KişiselKitap Yorumları

İknanın Psikolojisi

Öncelikle şunu söylemek istiyorum kitap biraz kalın olduğu için ilk başlarda belki biraz sıkılabilirsiniz. Fakat sakın kitap kalın diye kitabı bırakmayın bence , eğer kitabı bırakırsanız çok güzel bir kitabı okumamış olursunuz. İknanın psikolojisi kitabı özellikle de pazarlamacılar için, çok faydalı bir kitap olacağını düşünüyorum. İknanın psikolojisi kitabı insanların nasıl ikna olduğunu anlatan mükemmel kitaplardan bir tanesi. Bu kitabı okuduktan sonra pazarlamacıların ürünlerini nasıl daha hızlı ve daha pahalı sattığını daha iyi anladım.

Hani bizim atalarımızın dedikleri gibi   ”Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır.‘  Bu kitabı da bu sözün çok çok daha geniş bir hali olarak düşünebilirsiniz aslında inanın bana kitap çok güzel tabi güzellik ve beğeni özneldir kişiden kişiye değişir. En azından ben çok beğendim bu kitabı. Kitabı okuduğunuz zaman ikna nedir, bir insanı kalbini kırmadan o insanı nasıl ikna edersiniz bunlar çok detaylı bir şekilde anlatılmış kitapta

İkanın Psikolojisi
 İknanın Psikolojisi kitabının yazarı Robert B.Cialdini Yaptığı bütün araştırmalarını ve sonuçlarını çok güzel bir şekilde açıklamış. Yazar insanların nasıl ve nelerle ikna olduklarını altı kural ile açıklamış bu kuralları da yaptığı deney ve örnekler ile desteklemiş.  İşte o kurallar
* Karşılıkta bulunma
* Adanmışlık ve tutarlılık
*Toplumsal kanıt
*Hoşlanmak
*Otorite
*Azlık

İlginizi Çekebilir : Ödül Vermek Ne Kadar İşe Yarar?

Kitabın tek eksiği kitap ayracı diyebilirim.  Daha doğrusu kitabın eksikliği değil kitabı aldığın yerin eksikliği yani ben kitabı alırken kitap ayracı göndermemişlerdi o yüzden  bende sayfalarını bükmek zorunda kaldım.

Bir türlü alışamadım kitap ayracı olmadan kitap okumaya özellikle de iş yerinde telefon çalışıyor veya gelen giden olduğu zaman aniden kapatmak zorunda kalıyorum çoğu zaman , bazen ister istemez nerede kaldığımı unutabiliyorum  bazen fakat böyle değerli bir kitabın sayfalarını bükmeyin bence kitap ayracı kullanın. İknanın psikolojisi kitabı çok başarılı bir kitap bu kitabı herkesin okuması gerekiyor bence.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Bir kaç yıl önce okuduğum ve benim de çok beğendiğim bir kitaptır kendisi. Ve hayatımda farkındalıklara sebep oldu. Mesela satıcıların bizi nasıl kandırdıklarını anladım:( Ve artık eskisi kadar düşmüyorum onların tuzaklarını. Videoda çok güzelmiş. Paylaşım için teşekkürler.

 2. İnsanların nasıl ikna olduğuna ilişkin maddelerden bir tanesi otorite! :) Yani AKP'ye oy atılmasının bir nedeni gerçekten de Tayyip'in Kasımpaşa kabadayısı – bence bozuntusu- taklidi yapması, yoksa yolda karşılaşsam, yanında korumaları olmasa birkaç vatandaş höt desek ödü kopar. Nitekim Melih Gökçek'in yumurta atılırken bir fotoğrafı var, baktıkça içimin yağları eriyor nasıl korkmuş. nasıl tırsmış, "ay beni parçalayacaklar" diyor içinden:)
  Yani bu aslında kötü bir şey bence, otoritenin insanı ikna edişi…olmamalı belki de insani zayıflığımızdan, taş devrinden kalma genetik kodlarımızdandır…otorite karşısında yelkenleri indirmemiz…
  Teşekkürler güzel bir paylaşımdı.

 3. Hocam kitap hakkında çekiliş vb. veya okumak için hediye vb. etmeyi düşünüyor musunuz? Bu arada güzel paylaşım olmuş bir an önce edinebilirsem okumayı düşünüyorum. :)

  1. Kitapla ilgili şimdilik bir çekiliş falan düşünmüyorum furkan fakat okumak istersen internette e-kitap şeklinde olanları var. Zaten ucuz bir kitap

 4. Güzel bir kitaba benziyor. İlk fırsatta okumak isterim. Ayrıca bu dönemde herkesin bu kitabı okuması gerek; zira bir çok kişi kalp kırmayacak sözleri bilmiyor ve genellikle kalp kırarak konuşuyorlar. Kitap hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Gökhan Hocam.

 5. Kitap deyince geldim:) Bu ara çok güzel kitaplar okudum, biraz hazmetmem lazım. Bunu da sıraya alıyorum. Sağol Gökhan.

 6. Gökhan hocam, şu kitap sayfası ucunu katlama olayına kendimde engel olamıyorum.

  Tam böyle önemli bir şey gördüğümde falan O sayfanın ucunu katlıyorum.

  Tabii aradan zaman geçince aynı kitabı tekrar elime aldığımda o sayfayı açtığımda o o sayfayı neden katladım a dair ya da orada tam olarak önemli olacak neyi gördüğüme dair aklıma hiçbir şey gelmiyor :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu