EkonomiMuhasebe

Kadınlar İçin Evde İş İmkanı Artık Daha Kolay

Son zamanlarda internette ve daha ziyade dükkan camlarında asılı gördüğümüz ‘’kadınlar için evde iş imkanı’’ ilanları bir hayli revaçta. Aslında sadece kadınlar için değil. Özellikle kadınlara yönelik bu imkanlar belirli nedenlerle iş bulamıyor yahut çalışmıyorsa gerçekten biçilmiş bir kaftan vazifesi görmektedir. Bu yazımda kadınlar için evde iş imkanlarından bahsettim.

Toplumda ve aile birliğindeki sorumlulukları nedeniyle iş hayatına dahil olmakta engeller yaşayan kadınlara gerçek anlamda faydalı bir çözüm önerisi sunan bu iş imkanlarına nereden ulaşabiliriz, neden bu iş imkanlarına ihtiyaç doğuyor ve hangi iş imkanları sunuluyor bunları öğrenmek için yazının devamını okumanız yeterlidir.

2017 Cinsiyete göre seçilmiş göstergeler

‘’Örnek olarak TÜİK’ten alınan verilere göre 2017 senesinde cinsiyete ayrılmış şekilde işsizlik ve istihdam oranları tablosu istatistikleri göstermektedir.’’

Peki Kadınlar Neden Evde İş İmkanına İhtiyaç Duyuyor?

 1. Uygun iş şahasında kendisine ait bir pozisyon bulamaması
 2. Anne olan kadının çocuğuna bakıcı bulamaması ve ya çocuğunu kendisinin büyütmesini istemesi
 3. Emzirme döneminde yasal hak olmasına rağmen bazı kurumların emzirme izni vermemesi dolayısıyla iş başı yapamaması
 4. Eş durumu dolayısıyla tayin hakkı elde edemeyen kadınların istifa ettiğinde yeni ikamet adresinde iş bulma süresinin uzaması ve bu sürede işsiz olması
 5. Erken evlilik dolayısıyla eğitimini tamamlayamamış kadınların uygun iş bulamaması sebebiyle
 6. Okuma yazma yetersizliği sebebiyle iş bulamaması (gelişen teknoloji ile okuma yazma şartı zorunlu hale gelmiştir. Hatta bugün ülkemizde iş ilanları genelde ‘’en az’’ lise mezunu olarak verilmektedir.)
 7. Aile bütçesine katkı sağlama ihtiyacı sebebiyle
 8. Maddi zorluklar / çocuk sonrası artan ihtiyaçlar sebebiyle
 9. Aile içi borçlanmaların artması sebebiyle
 10. Kişinin engelli durumu olması halinde iş bulma sıkıntısı yaşaması sebebiyle

Kadınlar İçin Evde İş İmkanı Olarak Sunulan İşlem Nelerdir?

 1. Ev yemekleri siparişi almak
 2. Kişiye özel tasarım pasta siparişi almak
 3. Çeyizlik işleme siparişi almak
 4. Bez ve örgü bebek / oyuncak yapımı siparişi almak
 5. Ev yapımı salça ve sirke siparişi almak
 6. Kişiye özel giyim üzerine dikim ve işleme siparişi almak (nişan elbisesi, balo elbisesi dikimi)
 7. Tablo işleme (kaneviçe gibi) siparişi almak
 8. Kokulu taş ve sabun siparişi almak
 9. Evde çocuk bakımı (bakılacak çocuğa kendi evinde bakma fırsatı doğuran bir seçenektir.) ilanı vermek
 10. Örgü ve dantel işleme siparişi almak
 11. Resim ve tablo boyama (genelde kişiye özel sipariş olarak verilmekte.) siparişi almak
 12. Yabancı dil için evde özel ders vermek (yabancı dil bilgisi olanlar için fırsat) için ilan vermek
 13. Boncuk işi (Kolye ve yüzük tasarımı) siparişi almak
 14. Ayraç, kalemlik ve defter tasarımları (kişiye özel, isimli gibi seçenekler barındıran siparişler çok tercih edilmektedir.) siparişi almak
 15. Çanta dikimi siparişi almak
 16. Keçe ürünleri (çanta, cüzdan, seccade, kitap kılıfı gibi) siparişi almak

Bu İş İmkanlarına Nasıl Ulaşılabilir?

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi küçük şehirlerde bu ilanlar dükkan camlarına dahi asılabiliyor. Daha büyük şehirlerde ise internet üzerinden doğru arama kelimesi kullanılarak ulaşmak mümkün… Örnek vermek gerekirse; ‘’İstanbul evde iş ilanları’’ ve ya ‘’İstanbul evde iş imkanları’’ yazarak bir çok ilana ulaşmak mümkündür.

Google’a evde iş ilanları yazdığınızda karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır.

Bugün bazı terzilere, işleme ve giyim dükkanlarına yapılan müracaatlar doğrultusunda da iş imkanı sağlamak mümkündür. Bunun için gidip birebir görüşmek çok daha etkili olacaktır. Zira iş veren kişi vereceği işi güvenebileceği birisine vermeyi tercih ettiğinden her zaman dükkanında bir ilan bulundurmayabilir. Bu noktada daha arayıcı ve aktif olmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir : Vergi Mükellefi Olmak ve Fatura Kesmek İçin Neler Yapılması Gerekiyor

Bayramlarda bayram siparişleri ve yazın düğün sebebiyle verilen siparişleri artan ev yemekleri dükkanları geçici yardımcıya çok ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte yaptığı görüşmeler sayesinde güvendiği kişilerle anlaşıp ortak sipariş hazırlama durumu çok yaygındır. Bu fırsattan istifade etmek için gidip görüşmek, şuan bir iş olmasa dahi sonraki süreçlerde olması halinde size ulaşabilmesi için iletişim bilgilerinizi bırakmanız size oldukça fayda sağlayacaktır.

Yaşadığımız Yerde İş İmkanı Bulamazsak Başka Bir Seçenek Var Mıdır?

Elbette vardır. Bunun için  teknolojiden faydalanarak birkaç çözüme ulaşmak mümkündür. Önemli olan teknolojik gelişmelerden uzak kalmamak, gelişime açık olmak, araştırmacı olmak ve emek vermek gerekiyor. Bu seçenekler aşağıdaki şekildeki gibidir.

İnstagram Sayfası Oluşturmak

Tüm iş verenler gezildi, internette tüm ilanlar arandı ve sonuç alınmadıysa kendi çevrenizi kurmanız da mümkün. Bugün teknolojik imkanları kullanarak evde iş yapan, bu şekilde okul ve ya çocuğuna harçlık parası çıkartan çok insan var. Kitlelere ulaşabilmek için belli bir zamana ihtiyaç duyulsa da bugün teknoloji kısa süre içerisinde çok daha hızlı kişilere erişim sağlamamıza fayda sağlamaktadır. Bir sayfa oluşturmak, bu sayfada yaptığımız işlerin fotoğraflarını paylaşmak hem görsel olarak kişilere ulaşacak, hem de evden sipariş alarak cüzi miktarda dahi olsa gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

İnternet Sitesi Kurmak

Teknolojinin nimetleri arasına adını altın harflerle yazdırmış olan internet bu noktada yine yardımınıza koşacaktır. Zira ücretsiz bir şekilde blog sayfası oluşturmak, bu site üzerinden yaptığınız ürünleri detaylı bir şekilde anlatma fırsatınız mevcut. Bu fırsatı kazanca dönüştürmek ise sizin sabrınıza, emeğinize ve aktifliğinize bağlıdır. Bu devamlılığı sağladığınız takdirde sitenizi gören ve bilen insanların sayısı artacak, ulaşmak istediğiniz kitleye hitap etmeye başlayacaksınız.

Ortaklık Almak

Yukarıda bahsi geçen seçenekleri gerçekleştirmek biraz uzun bir vadeye ihtiyaç duyduğu için sizi zorlayabilir. Bu süreci minimuma indirmek, daha kısa zamanda iş imkanı elde etmek için evden sipariş alan hesaplarla iletişime geçip, sipariş bölüşmesi yapıp daha kısa sürede daha fazla sipariş ulaştırmak için katkıda bulunabileceğinizi belirtebilirsiniz. Bu şekilde evde iş imkanı sunan hesap sahiplerine destek olan çok fazla kişi var.

İlginizi Çekebilir : Türkiye’de Kadın ve Çocuk Olmak

Böylelikle hem kişinin sipariş yükünü hafifletirken hem de bir başkasına da fayda sağlamış olmaktadır. Bu yüzden takipçi ve sipariş sayısı fazla olan, sirkülasyonu daimi ve sürekli olan sayfalarla iletişim kısmından ulaşmak, meramınızı anlatarak görüşme sağlamanız fayda sağlayacaktır.

Makale/Deneme/Yemek Tarifi Yazısı Hazırlamak

Bu dönem revaçta olan bir diğer konu ise internet sitelerine uygun ve doğru şekilde hazırlanmış, donanımlı yazılar hazırlamak…
Akışı yoğun olan yahut daha genel konular içeren sayfaların her bölümü için içerik hazırlayan yazarlar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse kimi kişiler yemek bölümüne tarif hazırlarken bir başka kişi çocuk psikolojisi hakkında içerikler hazırlamaktadır. Belli bir ücret karşılığında düzenli olarak içerik hazırlamak, aynı zamanda gelir kazanmak için bir fırsatınız olmaktadır.

İlginizi Çekebilir : İnternet Üzerinden Para Kazanıyorum Vergi Ödeyecek miyim?

Eğer yazmak konusunda iyi iseniz, içerikleri doğru ve olması gerektiği şekilde (dil kurallarına ve metin kurallarına uygun yazı hazırlamak) yazabildiğinize inanıyorsanız bu teklifleri değerlendirebilir ve ya bu teklifleri site sahiplerine sunabilirsiniz. İncelenmesi adına elinizde hazır bir metin bulundurmak yahut varsa blog sayfanızı referans göstermeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Evde İş İmkanında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İş imkanlarının evden sağlanması, kişilerin birebir yüz yüze görüşmüyor olması bize bazı sorumluluklardan feragat ettirmez. Hatta bazı ayrıntılar üzerinde daha hassas olunmalı, başarıyı sağlamak için gerekli şartların daima aktif tutulması gerekmektedir.

Aktif ve hızlı iletişim

Size bir ücret ödemesi yapacak olan kişinin hem sonraki süreçte tekrar sizinle iş yapması ve bu sipariş sürecinde olumlu etkiyi hissetmesi için aktif ve hızlı iletişim çok önemlidir. Açıklayıcı, doğrudan ve net bilgi ile kesin üslup takınarak bilgi vermek çok önemlidir. Kişi kısa süre içerisinde yanıt alırsa size olan güveni artacak, sipariş vermek konusundaki yatkınlığı artacaktır.

Verilen Bilgilerde Dürüst Olmak

Yaptığınız işin teslimat süresi en hassas konulardan birisidir. 3 gün içerisinde teslimat yapılacaktır diyerek 10 günde teslimat yapmak sizin aleyhinize bir hamle olacak ve muhtemelen o siparişiniz olumsuzlukla sonuçlanacaktır. Aldığınız siparişler için kesin olarak (olası aksiliklerin yaşanacağını göze alarak +1 ve ya +2 gün ekleyerek) gün belirtmeniz bu belirttiğiniz gün ise muhakkak teslimatı yapabilecek olmanız çok önemlidir.

Takipçi Olmak

Aldığınız siparişin teslimatını kargolama yönetimiyle sağlayacaksanız siparişin durumunu hem kargo şirketi üzerinden hem de alıcıyla iletişime geçerek sağlamanız izlenim açısından çok önemlidir. Aynı takibi siparişin teslimatı sonrasında da gerçekleştirmeniz önemlidir. Şöyle ki bir memnuniyet iletişimi kurmanız müşteriyi daha çok memnun edecek, bir daha ki ihtiyaç durumu halinde ilk seçeneği siz olacaksınızdır.Bu yazımda kadınlar için evde imkanlarından bahsettim. Umarım faydalı olur.

İlginizi Çekebilir : Türkiyede Yaşanan Kadın Cinayetleri ve Alınabilecek Önlemler

Korku ve risk alma duygularını zorlarsanız gerçekten inanılmaz şeyler olabilir.
Marissa Mayer, Yahoo CEO

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Birçok ilanda “kadınlar için evde iş imkanı” yazıyor ama hemen atlamamak ve yanlışa düşmemek lazım. Sizin önerilerinizle sağlam adımlar atarak iş yapmak en doğrusu. Çok teşekkürler öneriler için.

  1. Rica ederim.
   Evet maalesef bir çok ilanda insanların siteye gelmelerini sağlamak amacıyla yalan veya yanlış ilanlar paylaşılıyor bunlara dikkat etmek gerekiyor.

 2. Bu sektörün emin bir elde suistimal edilmeden kullanılması şart gibi. Daha şimdiden bir sürü sahtekar insan ve buradan haksız kazanç elde etmek isteyenlerle doldu taştı. Gerçekten ihtiyacı olan insanlar bunlar yüzünden çözüm bulamamakta.

 3. Eline sağlık abi. Kadınlarında istihdam edilmesi gerçekten önemli bir konu. Maalesef ülkemizde bu oran çok düşük.

  1. Maalesef evet bu oran çok düşük bunun da en büyük nedenlerinden bir tanesi eğitim. Eğitim sistemimiz ne kadar iyi olursa kadınların da ekonomiye katılmaları o kadar iyi olacaktır diye düşünüyorum.

   1. Kesinlikle haklısın abi. Zaten eğitim sistemi düzelmedikçe sadece bu sorun değil hiç bir soruna bir çözüm bulmak mümkün değil.

    1. Aynen öyle kardeşim. İnşaAllah bir an önce eğitim sistemimizde düzelmeler olur.

  1. Yine faydalı bir yazı olmuş Gökhan ağabey eline sağlık. Kadınlar için evde iş imkânları artık oldukça fazla fakat bunlara dikkat etmek gerekiyor, bazen kötü niyetli insanlar bunu suistimal ediyor.

   Bu yazı eminim ki bir çok kişinin işine yarayacaktır. Tekrar eline emeğine sağlık Gökhan ağabey. Teşekkür ederim.

   1. Teşekkür ederim Yusuf kardeşim.
    Umarım dediğin gibi insanların işine yarayan bir içerik olur.

 4. İşsizlik, aile ve yaşam şartları, ikamet edilen bölge derken aslında hemen hemen herkesin bir kez olsun ihtiyaç duyduğu, araştırdığı bir konu bence evde iş imkanı.
  Bunun için birçok dolandırıcı siteleri hali hazırda bekliyor olsa da birebir esnafların, iş yerlerinin eve iş verdiğini biliyoruz. Araştırıp bulmak, bu imkanlardan faydalanmak artık çok daha kolay çünkü teknoloji devri sebebiyle bilgiye ulaşma hızı çok yüksek artık.

  Bu noktada buna ihtiyacı olup araştırma yapanlara çok fayda sağlayacak bir yazı olduğunu düşünüyorum. Hem doğru ve güvenli platformlara, kişi ve kurumlara ulaşmak hem de ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli yol ve yordam için de fikir sahibi olmaları mümkün.

 5. Kesinlikle…
  Piyasa da bir çok dolandırıcı firma var, bu tür firmalara dikkat etmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu