Off Dilim Kitap İçeriği Hakkında

Off dilim kitabının içeriği ; Burçin okumayı öğrendiğini sanıyor ama bir alışveriş merkezinde gördüğü yabancı bir isimi okumaya çalıştığında ablası  burçak tarafından alay konusu oluyor. Burçin okumayı çok seviyor olsa da henüz okumayı tam olarak öğrenemediği için biraz yavaş okuyor. Bir gün okulda kız arkadaşı tarafından bir mektup alıyor fakat mektubu bir türlü okuyamıyor, mektubu okuyamayınca ablasına sormak istiyor fakat ablası kendisiyle alay eder diye korkuyor.

Burçin’in Türkçesi aslında çok güzel fakat mektupta alfabemizde olmayan karakterler olduğu için mektubu bir türlü okumayamıyor ablası mektubu görüyor, mektubu okuyor.

  Arkadaşından gelen mektubu da bir türlü okuyamıyor. Neden? Okumayı öğrenmemiş mi? Yoksa o yazılar Türkçe değil mi? Anlamlı olmasını isterken kimler ne saçma laflar ediyorlar! Hangi ünlüler neler demiş? Ya şarkı sözleri? Reklamlar ne diyor, nasıl diyor? Burçin sizi birlikte düşünmeye çağırıyor: İnsanların kendi dillerine yabancılaşması olağan bir durum mu? Türkçenin içine düşürüldüğü, acıklı olduğu kadar gülünç duruma hem üzülecek hem de kahkahalarla güleceksiniz.
off dilim Feyza Hepçilingirler

Off Dilim Kitabı ile İlgili Düşüncem

 Off dilim kitabını okurken kendi ülkemizde kendi dilimize ne kadar yabancı olduğumuzu düşündüm. Alışveriş merkezlerinde olsun veya sokaklarda olsun insanlar kendi dillerinden uzaklaşmak için sanki elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin alışveriş merkezlerinde mağazaların isimleri neden yabancı isim ve o isimleri okuyamayan Burçin gibi küçük insanların ne kadar zorlandıklarını daha iyi anladım.

Her şeyden önemlisi neredeyse artık kendi dilimizi konuşmayı tamamen unutmuşuz, dilimizde olmayan yabancı harfler, Amerika’da yaşayan Burçin’in halasının erkek arkadaşının Türkçe ile ilgili düşünceleri ve daha bir çok şey, bu kitabı okuduğunuz zaman dilimizin geleceği ve devamı için Türkçeyi daha güzel kullanmaya gayret edeceğinizden eminim. Kitap çocuk kitabı olarak geçiyor ama bence büyüklerinde özellikle de sosyal ağlar sitelerinde ve gerçek hayatta Türkçe de olmayan harfleri alfabemizde varmış gibi kullanan bütün insanların okuması gerek diye düşünüyorum.

Ayrıca Türkçeyi doğru bir şekilde kullanma bilinci kazandıracağını düşündüğüm mükemmel bir eser. Böyle bir kitap yazarak dilimizin güzelliklerini eğlenceli bir şekilde anlatan Feyza Hepçilingirler hanımefendiye çok teşekkür ederim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.