Kişisel

Anlaşılmamak

Sizi anlamamışlar ne olmuş? insanların sizi anlamaları ve takdir etmeleri niçin çok önemli olsun? Yaptığınızın doğru olduğunu bilmek size yeterince heyecan vermiyor mu? Vicdanınızı dinleyin: Evrenin sultanı ve Onun melekleri güzel eylemlerinizden dolayı sizden övgüyle söz ediyorlar. Hangi büyük insanı zamanında ki? Hz.Muhammed (Sav) büyük hakaretlere uğramış. Yakın akrabaları bile kendisini terk etmişken , o bunları bir mazeret olarak kabul etmemiş başka bir örnek ise Hz.Eyyub en dayanılmaz hastalıkların pençesindeyken  eşi Rahmet dışındaki  bütün dostları ve yakın akrabaları onu terk etmiş.
 
Toplumları yöneten insanlara bakın. Nelseon Mandela 20 yılını hapislerde geçirmiş , Bosna Hersek' in ilk Cumhurbaşkanı olan Alia İzzetbegoviç'in hayatı hapislerde geçti. İnsanlar sizi anlamıyorsa , size haksız yere ihanet ediyorlarsa ne olmuş? hedefiniz büyükse sonunda zafer sizin olacaktır. önemli olan hedefinizin dışına çıkmamanızdır ve hedefinize daha fazla yönelmeniz sizi sonunda hedefe ulaştıracaktır. Tarihimizde bununla ilgili binlerce örnek vardır. Kötü ilgisiz ve idealsiz insanlar sizi asla takdir etmeyecektir. hayatlarını kurtarsanız dahi yüzünüze tüküreceklerdir. İyiliklerinizin karşılığını katlayarak verebilecek olan sınırsız kudret varken , pazarlıkçı ve bencil insanlardan hala isteyecek misiniz?
 
 Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Yaratıcımız bize sürekli oksijen verdiği , kalbimizi çalıştırdığı , beynimizi yönettiği halde. Güzel eşleri kalbimizin arzusuna göre yarattığı , doğayı heyecan verici renklerle süsleyip bize sunduğu halde Onu defalarca küçümsüyoruz. O'nun damak ve göz zevkimize göre paketleyip akılsız ağaçların elleriyle bize şefkatle sunduğu elmayı hırsız gibi çalıp yutuyoruz. Eğer nankörlüğümüz yüzünden bizi terk etseydi şu saniyede nefesimiz kesilmez miydi? Eğer yaratıcımız kullarının takdirine dayansaydı bunca güzellik var olabilir miydi sizce? Eğer biz , insanların hemen ve her zaman bizi anlamasına ve takdir etmesine dayansaydık hiçbir eser üretemezdik.
 
İnançlarımı ve değerlerimi küçümseyerek onurumu aşağılayan insanları bilirim. Ama benimle paylaştıkları değerleri coşkulu gözyaşlarına katarak dualarıyla yoğuran insanları da tanırım. Birileri sizi anlasa bile ; anlamayanlar mutlaka olacaktır. Zaten herkes sizi anlasaydı, kendinizi daha iyi anlatmaya çabalamaz dınız öyle değil mi?  Bırakın sizi anlamayışlarına üzülmeyi! taif şehri çocuklarının, kendilerine cenneti öğretmeye giden Hz. Muhammed( Sav)'i acımasızca taşladıklarını ve   Peygamberin karşılığında kurtuluşları için  dua ettiğini hatırlayın. Bu bilgi size yetecektir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

    1. Evet hiç beklemediğim bir arkadaşım beni çok üzdü , beni yanlış anladı ama bi süre sonra kalbinin sesini dinlediğinde beni yanlış anladığının farkına varacağını umuyorum.

    2. Ufuk Web sitende neden sadece disqus yorumu kullanıyorsun , sitendeki konulara yorum yapacağım ama sadece Disqus yorum özelliği olması beni yorum yazmaktan uzaklaştırıyor sana tavsiyem daha kolay bir yorum eklentisi kullanman.

    3. Hocam temada sorun çıkarıyor normal yorum formu. Görünüm olarak da pek hoş görünmüyor. Bu sebepten dolayı ki buna başvurdum. Aslında yorum yapmak o kadar da zor değil. Yorumlarını esirgeme reyiz :)

  1. Ne yazık kı ınsalnları acı dersler yasayarak tanıyoruz ama ınanın bunlar gelecege daır secımlerımızde dıkkatlı olmak ıcın bırer ders

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu