Hiç düşündünüz mü? bilmiyorum ama dün uyumak için yatağa geçtiğimde aklıma bir şey takıldı acaba hayatımızda şu andaki gibi sosyal ağlar ( facebook, twitter, ınstagram vb ) gibi siteler olmasaydı hayatımız nasıl olurdu? bilgisayar başında vaktimizi nasıl geçirirdik öncelikle şunu söylemek istiyorum  hayatımızda sosyal medyalar olmasaydı insanlar bloglara ve bilgi sitelerine daha fazla girerlerdi çünkü vakit geçirecek başka bir şey olmayacaktı sosyal medya siteleri olmasaydı. Sosyal medya siteleri olmasaydı bunun artıları da , eksileri de olurdu birazdan aşağıda ben kendime göre sosyal medya siteleri hayatımızda olmasaydı neler olurdu onları kısaca belirtmek istiyorum.

 

Sosyal medya sitelerinin artıları

* Sosyal medya siteleri sayesinde yeni insanlar ile tanışarak arkadaş olabiliyoruz.
* İlk okul , üniversite  veya asker arkadaşlarımızı rahatça bulabiliyoruz.
* Sosyal medya sitelerinde sayfalar açarak ürünlerimizi , sitelerimizi insanlara duyurabiliyoruz.
* Duyurmak istediğimiz herhangi bir şeyi sosyal medya siteleri sayesinde hızlı bir şekilde insanlara duyurabiliyoruz. 
*Uzun zamandır görmediğimiz arkadaşlarımızı , akrabalarımızı sosyal medya sitelerinden takip ederek neler yaptıklarını , resimlerini görebiliyoruz.
* Canımız sıkıldığında yüzlerce uygulama veya oyun bulabiliyoruz.
*Sosyal medya siteleri sayesinde insanlar birbirini tanıyarak evlilik yolunda adımlar atıyorlar ve çok mutlu olabiliyorlar.
 

Sosyal medya sitelerinin eksileri

* Sosyal medya da benim en sevmediğim şeylerden bir tanesi , insanların yediklerini ve içtiklerinin hemen resmini çekip paylaşmaları , onu gören insanların onları alabilme gücü var mı demeden hemen paylaşmaları bence bu görgüsüzlükten başka bir şey değil , o yüzden bu benim için sosyal medya sitelerinin hayatımızdaki en büyük eksilerinden bir tanesi, o yüzden bu maddeyi ilk sıraya yazmak istedim.
* Eskiden aileler arasında bir iletişim vardı, günümüzde ise bir çok ailede insanlar her şeyi sosyal medya sitelerine bağlamış şöyle ki örneğin eskiden ailelerimiz ile veya arkadaşlarımız ile oturduğumuzda sohbetler ederdik fakat günümüzde herkesin elinde akıllı telefonlar neredeyse 7/24 sosyal medya sitelerinde, sohbet ederken bile ellerimizi ve gözlerimizi telefonlardan ayıramıyoruz.
*Eskiden, benim çocukluk dönemlerinde bu kadar sosyal medya siteleri yoktu inanın bana akşam dahi eve zorla gelirdik hep sokakta oyunlar oynardık. Fakat şimdi çocuklara bakıyorum ya bilgisayar başında oyun oynuyorlar ya da sosyal medya sitelerinde kim ne yapmış,  kim kiminle neredeymiş bunları takip etmekten bazen kendilerini bile unutabiliyorlar.
*Artık eskisi gibi dolmuşlarda insanlar birbirleri ile sohbet etmiyorlar. Herkesin elinde bir telefon, telefonlarımızdan gözlerimizi alamıyoruz.
* Sosyal medya siteleri sayesinde boşanmalar oluyor.

Sosyal medya sitelerini gereği gibi kullanmadığımız zaman bakın hayatımızda neler oluyor video'yu izlemenizi tavsiye ederim  çok güzel anlatmışlar.

 

 
 

Peki sosyal medya siteleri olmasaydı ne olurdu?

Sosyal medyanın zararları olduğu gibi yararları da var mutlaka bu inkar edilemez bir şey , fakat bizler bazen her şeyin ölçüsünü çok fazla kaçırıyoruz, sosyal medya siteleri olmasaydı eminim ki insanlar şimdi ki durumlarından çok daha mutlu olabilirdi, Lütfen kimse beni yanlış anlamasın ben şunu demek istemiyorum; Kimse sosyal medya kullanmasın demek istemiyorum , elbette insanlar sosyal medya sitelerini kullanmalı fakat ölçüyü kaçırmadan , fazla abartmadan örnek veriyorum günde bilgisayar başında 3 saatinizi geçiriyorsanız 3 saatin tamamını sosyal medya sitelerinde geçirmek yerine 30 dakika veya 45 dakika geçirin geriye kalan zamanı da kendiniz için faydalı olduğunu düşündüğünüz bilgiler öğrenerek geçirebilirsiniz.
 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.