Affetmenin bedenimiz ve sağlığınız için ne kadar faydalı olduğunu daha önce hiç duydunuz mu? Affetmek; Affetmek hakkımız olan negatif duygu ve yargılardan şefkat, yardımseverlik ve sevgi ile kurtulmaktır. Bu yazımda affetmenin bedenimize ne kadar faydası olduğundan bahsedeceğim. Yazıma, Mevlana’nın güzel bir sözü ile başlamak istiyorum. ”Sen neye nasıl bakarsan, o da sana öyle bakar.”  Bilim adamları oturmuşlar ve bir araştırma yapmışlar.  Affetmenin kişinin beden sağlığı ve ruh sağlığına çok faydaları varmış, bunu biliyordum. Fakat bu kadar olduğunu tahmin etmemiştim.

 Affettiğiniz de karşı tarafı yüceltip, ona hediye vereceğinizi düşünmeyin. Karşı tarafın yani affettiğiniz kişinin bunun bilmesine gerek yok ( tabi ki bilse daha iyi olur.)  karşı taraf bilmese bile, affettiğiniz zaman özgürleşirsiniz, stresiniz azalır, mutlu olursunuz ve karşıdaki insanı, yani affettiğiniz kişiyi de mutlu edersiniz, hani derler ya büyüklük sende kalsın sen affet diye işte bu güzel söz bu konuyu en güzel şekilde özetleyen bir söz.

Yapılan araştırmalara göre affetmemenin, kızgın olmanın bedenimiz üzerindeki etkileri şunlardır.

* Mide ağrısı, sırt ağrısı ve uykusuzluk
* Kortizal hormonu seviyesini artırarak bağışıklık sisteminin zayıflaması, kilo alımını desteklemesi.
* Şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı
*Psikolojik baskının artmasıyla, kalp basıncının daha da artması ve beraberinde pek çok hastalık riskini getirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Mutlaka duymuşsunuzdur. Olumsuz düşünce ve duyguların bedenimize yansıması sonucu hastalıkların ortaya çıkması belirtiliyor. Peki bütün bunları bile bile affetmek neden bu kadar zor geliyor. Acaba, affettiğimiz zaman kendimize haksızlık, karşı tarafa da jest yaptığımızı mı düşünüyoruz?  Karşı taraf için söylediğimiz, düşündüğümüz her şey bilinç altımız tarafından hapsediliyor. Ne yaparsak kendimize yapıyoruz. Aslında içsel intihar gibi bir şey.

Affetmek ve mutluluk

Bazı insanlar vardır. Dünya yansa bile umurlarında olmaz, tabi ki ben tamamen duyarsız olalım demiyorum. Fakat sağlığımız için ufak tefek sorunları kafamıza takmamamız gerekiyor. Eğer çevrenizde kırgın olduğunuz insanlar varsa bence hemen affetmeye çalışın göreceksiniz üzerinizden büyük bir yük kalkmış olacak, affetmeye hazır olmayabilirsiniz yada affetmek istiyorum ama yapamıyorum diyebilirsiniz. Yinede en azından bu durumu düşünmek bile sizi rahatlatacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnsanların Düşüncelerine Ne Kadar Saygılıyız.

Bu yazımda affetmenin bedenimiz için ne kadar faydalı olduğunu yazmaya çalıştım. Eğer küs olduğunuz birileri varsa mümkün olan en kısa zamanda o kişiyi affedin. Affetmenin size ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.