Blog İpuçları

SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Seo Nedir?

SEO, bir web sitesinin veya içerik parçasının Google’da veya diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak adımlar atma sürecidir. Daha iyi anlamanız açısından kısaca bir örnek vermek istiyorum. Örneğin, Google’a SEO Nedir? yazdığınızda ilk sıralarda çıkan siteler göreceksiniz veya herhangi başka bir şey yazdığınızda işte bir web sitesinin SEO çalışması ne kadar iyi olursa o site ilk sayfalarda çıkma olasılığı o kadar artacaktır.

Burada şunu belirtmek istiyorum. Sadece SEO çalışması yaparak veya uzman kişilerden SEO hizmeti alarak sitenizi ilk sıralara getiremezsiniz yani sadece SEO çalışması yapmak yeterli değil, bununla birlikte sitenizdeki içeriklerinde özgün olması gerekiyor. Şöyle düşünebilirsiniz örnek veriyorum bir kitap okudunuz veya bir film izlediniz o filmin veya kitap yorumunu blog sitenizde yazıyorsunuz işte burada ne kadar özgün olursanız o kadar iyi olacaktır. Çünkü o konuyla ilgili içerik hazırlayan sadece siz değilsiniz. Belki o konuyla ilgili daha önce binlerce içerik hazırlanmış olabilir başka web sitelerinde önemli olan burada sizin içeriğinizin diğer içeriklerden daha farklı ve daha faydalı olmasıdır. İçeriğiniz ve görselleriniz ne kadar özgün olursa arama motorlarında ilk sıralarda çıkma olasılığınızda o kadar yüksek olacaktır.

Google veya diğer arama motorlarının belli bir çalışma sistemi vardır. Örneğin Google’da herhangi bir şey aradığımızda karşımıza olabildiğince bizim için faydalı olabilecek içerikler ilk sıralarda karşımıza çıkar. Aslında Google veya diğer arama motorlarının bizlerden yani web site sahiplerinden istediği bazı şeyler vardır. İçeriğimizin üst sıralarda çıkması için. Bunları bildiğimiz zaman, içeriğimiz özgün olduğu zaman ve SEO desteği de aldığımız zaman içeriklerimizin ilk sayfalarda çıkmaması için bir neden yoktur.

içerik hazırlarken kendinizi okuyucunun yerine koyabilirsiniz. Okuyucu sizin içeriğinizi neden okusun, okuyucuya farklı bir bilgi veriyor musunuz? Yukarıda yazdığınız içerikle ilgili zaten internette binlerce içerik var. İşte önemli olan okuyucuya o binlerce içerikten farklı bir içerik sunmak olmalıdır.

SEO’nun Üç Seviyesini Anlamak

Arama motoru optimizasyonu için üç katman vardır ve herhangi bir iyi SEO Uzmanı, bir pazarlama stratejisi geliştirirken üçünü de akılda tutmalıdır:

Teknik

Web sitenizin içerik olmayan öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini geliştirmeye yönelik stratejileri içerir. Bu işin bir kısmı, teknik SEO için web sitesi hızını, indekslemeyi, mobil uyumluluğu, taranabilirliği ve web sitesi mimarisini iyileştirme fırsatlarını ortaya çıkarabilecek kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerecektir. Teknik SEO ayrıca bir web sitesinin okunabilirliğini önemli ölçüde artıracak ve bu da kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve arama motorlarına web sitesinin iyi olduğunu gösterecektir.

Sayfa İçi SEO

Web sitenizdeki içerikle ilgilidir ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olmak için optimize eder. Sayfa içi SEO, anahtar kelimeler, meta etiketler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının en üstüne yakın olmasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde kullanılmasını içerir.

Sayfa Dışı Optimizasyon

Çeşitli bağlantı kurma taktikleri aracılığıyla web siteniz ve diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Sayfa dışı optimizasyon, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamalarının en üstüne yakın bir yerde konumlandırılması gerektiğini göstermek için bir web sitesinin itibarını oluşturmaya yönelik stratejiler de içerir.

SEO konusunda bilginiz yoksa veya bir uzmanla çalışmak isterseniz size, Ayhan Karaman hocamı tavsiye edebilirim. SEO Nedir? başlıklı yazısında SEO’nun bütün kurallarından SEO’nun ne olduğundan ve nasıl yapıldığını detaylı olarak yazmış SEO Nedir? yazısını okusanız dahi SEO konusunda çok bilgili olacağınızdan şüpheniz olmasın. Gerçekten her şeyi en ince detayına kadar çok açıklayıcı bir biçimde anlatmış.

SEO Neden Önemlidir?

SEO kavramını biraz açıkladığımı ve artı SEO kavramının ne olduğunu anladığınızı düşünüyorum. Peki SEO neden önemlidir? isterseniz şimdi bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte E-ticaret sitelerinin de her geçen gün arttığını görüyoruz. Durum böyle olunca E-ticaret sitelerinin sahipleri web sitelerini üst sıralarda çıkarmak için SEO çalışmasına büyük ölçüde önem veriyor. Çünkü bir E-ticaret sitesinin Google veya diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkması çok önemli. Düşünsenize internet üzerinden bir şey almak istediğinizde ilk sıradaki sitelerden mi almak istersiniz sonraki sayalardaki sitelerden mi almak istersiniz tabi ki ilk sıralardaki sitelerden almak istersiniz. Zaten siteniz yeterince kaliteli ise ve organik trafiğinizde fazlaysa buna bağlı olarakta SEO çalışmalarına özen göseriyorsanız muhtemelen siteniz ilk sıralarda veya ilk sayfalarda çıkacaktır.

SEO Nedir?

SEO çalışması sitenizin kullanıcı dostu olmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar siteniz çok daha stabil çalıştığı için daha fazla vakit geçirmek isterler. Hatta yazılarınızın kalitesi bile SEO ile birlikte artacağı için kişilerin dikkatini çekersiniz. Böylece sitenizin sitede kalma oranı yükselecektir.

SEO çalışması sitenizin veya uygulamanızın daha fazla hit yani kullanıcı çekmesi açısından önemlidir. SEO çalışmaları sayesinde sitelerinizin kullanıcı sayısı artacak ve markalaşma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Uzun dönem içerisinde yapmış olduğunuz SEO çalışması sizin sitenize kazanç getirecektir. Kazanç derken sadece maddi olarak söz etmiyorum. SEO çalışması yapılan siteler google tarafından kurallara uyduğu için çok daha otoriter bir site haline gelir. Bu sayede DA ve PA değerlerinizde artış olacaktır. DA ve PA değer artışı elinizde bulunan sitenin değerini maddi olarak arttıracaktır.

SEO Öğrenmek Zor mu?

SEO Uzmanları, sayfa yükleme sürelerini iyileştirme, HTML etiketlerini, meta verileri ve mikro verileri optimize etme ve daha fazlası dahil olmak üzere sayfa görüntülemelerini artırmak için bir dizi teknik taktik kullanır. Bir SEO Uzmanı olarak ilk önceliğinizin işi yapmak için gereken teknikler ve araçlar konusunda rahat olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.

Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, bir şeyler denemeye başlamadan önce hepsini bilmenize gerek yok. Aklınızda tek bir strateji bile olsa, SEO ile uğraşmaya, değişiklikler yapmaya ve bunların ne gibi etkileri olduğunu görmeye başlayabilirsiniz. Her SEO tekniğini öğrenmek zaman alabilir – genellikle konsept olarak basit ve uygulanması zor olabilir ancak SEO’yu bir palet olarak düşünüyorsanız, hemen boyamaya başlamak mümkün, sahip olduğunuz kadar az veya çok renk kullanarak. sizin için kullanılabilir.

Zamanla teknik uzmanlığınız arttıkça, reklam tıklamalarınızı dolandırıcılık açısından denetleme veya HTML etiketlerinizdeki mikro verilere ince ayar yapma veya sayfa yükleme sürelerinizi artırmanın yollarını bulma gibi şeyler yapabileceksiniz. Tüm bu teknikler SEO’nuza bir avantaj sağlayacaktır ve her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır.

Fakat, ben bu konuda kendimi daha iyi geliştirmek istiyorum derseniz yani hem kendi web sitemin SEO çalışmasını yapmak hemde müşterimin SEO çalışmalarını yapmak istiyorum ve bunun içinde SEO konusunda uzman olmak istiyorum derseniz bu konuda size Türkiye’nin en iyi SEO uzmanlarından biri olan Ayhan Karaman‘ı tavsiye ederim. Kendinisi SEO konusunda eğitimler veren ve SEO konusunda son derece faydalı bir kitap yazmıştır. Kitabı kendi sitesiden de alabilirsiniz.

Son olarak şunuda belirtmek istiyorum SEO’yu sadece web siteniz olarak düşünmeyin SEO Youtube içinde yapılır veya sosyal medya hesaplarınız içinde yapılır. Örneğin Instagram’da keşfete düşmek için neler yapılmalıdır? veya Youtube kanalınızdaki bir videoyu daha fazla kişinin izlemesi için neler yapılmalıdır? İşte bunların hepsi SEO ile ilgilidir. Her sosyal medya hesabının kendine has algoritması vardır ve bunlar zamanla değişebilir. Tıpkı Google veya diğer arama motorlarının kendine has algoritmalarının olduğu gibi.

Umarım, SEO nedir? konusunda yeterince açıklayıcı bir içerik olmuştur. Konuyla ilgili düşüncelerinizi veya sormak istediklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz veya düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Seo konusunu ve Ayhan Bey’İ yakından tanıyorum. Yakından derken elbette internetten… İyi bir seçim olabilir. Kaliteli bir yazıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu