Muhasebe

Bana Göre En İyi Muhasebe Programı

ETA SQL Muhasebe Programı

 Yaklaşık 6 yıldır kullandığım muhasebe programı olan ETA SQL programından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum bu benim kendi görüşürüm’dür tabi ki herkes farklı düşünebilir fakat bana soracak olursanız en iyi muhasebe programı hangisidir? diye kesinlikle ETA SQL programı derim neden derseniz öncelikle kullanımı çok kolay ve öğrenmesi’de eğer devamlı uygulama’da yaparsanız öğrenmesi de çok kolay bir programdır. Biraz bilgisayar kullanmasını bilen bir kişi rahatlıkla öğrenebilir. Tabi en iyi 0lması veya neye göre iyi olup olmaması kişiden kişiye ve kullanımdan kullanıma değişiklik gösterebilir.

Örneğin benim çalıştığım muhasebe bürosunda 4 kişiyiz ve hepimiz programdan çok memnunuz ayrıca program oldukça geniş bütün her şey düşünülmüş ve ona göre yapılmış o kadar geniş bir program ki  normal bir muhasebe bürosunda sadece programın % 60′ nı ancak kullanabilirsiniz yani diğer bölümleri ile pek işiniz olmuyor açıkçası sadece çok büyük şirketler tamamını kullanabilir anlık muhasebe işlemi yapan firmalar tamamını kullanıyordur sanırım.

Müşteri Desteği Çok Önemli

Müşteri desteği özellikle bu tür programlar için çok önemli, bir çok programının her şehirde müşteri desteği yok maalesef,  Bu tür programları satın alırken de dikkat edilmesi gereken en  önemli konulardan bir tanesi de kesinlikle müşteri desteğinin olup olmaması, yani programı satın aldığınız zaman kurulumunu belki gelip yaparlar, sizi program hakkında bilgilendirirler. Diyelim ki bir kaç ay sonra bir sorun çıktı ve yardım alabileceğiniz bir bayi veya temsilcilik yoksa inanın o zaman işiniz çok zor. Bu tür pahalı muhasebe programları satın alırken öncelikle yaşadığınız şehirde program hakkında yardım alabileceğiniz bir temsilcilik var mı? buna özen göstermenizi tavsiye ederim.

Eğer herhangi bir muhasebe programını öğrenmek istiyorsanız ben derim ki ETA SQL programını  tavsiye ederim program olağanüstü bir program bence belki daha iyileri vardır fakat kullanmadığım için diğer programlar hakkında pek bilgi sahibi değilim burada en iyi muhasebe programı ETA SQL demek belki yanlış olabilir. Fakat diğer programları kullanmasam da tanıtım videolarını izledim. Nedendir bilmiyorum ama belki de devamlı ETA SQL’ u kullandığım içindir bana daha iyi geliyor. Zaten muhasebe ve işletme okuyan arkadaşlarda bilirler üniversitelerde bildiğim kadarı ile ETA programını gösteriyorlar. Uzun lafın kısası muhasebe programları içinde en iyi olanı ETA SQL diyorum ben tabi bu benim kendi görüşüm.

Şunu da eklemek istiyorum; ETA SQL programı genel muhasebe için iyi ama sadece ön muhasebe tutacaklar için çok verimli olmayabilir, Eğer sadece ön muhasebe tutacaksanız, ön muhasebe konusunda daha iyi programlar mutlaka vardır. Bu yazıyı yazmaktaki amacım ETA programını övmek değil, sadece diğer programları görmediğim için ETA programını çok uzun zamandır kullandığım için ve diğer muhasebe programlarının tanıtım videolarını izlediğim için ETA programı bana iyiymiş gibi geldi.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Merhaba, sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi genellikle sadece kullandığımız programı beğeniyoruz. Zirve Programının ilk kullanıcılarındanım ve Zirve'den memnun değilim diyen 1 kişi bile görmedim. Tamamen kullanıcı dostu ve diğer programlara nazaran yoğunlaştığı kesim muhasebeciler oluyor. Selim.

  1. Doğrudur size katılıyorum zirve programı kullanan arkadaşlarım var onlarda zirve programından çok memnunlar

 2. Eğer resmi muhasebe işleri yapıyorsanız evet bence de Zirve oldukça iyi bir program, ETA ise zaten kendini kanıtlamış bir program. Fakat eğer asıl amacınız ticari amaçlı ön muhasebe programı kullanmaksa o zaman başka bazı programlar çok daha iyi çözümler sunuyorlar. Mesela ben Aymet Ticari Muhasebe SQL programını kullanıyorum ve çok memnunum. Zamanında LOGO,ETA ve Zirve kullandım, bunlardan ETA ve Zirve eğer resmi muhasebe işleri yapıyorsanız oldukça iyiler ama ön muhasebe amaçlı kullanacaksanız hem yeterince pratik değiller hem de ön muhasebede gereken bazı özelliklere tam olarak sahip değiller. Tabii yukarıdaki yoruma da katılıyorum, herkes kullandığı programı biliyor. Eğer önceliğiniz resmi muhasebe ise Zirve'yi, önceliğiniz ön muhasebe ise Aymet muhasebe programını tavsiye ederim. İyi günler, Ahmet

  1. Evet resmi muhasebe işi yapıyorum ben , ETA bu konuda çok iyi, daha önce zirve programını kullanmadım ama kullanan arkadaşlar çok iyi olduğunu söylüyorlar. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim

 3. muhasebe programları arasında ETA en iyilerinden biri fakat kullanımı biraz zor ve pek ekonomik sayılmaz, ücretsiz olarak Turquaz muhasebe programı, kolay kullanım olarak Fenesoft muhasebe programını öneririm.

  1. ETA kesinlikle en iyisi bence, belki ben başka programlar kullanmadığım için öyle geliyordur ama Turquaz'ı merak ettim. Teşekkür ederim tavsiyeniz için.

 4. Arkadaşlar,

  Eğer resmi muhasebe kullanacaksanız ETA, ön muhasebe kullanacaksanız Aymet. Başka program aramayın, ben çok araştırdım en iyisi bunlar.
  Kolay gelsin.

 5. Muhasebe programı arayışı içindeyken Noyax programına rastladım. Sitede bulunan zengin içerik ile tüm detayı ile inceledikten sonra 1 aylık ücretsiz deneme süreci için üye oldum. Bu sürede program hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Destek ekibi de sorularınızı hızlıca cevaplıyor. Kısıtlı da olsa android uygulaması bulunmakta. Tavsiye ederim.

  Kolay gelsin

 6. ÖNCELİKLE EN İYİSİ DEMEK İÇİN BİRDEN FAZLA PROGRAM KULLANMANIZ GEREKİYOR. BEN LOGO MİCRO VE ETA YI KULLANDIM AMA BUNLARDAN EN ÇOK BEĞENDİĞİM MİCRO OLDU. HEM RESMİ HEM ÖN MUHASEBE OLARAK ARAYIŞIMA CEVAP VERİYOR. MESELA EKSTRELERDE FATURANIN İÇERİĞİNE GİREMİYORSUN ANCAK FATURA MODÜLÜNE GİRMEN GEREKİYOR AMA MİCRODA HEPSİ ÇOK RAHAT VE KOLAY TAKİP EDİLEBİLİYOR.BİRAZ ALIŞTIKTAN SONRA EN İYİSİ MİCRO DİYORUM BEN. AMA LKS NİN DE İYİ OLDUĞUNU ÇOK DUYDUM. KOLAY GELSİN

  1. Evet haklısınız, en iyisi Eta demek için bir kaç tane farklı program kullanmak gerekiyor, o zamanlar luca programını yaklaşık 1 hafta kullanmıştım, dediğiniz gibi mikronun çok iyi olduğunu bende duymuştum. Tabi kişiden kişiye de değişen bir durum bu.

 7. Eta'ya bir sözüm yok ama özellikle ticari işlemlerde benim tercihim Aymet Ticari muhasebe programı. Neden derseniz hem kullanımı çok kolay hem de istediğim tüm detaylar var, fiyatı da oldukça iyi. Zaten benim resmi muhasebemi tutan mali müşavirim var ve bana lazım olan ticari iş akışımı kolay ve iyi takip edebilmek.

 8. Resmi muhasebe konusunda zirve gayet başarılı bir program ama kullanımı biraz karışık gibi ancak ön muhasebe çözümleri önermek isterseniz benimde sık sık önerdiğim Kursoft KRS serisini incelemenizi tavsiye ederim

  1. Evet zirve programının da çok iyi olduğunu, programı kullanan bir kaç arkadaşımdan da duymuştum.

 9. Evet bence de bir programın en iyisi olduğunu söylemek için diğer programları da kullanmak lazım. Ben de geçmişte epey farklı program kullandım, bunlardan bazıları da güzel programlardı. Mesela ön muhasebe olarak Logo başarılı bir program, benzer şekilde Mikro da iyi ancak bence tek kriter programın iyi olması değil, bu birinci kriter ama bunun dışında da bence dikkat edilmesi gerekenler var; teknik destek, programın fiyatı, servis ücreti, müşteri hizmetlerinin kalitesi, yıllık ücret ödeme zorunluluğu var mı yok mu, teknik servis ücretleri, referanslar vs. Tüm bu kriterlere bakınca programları elemek daha çok uğraştırıyor ama karar vermesi de daha da kolay oluyor bence. Tüm bu kriterler ışığında değerlendirince bizim için en uygun programın Aymet Ticari Muhasebe SQL programı olduğuna karar verdik ve bir süredir onu kullanıyoruz oldukça da memnunuz. Zaten satın almadan önce epeyce de test etmiştik. Bana sorarsanız eğer işletmeniz Kobi ölçeğindeyse ve ön muhasebe takibi yapacaksanız Aymet gerçekten tam size göre derim. Ancak işinizin ölçeği çok büyükse yani 150-200 ‘den fazla çalışanınız var ve ön muhasebe ve resmi işlemleri birlikte tek hesap üzerinde takip etmek istiyorsanız ve üretim de yapıyorsanız o zaman Logo Tiger ve Logo Jguar olabilir mesela veya mali müşavirseniz ve işiniz sadece resmi muhasebe işlemleriyse ön muhasebeyle işiniz yoksa Eta, Zirve, veya Gmss olabilir.

  1. Teknik destek gerçekten çok önemli, örneğin bazı programların teknik destekleri günlerce gelmiyor. Bu konudaki faydalı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

 10. Gökhan bey gerçekten ETA’nın yeri ayrı, özellikle eskiden neydi ETA, hey gidi günler hey.Ancak ön muhasebe konusunda ETA pek pratik değil, bu konuda Aymet oldukça pratik bir program ve kolay, fiyatı da çok uygun.

  1. Evet Bahadır bey, ETA gerçekten çok güzel ve çok geniş bir program. Fakat dediğiniz gibi ön muhasebe konusunda pek iyi değil.

 11. Benim görüşüme göre de ETA eskiden çok iyiydi ama resmi muhasebe konusunda Zirve onu solladı. Ön muhasebe konusunda ise Bahadır beye katılıyorum Aymet başarılı bir program.

 12. Evet ETA yeni güncellemelere pek ayak uyduramadı. Şu anda bir çok kişi LUCA programını tavsiye ediyor. Zirve programının da çok başarılı olduğunu duymuştum. Teşekkür ederim bilgilendirmeler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu