turkcehatalari.com adı altında yazılar yazardım ve yararlanırdım Feyza Hoca'nın kitaplarından. Tavsiye ederim herkese

 6. Gökhan Bey kitabı henüz alamadım ama sizce kaç yaştan itibaren çocuklara önerilebilir? Ortaokul öğrencilerini göz önüne alarak yanıtlayabilir misini? umarım Ortaokul seviyesinin altında değildir.

  1. Normalde bu kitap çocuk kitabı olarak geçiyor bazı kitap sitelerinde fakat bence her yaştan kişinin okuyabileceği bir kitap, ortaokul seviyesindeki çocuklar için bence çok ideal bir kitap. Ben kendi düşüncemi söylüyorum tabi bu durum kişiden kişiye göre değişebilir ama inanın bana aldığınıza para verdiğinize değecek mükemmel bir kitap. Hem eğlenceli aynı zamanda çok güzel mesajlar veriyor büyüklere ve küçüklere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu