Yaşam blogu en çok tercih edilen blog türlerindendir. Çünkü yaşadığınız tecrübelerinizi ve uzman olduğunuz konulardaki düşüncelerinizi okuyucular ile buluşturmak için en ideal bloglardandır. Edindiğiniz bilgi ve becerileri başkaları ile paylaşmanın hazzı yanında öğrendiklerinizi de pekiştirme imkanı bulursunuz. O yüzden birçok kişi, yaşam blogu açar.
Yaşam blogunu açmaya karar vermek en kolay adımdır. Önemli olan blogunuzu açtıktan sonra blogunuza yeteri kadar içerik girip sadık bir okuyucu kitlesine sahip olmaktır. Yazmayı seven bir kişiyseniz çok da zorlanacağınızı düşünmüyorum.
Size tavsiyem; blogunuzu açmadan önce başarılı yaşam bloglarını takibe alın ve inceleyin. Örnek yaşam bloglarını incelerken yeni bilgiler edinir, bu bilgileri ilerleyen dönemlerde kendi blogunuzda kullanırsınız. Ayrıca yazacağınız konulara benzer içerikler üreten blogları okumak incelemek motivasyonunuzu da artıracaktır. Şimdi isterseniz yaşam blogu açmayı adım adım inceleyelim:

Yaşam Blogunuzu Açarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

1. Yaşam Blogunuzun İsmini Belirleyin

Blogunuzun ismini belirlemek aşmanız gereken ilk ve en önemli adımdır. Çünkü seçtiğiniz isim ile anılacak ve okuyucuları bu isimle blogunuza çekeceksiniz. Blog ismini seçerken; ilgi alanlarınızı ve uzmanlık alanlarınızı düşünün. Hangi konularda daha iyi yazabileceğinizi seçin, yazmaktan mutlu olacağınız konuları değerlendirin. Bu şartlar dahilinde en iyi ismi belirleyin.

2. Blog Açma Platformunu Seçin

Blogunuzu açabilecek çok fazla platform var. Ama en çok kullanılan blog açma platformu, WordPress ve Blogger’dır. Blogunuzun hakimiyetini tamamen elinize almak ve daha özgür bir şekilde çalışma yapmak istiyorsanız WordPress’i, çok detaylı olmayan ve daha kolay bir çalışma düşünüyorsanız Blogger’ı tercih edin.

3. Alan Adınızı Belirleyin

WordPress.com ya da Blogger gibi ücretsiz blog ama servislerini kullanarak blog açtığınızda, blog isminizin ardından blogisminiz.wordpress.com ya da blogisminiz.blogspot.com gibi uzantı gelecektir. Bu durum sizi rahatsız etmiyorsa bu şekilde devam edebilirsiniz. Ama blogunuzun daha profesyonel bir görünüme sahip olması ve okuyucular için blogisminiz.com şeklinde olması daha iyidir. Ayrıca alan adınızı seçerken .com’u tercih etmeye özen gösterin.

4. Hangi Temayı Kullanacağınızı Belirleyin

Blogunuzun görünümü okuyucularınız ve Google için çok önem arz eden bir konudur. O yüzden temanızı seçerken dikkatli olmalısınız. Temanızın SEO ve mobil uyumlu olması, gereksiz kodlardan arındırılmış olması, basit ve sade bir arayüze sahip olması gerekir. Hem Google aramalarında daha üst sıralarda çıkmak hem de okuyucularınızı blogunuzda tutmak için tema seçimine önem verin.

5. Faydalı İçerikler Üretin

Yukarıdaki tüm maddeleri başarıyla gerçekleştirdikten sonra artık size yazmak kalıyor. Şunu söylemek isterim; her ne kadar güzel bir isim, tema ve domain seçseniz de kaliteli makaleler yazmadıktan sonra tüm çabalarınız boşa gider. O yüzden yaşam blogunuzda okuyuculara fayda sağlayan, bilgilendirici içerikler oluşturmaya dikkat edin. Bilgi vermesinin yanı sıra eğlendirici ve paylaşılmaya açık içerikler oluşturun.
Örnek Bir Yazı: Biraz Nefes Alalım!
Yukarıda bahsettiğim konulara dikkat ettikten sonra ziyaretçisi ve sadık okuyucusu olan kaliteli bir yaşam blogunuzun olmaması için bir sebep yok. Siz de yaşadıklarınızı ve uzman olduğunuz konularda yazdıklarınızı başkaları ile paylaşmak; zorlu ama bir o kadar zevkli olan blog yazarlığı macerasına atılmak istiyorsanız ne duruyorsunuz! Açın bir yaşam blogu ve paylaşmaya başlayın!

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.