GenelKişisel

Galiba Artık Kitap Okumayı Seviyoruz

Açık konuşmak gerekirse bende önceden kitap okumayı hiç sevmezdim hatta kitabı elime aldığım zaman sıkılırdım daha ilk sayfalarda kitabı bırakırdım. 2015 yılında düzenli olarak kitap okumaya başladım ve elimden geldiği kadar orjinal kitaplar almaya çalışıyorum çünkü bir kitabı okuyorum. Günler sonra aklıma o kitap ile ilgili bir şey takıldığı zaman tekrar bakmak istiyorum onun için daha iyi oluyor. Kütüphaneden almak yerine elimde geldiği kadar kendi kitap sitelerinden kitap almayı tercih ediyorum böylece kitap hem yanımda oluyor hemde çevremdeki insanlar kitap okumak istediğinde okuyabiliyorlar.

zaten kitap sitelerinde kitaplar çok ucuz bazen neredeyse basım parasına satıyorlar kitapları. ( Burada şunu demiyorum; kütüphanelerden kitap almayın demiyorum tabiki kütüphanelerden kitap alın fakat eğer kitap siparişi veriyorsanız orjinal kitap almayı tavsiye edin çünkü orjinal olmayan kitaplar belli bir zaman sonra sayfaları ayrılıyor , yırtılıyor.)

Takip ettiğim bloglarda kitaplar ile ilgili paylaşımlar benim daha çok dikkatimi çekiyor. Toplum olarak artık okuyan bir nesil olabilmemiz ki bu tam anlamıyla olmamış olsa bile beni çok mutlu ediyor bence sokaklarda kitap okuma bölümleri olmalı , insanlar sıkıldıklarında kahvelerde gidip boşa vakit geçireceklerine kitap okumalı veya kahvehanelerde de mutlaka bir kitap bölümü olmalı  hatta okullarda sadece kitap okuma ile ilgili bir ders olmalı , arada sırada kitap okuma şenlikleri yapılmalı , yarışmalar düzenlenmeli öğrencilere daha küçük yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırılmalı belki bunların bir kısmı yapılıyordur ama bence çok daha fazla yapılmalı böylece hem kendimize hemde milletimize daha faydalı bir kişi olacağımızı umuyorum.
 
Küçük çocuklara kitap okumayı nasıl öğretebiliriz derseniz eğer bunun için yardımlar alabilirsiniz fakat bir şey söyleyebilirim ki bunun çok faydası olacağını düşünüyorum. Eğer siz anne veya baba olarak çocuğunuzun yanında neler yaparsanız , nasıl davranırsanız çocuğunuzda sizleri örnek alır. Eğer çocuklarınızın yanında kitap okursanız kitapların faydalarından bahsederseniz emim ki çocuklarınız kitap okumayı daha çok sevecektir.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Kitap okuma oranlarına bakınca hala okur-yazar bir toplum olduğumuzu söylemek zor. İşin show business kısmı daha ağır basıyor olsa gerek.

 2. evet kitap okuma artıyor gibi . daha bi ulaşılabilir oldu , fiyatlar da daha makul. e-kitaplar var . ama yine de okumayı sevmeyen 18 yaş altı grup gittikçe artıyor, pc oyunları cep telefonları felan *-*
  umarım kitap okuma oranı artar .:)
  az önce kitap cumhuriyetimdeki yorumunda ":)" işareti gördüm amanin dedim Gökhan güldü yaşasıın güldü ehehe :) genelde gülmüyon işaret olarak yani^-^

  1. Evet Başkan pc oyunları çok fark ettiriyor bu konuda aile büyüklerine çok görev düşüyor örneğin günlük belli bir süre sınırı koysalar. Çocukları kitap okumaya teşvik etseler bence çok daha faydalı olur diye düşünüyorum , Şimdi bir daha güldüm Başkan normalde yüzü güleç biriyimdir ama sanırım bunu yazılarımda yansıtmıyorum , demek ki yansıtmak gerekiyormuş. Teşekkürler Başkan

 3. "Kitap okumak sıkıcıdır" ön yargısından kurtulunca aslında kitap okumanın çok iyi birşey olduğunu hissedebiliyoruz. Sadece yanlış kitap seçiyoruz ve sıkılıyoruz. Oysa sevdiğimiz türden kitaplara yönelmeliyiz. Ben haftada bir kitap bitirme gibi bir hedef koydum mesela, çok uzun zamandırda kitap okuyorum zaten. Ama ne yazıkki benimde yarım bıraktığım bitiremediğim kitaplar oluyor, ama vazgeçmiyor, okumaya devam ediyorum :)

  1. Kesinlikle… çok haklısın bu konuda Mustafa kitap seçimi çok önemli , bazen benimde yarıda bıraktığım kitaplar oluyor.

 4. Yazınızı okurken, iki gün önce aldığım 4 adet kitap kargoyla geldi bu kadar tesadüf olur))
  Ve şimdi kutusundan çıkardım bir bir büyük bir heyecanla hemen karıştırıverdim onları..

 5. Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında çocukluk dönemi çok kritik. Dediğiniz gibi bu alışkanlığın yerleşmesinde çocukların yanında kitap okumak önemli. Bununla birlikte bence onlara aldığımız hediyeleri verirken, hediye paketinin içine bir tane de kitap sıkıştırmak, çocuklara yeni dünyalar, yeni hayaller sunar aynı zamanda kitap okuma alışkanlığının kazanılmasına yardımcı olur. Çocukken babamın aldığı kitapları hatırlıyorum da ilk sayfasını heyecanla açar, çoğunu ilk gün bitirirdim. Şimdi bakıyorum çoğu çocuk sayfaların arasında yolculuğa çıkmadan, ekranlara hapsoluyorlar…

  1. Kesinlikle çok haklısınız, kitap okuma küçük yaşlarda kazandırıldığı zaman daha kalıcı oluyor. Evet malesef şimdiki çocuklar saatlerce bilgisayar oyunları oynuyorlar.

 6. Benim kitaplarımı alanlar da geri vermiyor ne hikmetse. Ben de istemeye utanıyorum :( Bu hastalığa da bir çare bulalım Gökhan )) Ellerine yuregine saglik guzel yazı için :)

  1. Malesef o durum bende de oluyordu, Ben şöyle yaptım; Kitap verdiğim kişiye açık açık diyorum eğer okuduktan sonra geri getireceksen vereyim diyorum böylece kitaplarım geri geliyor. Sizde böyle yapabilirsiniz belki bunu kitap verdiğiniz kişiye söylerken utanabilirsiniz ama bence utanılacak bir şey değil bu zaten bir kaç defa yaptığınız zaman sonra karşınızdaki insan sizi anlıyor zaten

 7. Ne tesadüf, ben de kitap okuma hızımı 2015 yılında arttırdım. :) Ne yalan söyleyeyim ben de eskiden kitap okumayı hiç mi hiç sevmiyordum. Ama dediğiniz gibi şu zamanlarda etrafımıza baktığımızda eskiye oranla bir sürü kişi kitapları sevmeye başladı.

  1. Evet servet bu aralar kitap okuyanların sayısında artış var ama bunun daha da artması gerekiyor bence herkes okumalı, umarım her geçen gün kitap okuyan sayısı artar.

 8. Merhabalar.

  Evet kardeşim, yeni yetişen neslin kitap okuduklarına ben de toplu taşıma araçlarında şahit oluyorum. Ama ben istiyorum ki, yaşa başa bakmadan herkes kitap okusun. Torunları da kitap okumaları için devamlı teşvik ediyorum ama, biri pek o kadar hevesli değil.

  Ben eğitimin iki bacağı olduğunu ve bu eğitimi de bütün bir elma gibi düşünüyorum. Elmanın bir yarısı ailede verilen eğitim, diğer yarısı ise okulda verilen eğitim. Cahil insanı ikna etmek çok zordur, ama kandırmak kolaydır. Emperyalist ülkeler de amaçlarına ulaşmak için hep cahil insanları kullanırlar ve tüm stratejilerini de bu meyanda geliştirirler.

  Cahillikten kurtulduğumuz an; kendimizi, tüm sorunlarını çözmüş ve felaha ermiş bir ülkenin bireyleri olarak kabul edebiliriz.

  Selam ve dualarımla.

  1. Öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim Recep abi , umarım diğer torununda okumayı sever, Emperyalistler konusundaki düşüncene sonuna kadar katılıyorum umarım bundan sonraki yıllarda yaşlı , genç hep birlikte kitap okuruz

 9. Çok okuduğumuz bir yüzyıl yaşadığımız kesin ama bu kitap okumaktan ziyade telefonun ekranından sosyal medyayı okumakla ilgili. Kitap okumaktan okumaya da fark var elbette; bilinçli bir okur olmak, kitabı okumuş olmak için değil de hissederek okumak çok önemli. Kitap okumaya bu yıl başlaman aslında geç kalınmış bir adım ama ömür boyu sürmesini diliyorum kitap okuma şevkinin.

  1. Kesinlikle öyle önemli olan çok kitap okumak değil okuduğumuz kitabı bilinçli bir şekilde okumak , evet kitap okumaya geç başladım ama kitap okuma zevkini anladım ve inşallah bu zevk ömür boyu sürecek

 10. Duygularıma tercüman olmuşsun kardeşim.Gayet net ve güzel bir makale olmuş.Ben de gelecek için umutluyum ki bunu sürekli bloğumda paylaşıyorum bazı haberlerde:)Kitap okumak gerçekten müthiş bir şey.Hayal gücümüz ile harmanlanan kitapları okumak bana müthiş bir haz veriyor.Okuma eylemi kat be kat artar inşallah:)

  1. Teşekkür ederim abi , inşallah bende umutluyum artık daha çalışkan bir nesil oluruz inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu