Ödül nedir?

Ödül vermek nedir? ödül vermenin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? öncelikle ödül kavramının ne olduğunu öğrenelim. Ödül, bir koşula bağlı olarak verilen ve verilen kişi tarafından cazip görünen bir obje yada etkinliktir. Bir objeyi ödül yapan onun ”koşul” olarak verilmesidir. Örnek verecek olursak bir babanın okula giden çocuğuna, bu yıl teşekkür belgesi alırsan sana bilgisayar alacağım veya istediğin başka bir şeyi alacağım demesi gibi veya bir iş yerinde patronun işçilerine bugün her zamankinden daha fazla üretim yaparsanız şu kadar para vereceğim demesi gibi fakat burada şunu karıştırmamalıyız emek karşılığında verilen obje veya para ödül değildir.

Yani ortada bir koşul yoksa verilen obje yada para ödül değildir.  Örneklerde, baba ve patron bir koşul ortaya koymuşlar. Baba, teşekkür alma koşulunu koymuş, patron ise her zamankinden daha fazla üretim yapma koşulu koymuş.

Bir de sosyal ödül olarak adlandırılan davranışlar vardır. Bunlar cesaretlendirme, takdir etme, övme gibi davranışları içerir. Sosyal ödül de övgüye bağımlılık ve onaylanma ihtiyacı yarattığı için yapılan araştırmalar bu tür ödüllerinde tehlikeli olabileceğini gösteriyor.
  
Özellikle anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken çok dikkat etmeleri gereken bir konudur ödül. Eğer çocuğunuza devamlı ödül verirseniz. Bir süre sonra çocuk yaptığı işi sadece ödül almak için yapacaktır ve verdiğiniz o ödül çocuğu ödüle doyurmayacak ve daha büyük ödüller isteyecektir. Örneğin çocuğunuza ders çalışırsan veya kitap okursan sana şunu şunu alacağım derseniz burada kaybeden siz olursunuz neden mi çünkü çocuk sadece o ödüle sahip olmak için kitap okuyacaktır. Aklı ödülde olacağı içinde okuduğu kitaptan bir şey anlayamayacaktır.

Ödül Vermek Sürdürülebilir Değildir.

Bunu güzel bir sözler daha anlaşılır olarak  açıklayabiliriz. Ödül, hava kaçıran bir tekerleğe sürekli dışarıdan hava vermeye benzer. Siz dışarıdan hava ( ödül ) verirsiniz, tekerlek şişer ve yola devam eder. Ama bir süre sonra havası kaçar ve yola devam etmez. Bu durumda tekerleğe tekrar hava ( ödül ) vermeniz gerekir. Bu da sürdürülebilir değildir. Çocuklarımızı seviyoruz peki sevgimiz için ne yapıyoruz? öncelikle bu soruyu kendimize sormalıyız. Yani çocuğun her istediğini alıyor olmamız onu çok seviyor anlamına gelmemeli. Her başarısında ödül vermek çocuğa yapılan en büyük kötülüktür bence. Ödül verme daha doğrusu hediye vermek için illa ki herhangi bir konuda başarılı olmasını beklemeyin.
* Ödül vererek bir çocuğu motive edebilirsiniz. Çocuk o işi yapar, hatta heyecanla yapar ama ödül vermeyi bırakınca çocukta o işi yapmayı bırakır. Önemli olan ödül vermek değildir, ödül vermeden motive edebilmektir. Çünkü bir defa ödül verirseniz devamlı  ödül vermek zorunda kalırsınız. Ödül vermek değilde hediye verebilirsiniz, yani çocuğu şartlandırmayın.
* Çocuğun o davranışı bırakmaması için sürekli ödül vermeniz gerekir. Bu defa da bir süre sonra çocuk o ödüle alışacağından verdiğiniz ödülde işe yaramaz hale gelir.
* Ödüle alışan çocuğun beyni dopamin salgılamayı bırakır. Yani, o ödülden zevk almamaya başlar.
* Çocuk ödülle iş yapmaya alışırsa, kendi sorumluluğunda olan işler için bile sizden ödül talep eder. Sorumsuzluk bilinci gelişir.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Ödül kelimesi yerine daha doğrusu ortaya bir koşul koymadan yapabilirsiniz örneğin çocuğunuza kitap okursan sana şunu şunu alacağım demek yerine yani ortaya kitap okuma koşulunu koymak yerine çocuğunuzla alışverişe çıktığınızda ona sevdiği bir hediye alabilirsiniz.

İsmi çok ilgimi çeken bir kitap  Özgür BOLAT – Beni Ödülle Cezalandırma kitabını dün okumaya başladım. yaklaşık 50 sayfa okuduktan sonra böyle bir yazı yazmak istedim. Kitap çok hoşuma gitti. Özellikle çocuklarına her şeyi ödül vererek yaptıran ailelerin mutlaka  okuması gereken bir kitap. Kitabı bitirdiğimde kitapla ilgili düşüncelerimi detaylı olarak yazacağım. Fakat şimdiden herkese tavsiye ederim. Mutlaka herkesin okuması gereken kitaplardan bir tanesi. Bu tür kitapları öncelikle Anne ve Babaların okuması ve çocuğuna her şeyi ödül vererek yaptıran ailelerin mutlaka okuması gerekiyor bence.

Normalde her okuduğum kitabın yorumunu yapmıyorum çok beğendiğim, insanlara faydalı olacağını düşündüğüm kitapların yorumlarını yapmaya çalışıyorum. Diğer okuduğum kitapların yorumlarını görmek isterseniz, kitap yorumları kategorisine bakabilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.