Kendisini bu kitabıyla tanıdığım eğitim bilimci bir kişinin, Özgür Bolat‘ın bu kitabını bir çok sitede gördüm. Çıktığı günden bu yana hep en çok satanlar listesinde olan bu kitap bence uzun zaman en çok satanlar listesinde kalacak diye düşünüyorum. Çünkü kitap çok faydalı bir kitap, ebeveynler için bilgi içerikli bir kitap.

 

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Kitaptaki bilgiler bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış kitap, kitabı okudukça doğru bildiğimiz bir çok şeyin aslında çok yanlış olduğunu görüyoruz örneğin; çocuklarımıza ders çalışması için veya karne hediyesi olarak aldığımız hediyeler aslında zararlı olabiliyormuş, Özgür bey.  bunu şöyle açıklamış; çocuğa bir iş yapması için veya sınıfı geçmesi için verilen hediyenin veya istediği bir şeyin alınması zararlıdır çünkü çocuğu şartlandırmış olursunuz, yani çocuk, sınıfı gerçekten geçmek istediği için değil, sınıfı geçtiğinde alınacak olan hediyeyi düşündüğü için kendini şartlandırmış olur ki bu durumda çocuğun geleceği için çok tehlikelidir.
Özgür Bey’in bu söylediğine kesinlikle katılıyorum çevremden de biliyorum. Düşünün bir çocuğa devamlı ödül versek artık evdeki sorumlulukları için bile bizden ödül isteyecektir. Çünkü kendini ödülle şartlandıracak  biraz saçma gibi gelebilir ama bunu küçük bir örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin çocuğunuza çok fazla ödül veriyorsunuz, evde kendi sorumlulukları için bile ödül veriyorsunuz, evin kapısı kaldı ve sizinde o anda işiniz var, çocuğunuza kapıyı açmasını söylediğiniz de size ilk diyeceği şey, karşılığında ne alacaksın veya ne vereceksin diyebilir.
Beni Ödülle cezalandırma kitabının konusu

Bu Kitapta Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Bulabilirsiniz.

Ödülle değerler neden öğretilemez?
Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?
Bunun gibi bir çok konudaki soruların cevaplarını, eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat  70 yıldır yapılan bilimsel araştırmalar ve gerçek olaylara dayanarak ortaya koymuş.
Özgür Bolat - Beni Ödülle Cezalandırma
Sadece çocukları olanlar değil, işletme sahiplerinin de okuması gereken kitaplardan bir tanesi çünkü ödül konusunun sadece çocuklar üzerinde değil, çalışanlar üzerinde de olumlu veya olumsuz etkileri anlatılmış.

Beni Ödülle Cezalandırma Kitabının Vermek İstediği Mesaj

Çocuklarınıza ödül vermek yerine hediye verin. Yani oğlum veya kızım sınıfı geçersen sana bilgisayar veya telefon alacağım demek yerine o telefonu gidip alın ama çocuğunuza bu şekilde sınıfı geçersen veya takdir alırsan şunu alacağım, bunu alacağım gibi sözler söylemeyin çünkü çocuk o ödüle odaklanacak ve derslerini öğrenmek için değil, sınıfı takdirle geçtiğinde telefonun alınacağını bilecek ve bu eylem devamlı hale getirildiğinde çocuk bir süre sonra her şeyden sıkılacak ve çok daha fazlasını isteyecektir. Aslında yazarın vermek istediği mesaj çok fazla ama ben hepsini yazmak istemedim. Ben okudum ve çok beğendim, umarım sizlerde beğenirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.