KişiselSosyal Ağlar

Sosyal Medya Sitelerini Gerektiği Kullanmak

Sosyal medya sitelerinin gereği gibi kullanmak konusunda Uzun zamandır hep yazmak istediğim ama işlerin yoğunluğundan dolayı bir türlü yazmaya vakit bulamadığım bir konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Sosyal ağ sitelerini gereği gibi kullanıyor muyuz  toplum olarak?  lütfen bu soruyu kendinize sorun ve düşünün bir bakıyorsunuz bir kişinin ayrı ayrı isimleri ile açılmış 5 – 10 tane sosyal medya adresi olabiliyor  tabi ki bunları yapanların hepsi kötü amaçlı yapıyor demiyorum yanlış anlaşılmasın lütfen genelleme yapmıyorum

Sosyal medya sitelerini gereği gibi kullanıyor muyuz?

Neyse konuyu dağıtmadan devam edeyim bazıları yabancılar ile konuşarak dilini geliştirmeye çalışıyor bazıları çevre edinme , yeni arkadaşlıklar kurmak için sosyal ağ kullanıyor durum böyle olunca güzel fakat bazıları da sosyal medya sitelerinde adult içerikler paylaşıyor bunlardan da kötüsü artık eroin, esrar ve insana zararlı olan bazı uyuşturucu maddeleri de sosyal ağlar aracılığı ile pazarlanabiliyor , büyük yaştaki insanlar küçük yaştaki kızlar ile sosyal ağlar üzerinde tanışıp sonra da buluşuyorlar ve çok kötü şeyler oluyor bazen haberlerde de çıkıyor birkaç defa görmüştüm.

Sosyal medya yanlış kullanıldığı zaman

*Aile ve arkadaşlar arası ilişkilere zarar verebilir.

*Bilgisayar bağımlılığı, internet bağımlılığı gibi çağımız hastalıklarına ve bu hastalıkların sebep olduğu bir çok sosyal ve kültürel probleme neden olabilir.
*Kişisel bilgileriniz hiçte hoşunuza gitmeyen farklı amaçlarla kullanılabilir (Dolandırıcılık, Sahte Profiller, Pornografi, yasal olmayan bazı diğer suçlar).

*Kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri yanlış bilgilendirmelerle ve karalama kampanyalarıyla itibar kaybedebilirler.

*Firmalar, hizmetlerinin ve ürünlerinin yanlış tanıtılması ve bazen karalama kampanyaları sonucunda ciddi pazar payı kaybına uğrayabilir.

Sosyal medya sitelerini gereği gibi kullananlarda var.

Fakat sosyal ağları birde kendileri için iyi olarak kullananlarda var bunlar örneğin işletmeler kendi reklamlarını yaparak müşteri sayısını fazlalaştırıyorlar , örneğin web sitesi olanlar sosyal ağ sitelerinde siteleri için sayfalar kuruyor  böylece daha çok ziyaretçi çekerek yazmış oldukları yazıları daha fazla insana ulaştırabiliyorlar böyle kullananlar bana göre sosyal ağ sitelerini gereği gibi kullananlar fakat yukarıda da bahsettiğim gibi kötü amaçlı kullananlar sosyal ağ sitelerini gereği gibi kullanmayanlar grubuna giriyor benim gözümde.

Sosyal medya bilinçli kullanıldığı zaman

*Aile bireyleri ve arkadaşlar açısından etkili bir iletişim ve paylaşım aracıdır.

*Yepyeni insanlarla tanışmak ve sosyal çevrenin gelişmesini açısından bir araçtır.

*Kişiler için haber ve bilgi edinme, eğlenme, oyun oynama aracıdır.

*Dünyanın çok farklı yerlerinden, farklı dili konuşan, birbirini tanımayan milyonlarca insan ortak hedefler için bir grup oluşturarak bir araya gelebilir.

*Kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri açısından daha fazla insana ulaşmak, düşüncelerini ve etkinliklerini onlara duyurmak ve onların görüşlerini öğrenme imkanı verir.

*Firmalar için hizmetlerini ve ürünlerini anlatabilecekleri, tüketicilerin memnuniyet derecelerini ve düşüncelerini öğrenebilecekleri yepyeni bir pazar alanıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu