Eğer SEO açısından kaliteli bir blog oluşturmak istiyorsanız . Alan adınız anahtar kelime veya marka odaklı olsun, alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Alan adı seçerken yapmanız gereken ilk işlem anahtar kelime odaklı bir alan adı seçmek olmalıdır. Arama motorlarında hangi kelimede yükselmek istiyorsanız alacağınız alan adında anahtar kelimesinin geçmesine dikkat etmelisiniz.

Bir domain seçtikten hemen sonraki adım, blogunuz için bir barındırma hizmeti yani blogunuz için ideal bir hosting seçmektir. En uygun barındırma planını seçmeniz bloğunuzun hızlı olması açısından dolayısıyla kaliteli olması açısından daha iyi olacaktır.

Alan Adı Nedir?

Dijital ortamda yani internet ortamında yayın yapan sitenin harfler ile temsil edildiği sisteme alan adı denir. İnternet üzerinden insanlara ulaşan her türlü sitenin bir alan adı olmalıdır. Alan adı internet sitesini nasıl tanıtacağını gösterir. Domain seçimi yaparken kayıt edeceğiniz alan adının akılda kalıcı olması, anahtar kelimenizi içermesi oldukça önemlidir.

ücretsiz alan adı kampanyası
Hosting ile ücretsiz .com kampanyası

Alan Adı Kayıt Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kısa ve yaratıcı olmaya özen gösterin; akılda kalıcı ve kısa isimler kullanım kolaylığı sağlar. Yaratıcı bir alan adı kullanarak kullanıcıların sizi unutmamasını sağlarsınız.

Harf dışı kullanımlardan kaçının; noktalama işaretleri kullanmadan gerekirse bitişik kelimelerden oluşan alan adlarını tercih edin.

Anahtar kelime analizi yapın; alan adınız popüler ve odaklı kelimelerden oluşmalı. Alan adınızın ve ilgili URL’nin arama motoru görünürlüğüne yardım etmesini sağlamalısınız. Bunu sağlamak için ücretsiz anahtar kelime araçlarından faydalanabilirsiniz.

Alakalı isimler tercih edin; alan adınız kuracağınız web sitesinin özelliklerini ve konusunu anlatmalıdır. Alaka düzeyi yüksek alan adları arama motorlarında bulunmanızı ve ilgili konuda tercih edilmenizi sağlar.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise alan adınızda Türkçe karakterlerin ( ş,ğ,ı,ç,ö,ü ) olmamasına dikkat edin. Çünkü içerisinde bu harflerin olduğu alan adları arama motorlarında kaliteli bir şekilde indexlenmez. Sitenizin URL’si çok çirkin görünür o yüzden alan adının Türkçe karakter içermemesine özen göstermeniz gerekiyor.

alan-adi
Vargonen hosting firmasının wordpress hosting paketleri

Eğer wordpress altyapısı ile blog kurmak istiyorsanız hosting alırken de wordpress uyumlu hosting almanız sitenin güvenliği ve sitenizin hızı açısından daha iyi olacaktır. Çünkü wordpress hosting paketlerinin ayarları wordpresse uygun olarak optimize ediliyor. Sunucu ayarları wordpress altyapısına göre ayarlandığı içinde gerek performans olarak gerek güvenlik olarak web hosting paketlerine göre daha iyi. Web hostingler standarttır her script kurulabilir. Yani web hostinge wordpress sitesi kurulduğunda wordpress hosting gibi hızlı olmayabilir. Yani wordpress için hazırlanmış olan paketin wordpress sitesi için daha iyi olacağını düşünüyorum.

Maalesef ülkemizde hemen hemen her şey dolar endeksli olduğu için hosting ve alan adı alırken maliyetler düşündüğünüzden daha fazla olabilir. Vargonen hosting firması yeni hosting alacak olan müşterileri için çok güzel bir kampanya başlatmış. Vargonen hosting firmasından hosting alacak olanlara .com domaini ücretsiz olarak veriyor. Böylece site kurarken maliyetiniz biraz daha azalmış oluyor. Eğer blog açma düşünceniz varsa bu kampanyadan yararlanabilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.