GenelKişisel

İdam Cezası Neden Gelmeli

Son günlerde , özellikle de Özgecan'ın vahşice öldürülmesinden sonra sıkça duyduğum ''İdam Getirilsin'' ifadeleri , fakat bir kısım kendini çok çağdaş sananlar. İdam gelirse çağdaş toplum olamayız diyorlar ben onlara düşüncelerine saygı duyuyorum ama ben öyle düşünenler gibi yani idam cezası gelirse. Çağdaş toplum olamayız diyenler gibi düşünmüyorum neden derseniz. Bugüne kadar bir çok  cinayet haberleri , tecavüz eldirilip öldürülmüş kadın cinayetleri haberleri veya ayrıldığı eski kocası tarafından öldürülen kadın cinayetleri haberleri gördüm , okudum. İşte bu yüzden  ''İdam Cezası'' geri getirilmelidir.

 

Şöyle düşünün; Bir katil bir insanı öldürüyor haklı veya haksız sebepten dolayı peki mahkeme nasıl bir karar veriyor diyelim ki 20 yıl hapis cezası veriyor ve daha önce hiç bir olaya karışmadığından dolayı veya başka sebeplerden dolayı 20 yıl olan ceza birkaç koşul ile diyelim ki 10 yıla iniyor.  10 yıl ceza alan bir kişi gerçekten ceza almış mı oluyor  hiç sanmıyorum  neden derseniz Devlet katili ceza evine göndererek haklarını koruyor. Peki ölen kişinin hakları ne oluyor. 10 yıl ceza alan bir kişi 10 yıl sonra hapisten çıktığında özgürlüğüne kavuşuyor, olan yine, öldürülen kişiye oluyor   ve bunun ülkeye en büyük kötülüğü ise ülkedeki insan öldürme Tecavüz gibi suçluluk oranlarının artması oluyor.  Ülkede idam cezası olmayınca suç işleyecek olan kişi şöyle düşünüyor sanırım; Zaten ne yaparsam yapayım biraz içeride yatar çıkarım düşüncesiyle hareker ediyorlar. diye düşünüyorum eğer öyle olmasa bu kadar suçluluk oranı olmaz Türkiye de neredeyse hapishaneler yetmiyor artık.

 
Peki İdam cezası gelirse ne olur , şunu çok iyi biliyorum ki, bu kadar suçluluk oranı olmaz neden derseniz , suç işleyecek olan bir insan hemen şunu düşünür. Adam öldürdüğünde kendisinin de İdam edileceğini bilir ve böylece ikisi de hayatta kalır. Böylece de suç işlenilmemiş olur. Tabi o zaman diğer suçlarında cezalarının yüksek olması gerekiyor. 
 
 
Düşünsenize şimdiki kanunda şöyle bir şey var tam olarak bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla anlatayım zaten çoğu kişi biliyordur. Evinize bir hısız geldiğini düşünün , hırsız sisin yatak odanıza girmeden müdahale ederseniz suçlu siz sayılıyorsunuz. Tabi böyle olunca da hırsızlar bunu bildiği için de rahatça hareket ediyorlar. Belki bir çok kişi bana ''Gerici'' diyecek ama kim ne derse desin benim umurumda değil.  ama ben  İdam cezasının geri gelmesinden yanayım. En azından bundan sonraki , Kadın cinayetlerini  ve  Tecavüz suçlarını önlemek için.
 
  

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. İdam cezasını değil uygulanmayan yasaları konuşalım diyorum. Caydırıcı olabilir elbette ama önce yasaları layıkıyla uygulayacak polisler, hakimler, mahkemeler istemeli, bunun için birlik olmalıyız.

  1. Haklısınız cezalar uygulansa da, insanlar suç işlemekten korktukları için suç işlemezler, ama sizin de dediğiniz gibi yasalar uygulanmıyor. Ülkemizde

 2. Bence her ne olursa olsun bir insan ölümle korkutulmamalı ve idam olmamalı çok büyük suçlar içinse suçlular idam için dua etmeli

  1. Fakat sizin dediğiniz gibi olduğu zamanda suç işleyecek insanlar da şöyle bir düşünce oluşuyor , ''Suç işlesem dahi çok fazla suç almam , ceza alsam dahi Devlet bana bakıyor.'' Düşüncesi oluşuyor. Bence İdam olmuş olsaydı şu anda bu kadar Cinayetler ve Tecavüz suçları olmazdı ülkemizde tabi sizin düşüncenize de saygı duyuyorum.

 3. bende idama karsıyım nedeni şöyleki bu idamların ucu yine kadına dokunur evlenmeden cocuk yaptı idam edilen yine kadın olur, erkeği kadın kışkırttı yine kadın idam edilir kısaca bu ülkede idam cezasının hakkıyla uygulanacağına inanmıyorum.onun yerine hadım edilsin tecavuz edenler bakın bakalım bidaha toplum icine cıkabiliyorlarmı :)

 4. öncelikle insanı caydıran şey idam değil de cezanın kendisine uygulanacak olmasını bilmesidir. yani idam da en fazla hapis kadar caydırıcı. zaten burada insan öldüren veya karşısındakinin iradesini yok sayan birisinden bahsediyoruz. o öldürme veya tecavüz öncesinde idam alırım ya da hapse girerim gibi düşünceler olmuyor. çünkü bunlara varıcak kadar komplike düşünmüyorlar. ayrıca ömrünün sonuna kadar hapis yatması bir anda ölüp de kurtulmaktan çok daha ağır bir şey. sonuç olarak idam hiçbir türlü caydırıcı değildir sadece devlet eline kan buladığıyla kalır. NOT: amerikadaki idam olan ve olmayan eyaletlerdeki suç oranını ve idam olan abd ile idam olmayan avrupanın suç oranlarını bir karşılaştırın derim.

  1. Belki haklısınız, fakat insanlarda suç işlerken şöyle bir düşünce var sanırım, zaten ne yaparsam yapayım bir kaç yıl yatıp çıkarım gibi bir düşünce var sanırım, eğer böyle olmasa bu kadar suç oranı olmazdı diye düşünüyorum. Aslında şöyle bir şeyde yapılabilir; Bu tür suç işleyen kişiler toplum içine çıkarılmadan bu tür kişilere özel bir yerde ömür boyu devlet için çalıştırılabilir, bu uygulama bazı ülkelerde var diye biliyorum.

 5. Böyle düşünmenizi normal karşılıyorum.Ben ise idamı:
  1- Kötüyle kötü olmamak için,
  2- İdam geldiği zaman tecavüzcülerden, katillerden çok özgürlüğü için sokakta eylem yapan insanların idama sürükleneceğini düşündüğümden desteklemiyorum. Tabi düşünceme saygı duyduğunuz için teşekkür ediyor, düşüncenize saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.

  1. Tabi ki herkesin düşüncesine saygım var. Yazımda şunu belirtmek istemiştim; Sadece belli suçlara bu ceza gelmesi daha iyi olur diye düşünmüştüm.

   Eğer idam geldiğinde insanların haklarını arayan insanların sokakta eylem yapan insanların özgürlüklerini veya diğer insanların özgürlükleri engellenecekse idam zaten gelmesin. Ama sadece belli başlı suçlar için gelirse örneğin tecavüz suçları için, daha iyi olur diye düşünüyorum. Düşüncenize kesinlikle saygı duyuyorum.

  1. Evet doğrudur, fakat bu tür yöntemler geliştirilmedikçe veya ülke genelindeki eğitim seviyesi yükselmedikçe, ülkenin gelişmişlik düzeyi yükselmedikçe bu tür kadına şiddet olayları, tecavüz olayları her zaman olacaktır diye düşünüyorum.

 6. Hocam bilgileri hangi kaynaktan alıyorsunuz bilmiyorum ama hırsızın yatak odası mevzusu diye bir şey şu anda yok meşru müdafaa nın hükümlerini okumanızı dilerim öncelikle kopyalamak yerine siz öğrenin. Sıkıntı şurda başlıyor Türkiye’de gelecek olan idam cezası uluslararası düzeyde sorumluluk doğurur üzerinde çekince bulunmayan ve idam yasağı koyan bir antlaşmaya tarafız ve idamın gelmesi konusunda ulusal alandaki vatandaşlık antlaşmasının da bizim üzerimizde hüküm doğurmaması sonucunu getirir anlayacağınız üzere yurtdışındaki vatandaşlarımızı da düşünmemiz gerekir. Modern sistemde amaç suçluyu ıslah edip topluma geri kazandırmaktır.

  1. Öncelikle ben kendi düşüncelerimi yazdım. Herkes aynı düşünmek zorunda değildir. Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum. Sizde haklı olabilirsiniz, fakat idam cezası olmasa bile büyük cezalar gelmediği sürece her zaman tecavüz olayları, kadın ölümleri gibi olaylar olacaktır diye düşünüyorum. Bunların önlenmesi içinde idam cezası olmasa bile büyük cezalar gelmelidir diye düşünüyorum.
   Bilgilendirici yorumunuz için teşekkür ederim.

   1. İdam isinde magdur tarafa sormak gerek suclunun cezasini. O derseki idam edilsin assinlar. Ama magdurun kocasi oldurulmudtur, gecim sorunu olacak, cocuklarina bakamayacaksa kan parasi talep edebilir, yada hapis yatsin der. Ya da magdur affedebilir. Boylece cinayeti isleyen basina ne gelecegini bilmedigi icin suctanda uzak durur. Ama magdur belirlemeli. İdama karsi cikanlara sunu soracagim. Cok sevdiginiz anneniz, ya da cocugunuz ya da esiniz hunharca katledilirse tepkiniz ne olurdu?

 7. bence idam her ne koşulda olursa olsun yalnış bir cezalandırma biçimi ki benim düşüncem canı veren almalı.

  1. Hocam haklısınız belki ama, eğer böyle ağır bir ceza sistemi getirilmedikçe, özellikle de taciz ve tecavüz gibi suçlar için. Bu tip olaylar her zaman olacaktır diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu