GenelKişisel

Baş Örtüsünü Moda İçin Kullananlar

 
 Farkında mısınız bilmiyorum , son yıllarda başını kapatan bayan sayısı hayli arttı  aslında bu çok güzel bir şey bu yazıyı  gerçekten kapalı olanlar için değil de , sırf moda olsun , kapalı olursam erkekler beni daha çok beğenir düşüncesi ile başını kapatan bayanlar için yazıyorum. Dikkatinizi çekerim sadece başını kapatan bayanlar.
 
  Bu tür konularda daha önce hiç yazı yazmadım. Aslında sevmem de bu tür konular da  yazılar yazmayı fakat geçtiğimiz hafta (  23 – 24 Mayıs ) Aöf sınavlarına girdiğimde çok kötü bir şey gördüm ve o kadar çok sinirlendim ki yazayım mı , yazmayayım mı diye çok düşündüm ve yazmaya karar verdim.  Pazar günü sabah aöf sınavına girdim sınavın başlamasına 5 – 10 dakika vardı , içeride klima çalışmasına rağmen bir kaç kişinin isteği üzerine klima kapatıldı ve sınav görevlisi yan tarafımdaki bayandan pencereyi açmayı rica etti bunun üzerine başı kapalı olan bayan ( başı kapalı ama Allah sizi inandırsın , alt tarafına hiç bir şey giymese ondan iyiydi yani o kadar söylüyorum )  ayağa  kalktı ister istemez ayakta sadece o kişi olduğu için insanlar direk o kişiye baktı ne yalan söylim bende baktım keşke bakmasaydım. inanın bana kendim dem utandım. neden mi az önce parantez içinde söyledim. 
 
 
Baş Örtüsünü Moda İçin Kullananlar
 
 
Benim kızdığım; Ya arkadaşım madem başını kapatıyorsun neden gereği gibi kapanmıyorsun senin gibi sadece başını kapatıp diğer yerleri meydanda olan bayanlar yüzünden, diğer insanlar gerçekten kapalı olan bayanlar  için genelleme yapılıyor.  Başınızı sadece erkekler sizi beğensin diye kapatmayın , sırf moda olsun diye kapatmayın lütfen sizlerden rica ediyorum. Eğer o şekilde erkeklerin sizi çok beğeneceğini düşünüyorsanız da çok yanılıyorsunuz ben kendi adıma söylüyorum ama bir çok erkek içinde böyle olduğundan eminim. Tamam size kimse pantol giymeyin demiyor fakat tadını kaçırmayın. Bazıları var üst tarafı ne güzel kapalı ama gel gör ki alt tarafında bir şey var mı yok mu belli değil. 
 
Şunu da belirtmek istiyorum ben kimsenin giyim tarzına karışmıyorum ,  gerçekten kapalı olanlara sonsuz saygım var zaten sorun bayanların kapalı veya açık olması değil, sorun baş örtüsünü sırf çevredeki kişiler beni beğensin diye kullananlara çok kızıyorum. Umarım kimse beni yanlış anlamamıştır.
 
  Tesettür tarz değil farzdır , Moda değil kalkandır , Aksesuar değil Allahın emridir

İlgili Makaleler

27 Yorum

  1. Ben de söylediklerine katılıyorum ve ayrıca dinimiz gereği elhamdülillah müslümanın diyen her birey tebliğ etme zorunluluğu var dır ama günümüz şartlarında bahsi geçen şekilde giyinen bayanları uyarmayı çok istedim cesaret edemedim nasıl tepki alacağım dan emin olduğum için Allah sonumuzu hayır etsin inşallah

 1. Ben okulda bir kere bunu tartışmıştım bir kızla. :D Az daha ileri gitsem beni sanırım sınır dışı edeceklerdi. Ama dediklerine ben sonuna kadar katılıyorum.

 2. Merhabalar Gökhan Tekin Kardeşim.

  Yazmamak için ne kadar kendinle mücadele etsen de bu konuyu aslında irdelemek gerekir. Sınavda karşılaştığınız bayan rahmani değil, şeytani örtünmüş… Gerçekten örtünmek isteyen bayanlara haksızlık ediyorlar. Sizin gördüğünüz tarzda başını örten çok. Elbette kimsenin giyinme hürriyetine karışamayız. Zaten onlar kendilerini belli ediyorlar. Yani gerçekten örtünen ile moda olarak örtünen bayanların arasında dağlar kadar fark var.

  Aslında saçları kapatarak başı örtme konusu Kur'an-ı Kerim'de galiba Nur suresi 32. ayette olsa gerek, evdeki kadının dışarı çıkarken nasıl bir örtü alacağını çok açık bir şekilde anlatıyor. Ama insanlarımız bu konuyu çok abartarak, adeta bir siyasi partinin simgesi haline getirdiler ve işler de karıştı. Her neyse burası biraz daha derin bir konu. Şimdi bu derinlere inmeyelim.

  Selam ve dualarımla.

  1. Merhaba Recep abi öncelikle güzel yorumun için gönülden teşekkür ederim kesinlikle çok haklısın o tür kapananlar yüzünden gerçekten kapalı olan insanlara çok haksızlık yapılıyor.

 3. Açıkların içinde de, az açık giyinen var çok açık giyinen var; çok açıklara gidip, az açık giyinin, sizin yüzünüzden az açıklara genelleme yapılıyor deniyor mu?
  Bırakın insanlar nasıl istiyorsa öyle giyinsin yahu. Rahmaniyse rahmani, şeytaniyse şeytani kapansın. Bu o kişinin bileceği iştir. Hakkıyla kapanmamış birine bakarak, bütün kapalıları genelleyebilen insan da, dar bir bakış açısına sahip insandır zaten, bu onun sorunu ve onun hatasıdır.

  1. Siz beni yanlış anlamışsınız , ben kimsenin ne giydiğiyle veya ne giymediği ile ilgili bir sorunum yok yani herkes ne giyerse giyer benim kızdığım o türlerin yüzünden gerçekten kapalı olanlar içinde genelleme yapılıyor.

  2. 'Ya arkadaşım madem başını kapatıyorsun neden gereği gibi kapanmıyorsun' sorusunun sorulmaması gerektiğine inandığım için yazmıştım. Yani, ne olur ki birine bakıp topuna genelleme yapmasak, giydiklerine bakıp insanları yargılamasak? Giydiklerine bakıp sırf moda için kapanmış demesek…Belki de durum öyle değil, bilemeyiz ki. Öyle giyinmesi doğrudur yanlıştır çok farklı bir boyut ama genelleme yapılmasının sebebi sadece "o türler" değil bence; bire bakıp bini yargılayan dar görüşlü insanlar. Bunları anlatmak istemiştim, kırdıysam ya da yanlış bir üslup kullandıysam affedin, iyi günler dilerim.

  3. Estağfirullah, sizin dediğiniz de doğru ama inanın bana bazı şeyleri gördüğüm için yazmıştım bu yazıyı o tür kapalı olanlarda bazı yapılmaması gereken davranışlar gördüğüm için yazmıştım bu yazıyı, lütfen siz kusura bakmayın bende sizi kırmak istemedim eğer kırdıysam bende özür dilerim. İyi günler

  4. Rahmani, şeytani falan bırakalım bunları. Neye göre doğru kapanmak. Kuran'a göreyse Nur Suresi 31. ayet net şekilde açıklıyor zaten. Bunun yanı sıra Nur 60. ayet ve Ahzab Suresi 59. ayette kadınların nasıl giyinmesi gerektiği geçer. Araf 22 ve 26'dan da örtünmenin hem erkek hem de kadın için olduğunu anlayabiliriz. Ama artık bırakalım kadınlara nasıl giyinmeleri gerektiğini söylemeyi. Birine zarar vermedikten sonra isterse kıçını afiş yapıp boğaz köprüsüne assın. Sana ne, bana ne, ona ne, bize ne? Hatta belki o kadının kendisini bile ilgilendirmez.

  5. Ne demek karışmayın. Ben müslümanımım. İslamı en güzel şekilde yaşamak ve yaşatmak için bunların söylenmesi tüm müslümanlara farzdır. Öyle bir karışırım ki. Bana Kur'an ile cevap verin. Giydiğiniz dar pantolon ile değil. Bu haykırışlarınız nefislerinize ağır gelmesinden kaynaklanıyor. Oturun inancınızı gözden geçirin. Müslümanım diye ortalıkta gezinmeyin.

 4. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Belkide bende gereğini tam olarak yerine getiremiyorumdur fakat bu konuda aşırıya kaçanlar kapanmak isteyen gençlere de çok yanlış örnek oluyorlar. Gençler çevrelerinde hem çok güzel (!) giyinip hemde kapalı(!) kişileri gördükçe bende kapanırım canım ne olacak gözüyle bakıyorlar. Allah (cc) hepimize takvanın en güzelini ve hakkıyla yaşamayı nasip etsin.

 5. Resulullah (asm) Hz. Ali’ye (ra) buyurdular ki:
  “Ey Ali, bakışına bakış ekleme. Zira ilk bakış sanadır, ama ikinci bakış aleyhinedir” (Tirmizi)

  Malesef bu tarz kişiler yüzünden ister istemez günaha giriyoruz. Paylaşım için teşekkürler.

 6. Onlar ya ne yaptığını bilmeyen ergen tiplerdir. Ya da yaşı 20 yi aşmış evde kalırım korkusuyla yeni bir yöntem denemek amacıyla ve koca bulma ümidiyle kapanmış kişiler :)
  Güzel yazı olmuş tebrikleri ;)

 7. Ha şöyle! Kesinlikle! Nerdeyse her gün sokağa çıktığımda takıldığım bir konudur. Elinize sağlık. İyi olmuş değinmişsiniz tatlı tatlı. Anlayana artık.
  Saygılar efenim… :)

 8. Samimiyetsiz insanlar onlar.yani başörtüsünü aksesuar olarak kullananlar.tayt ve başörtüsü başka ne anlama gelebilir yoksa.Allah Islah etsin hepsini.

 9. örtünmek farz mı değil mi, orası tartışmalı. ilahiyatçılar arasında bu konuda bir fikir birliği yok. kimi örftür diyor, kimi tercih, kimi farz.

  bu meselenin ilmi boyutu ve burayı ilahiyatçı olmayan senin benim gibi insanların konuşması doğru değil.

  fakat, tesettür o kadar istismar edildiki bu ülkede, sayısı hızla artan kapalı kadınların mevcut siyasi zihniyet tarih olduktan sonra açılacaklarına garanti veririm. çünkü hemen hepsi, istisnasız bu iktidar başa geldikten sonra kapandı. çoğunun altında da son model cip gördük sonraları. şimdi bunu Allah emri denen kapanmakla bağdaştırmak doğru değil. nedir yani, bir başını örttün diye Allah yürü ya kulum mu diyecek? ki yaptıkları işler belli. asgari ücret düzeyinde eleman idi çoğu.

  öte taraftan, geçen sefer bende yazıda parantez içinde verildiği gibi bir durumla karşılaşmıştım. hatta üniversite de dahi böyle tipler var. bir erkek olarak beni tahrik ettiği gerçek. beni kimse suçlamaya kalkmasın. ben bekar biriyim. ha, bekarım diye önüme gelen kızla yatayım mantığında asla değilim ve olmadım. ama gerçekten dikkat çekiyor böyle tipler. öyle bir tanesinin arkasından epey baktığımı hatırlıyorum. örtünmüş güya, ama göğüs kısmı -o kadar dar bir giysi giymişki- olduğu gibi meydanda.

  ayıp bir şey.

  bir de kalkıp, başörtüsü sorunun biz çözdük diye gerine gerine ortalıkta dolanıyorlar. sen çözmedin kardeşim. bu yalanı ben ve benim gibiler yemiyor. mhp ve hdp destek verdi, chp ses çıkarmadı, ondan sonra 411 oy ile başörtüsü düzenlemesi meclisten geçti. yoksa nereye çözülüyordu. üstelik ben yaptım demek şirktir. sen ilah mısın, senin bir gücün mü var ki ben yaptım ettim diyorsun. hem de bunu lütuf olarak lanse ediyorsun?

  şahsen, bir kadın örtüsün veya örtünmesin, yeterki doğru düzgün ve temiz giyinsin. bu kendisine yetecektir diye düşünüyorum.

  üstelik konu dışı belki, bu millet örtünsün diyen abilerin kızları-karıları örtülü değil. mesela başbakan davutoğlu'nun kızı 15 yaşında. eğer örtünmek farzsa neden o örtünmüyor? bunu da çok merak ediyorum ben. dayatsa ya kızına, örtün diye. millete gelince başı açık olan kadına o…pu demeyi biliyor bu tipler. kendi kızları niye örtünmüyor peki? bu da ciddi olarak incelenmesi gereken bir konu.

  1. Kardeşim yorumuna katılıyorum, benimde kızdığım nokta baş örtüsünü Kendi çıkarları için kullanmaları

  2. Konunun ilmi boyutu belli. Yukarıda Kuran'da örtünme ile ilgili ayetleri yazdım. İlahiyatçılar ne diyor inanan insanı bağlamaz. (Sizin dininiz size, benim dinim bana. – Kafirun Suresi 109) İnanan insan için ekstra şeye gerek yok. (Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu?- Ankebut Suresi 51 diyor Kuran.)

   Senin, benim konuşmamız doğru değil demişsiniz, burada cümlenizi biraz saptıracağım. Evet, bizim bir kadının nasıl giyinmesi gerektiğini konuşmamız doğru değil. Çünkü bizi ilgilendirmez. Bizim tahrik oluyor olmamız kadının sorunu değildir. O o şekil giyinir, bu bu şekil, şu şu şekil. Herkesin giydiğine kimse karışamaz :D

   Bir insanın söylemleriyle yaptıkları çelişiyorsa eleştirme hakkımız vardır. Ama sadece bu kadar.

 10. Başörtüsü ne aşağılanacak bir konu ne yüzeltilecek bir konu.Kuranda geçen ifade ÖRTÜ dür, Başörtüsü değildir.
  Korunma amaçlı tanınmama amaçlı kullanılabilse de, Din değil.
  Dinin konuları arasında örtü olabilir, fakat saçın kılın gizlenmesi gibi birşey yok.

  Burada da bir yazı mevcut.Doğruları söyleyecek cesur insanlar hep var.
  http://www.medyatv.org/basortusu-dinin-emri-midir-farz-midir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu