Blog yazmak veya günlük tutmak aynı gibi görünse de bana göre günlük tutmak ve blog yazmak çok farklı bir eylemdir.  Günlükte yaşadığınız, gözlemlediğiniz her olayı yazıya dökebilirsiniz fakat blog yazarken yaşadığınız olayları veya alanında uzman olduğunuz veya bilginizin olduğu herhangi bir konuda insanlara faydalı olabilmek için blog yazarken aynı durum söz konusu değildir. Öncelikle günlük ve blog nedir isterseniz bunlara kısaca değinelim.

Günlük Nedir?

Günlük, kişinin önemli gördüğü, kayda değer bulduğu olayları günü gününe tarih belirterek yazdığı bir yazı türüdür. Günlük yazan bir insan, günlüğü sadece kendisi için yazdığı zaman serbestçe davranabilir, yani yaşadığı her olayı an ve an olduğu gibi yazabilir.   Günlük edebi ve kişisel günlük olarak iki gruba ayrılabilir. Tanınmış kişilerin günlükleri aynı zamanda bir belge niteliği taşır.

Blog Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse blog diğer bir adıyla web günlüğü, kişinin alanında bilgi sahibi olduğu , öğrendiği herhangi bir şeyi veya herhangi bir olay hakkında duygu ve düşüncelerini diğer insanlar ile paylaştığı web tabanlı bir sistemdir. Web tabanlı diyorum çünkü kişinin blog yazabilmesi için öncelikle bir blogu olması gerekiyor.
Her ikisi de insanın kişisel gelişmesinde çok önemli bir etkendir. Ben bundan yaklaşık 8 yıl önce bir kaç ay düzenli olarak günlük tutmuştum. Fakat bir hafta gibi tutmadım sonra nedense bilmiyorum içimden günlük tutmak gelmiyordu ve bir kaç ay günlük tuttuktan sonra bırakmıştım ve onsan sonra da günlük tutmaya devam etmedim.
Birkaç ay günlük tutup bıraktıktan sonra web sitesiyle tanışmıştım daha önce bazı yazılarımda da yazmıştım okuyanlar bilir. Ben, web sitelerinin Google tarafından yapıldığını düşünürken bir gün arkadaşımı web sitesi yaparken gördüm ve bir merakla başlayıp bende yapmaya başladım tabi o zamanlar joomla içerik yönetim sistemi en yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemiydi. Günlerce araştıra araştıra kendi kendime öğrenerek kendime web sitesi yaptım sonra geri sildim yaptım geri sildim amacım sadece kendimi bu konuda geliştirmekti.
blog yazmanın faydaları-blog yazmak insana neler kazandırır
  Kendimi yeterince geliştirdikten sonra ( bu arada neredeyse kullanmadığım sistem kalmadı, wordpress, joomla, Datalife Engine ve en sonunda blogger )  blogspot ile tanıştım ve kendimi şu anda okuduğunuz blogu kurdum ve düzenli olarak blog yazmaya başladım. Burada kişisel düşüncelerimi, epilepsi hastalığı ile ilgili bilgiler ve sosyal ağlar ile ilgili düşüncelerimi yazmaya başladım ve son 3 yıldır da düzenli olarak blog yazmaya çalışıyorum.

Günlük tutmak veya blog yazmak insana neler kazandırır?

Bunun bizzat yaşayan biri olarak söylüyorum inanın bana blog yazmak hayatınızı çok olumlu yönde değiştirecektir. Ben, blog yazmaya başlamadan önce internet ortamında bu kadar çok çevrem yoktu blog yazmaya başladıktan bir süre sonra inanın bana o kadar iyi insanlarla tanıştım hatta bir çoğu ile canlı olarak ta görüştük ve halende görüşüyoruz  birbirimize telefon edip hal hatır soruyoruz.  Yaşınız kaç olursa olsun mutlaka blog yazmanızı tavsiye ederim. Blog yazmaya başladıktan bir süre sonra sosyal çevreniz artar, Blog yazarak okuma motivasyonuzuzu artırabilirsiniz. Yine kendimden örnek vereceğim, blog yazmaya başlamadan önce kitap okumayı hiç sevmezdim, ne zaman kitap okumak istesem kitap sayfasını açıp bir iki sayfa okuduktan sonra bunalır ve kitap okumayı bırakırdım. Evet şu anda da çok fazla kitap okumuyorum ama eskisine oranla çok iyi bana göre. Ayrıca blog yazarak sizinle aynı düşüncede olan insanları bulabilirsiniz.
Anlatmak İstediğim; Günlük tutmak veya blog yazmak her ikisi de kişisel gelişimizde çok önemli bir rol oynayacaktır. Eğer imkanınız varsa her ikisini birden yapmanızı tavsiye ederim ama benim fazla vaktim yok derseniz en azından kendinize ücretli veya ücretsiz bir blog açın blog yazmaya başlayın inanın bana çok faydasını göreceksiniz. Fakat şunu unutmayın blog yazmaya başladınız bir kaç ay sonra yazılarımı kimse okumuyor diye blog yazmayı bırakmayın zamanı geldiğinde blogunuz hak ettiği yerlerde olacaktır. Bu konuda bilgim yok derseniz youtube de veya başka sitelerde videolu anlatım dersleri var, onları izleyerek kendinize güzel bir blog oluşturabilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.