GenelKişisel

İnanç Tacirleri

Tarihte ve günümüzde birtakım batıl anlayış ve hurafeler , tasavvuf adı altında dine mal edilmeye çalışılmıştır. İçiyle tam bir şeytan iken , dışıyla iyi bir şeyh kılığına girenler ve etrafındaki cahilleri ifsat edenler çıkmıştır bu tür inanç tacirleri eskiden günümüze kadar gelmiştir ve bundan sonrada her zaman olacaktır. 

Şeyhini peygamberden üstün gören ve Allah ile bütünleştiğini söyleyen zavallılarda vardır. Yine sahte şeyhe secde eden , onu ziyaret etmekle gerçek haccı yaptığını ve hac farziyetinin kendisinden düştüğünü düşünenler de mevcut olmuştur. 

 Kendisini şeyh diye tanıtan bazıları da kendisine tabi olanların namazlarını kendisinin kıldığını dinin zikir ve sevgiden ibaret olduğunu, belli bir marifete ulaşanlardan ibadetlerin düştüğünü kulluğun avama has olduğunu söyleyecek kadar saçma sözler sarf ederler bunlar insanların dini duyguları ile oynayan inanç tacirleridir. 

İlginizi Çekebilir : Yaşam Muhasebesi 

Bunların bir parça insafı , zerre kadar imanı olsaydı bu tür kişiler bunların hiçbirini yapamazlardı. Cehalet ve bir çoğuda ihanet içerisinde olan bu tür insanların dinle , tasavvufla hiç bir alakaları yoktur. Doğruların ölçüsü her şeyiyle Kur’an ve Sünnet’e uyuyor olmalarıdır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Dünyanın en karlı ticareti din ticareti. Maalesef bu böyle. Sadece Türkiye ya da sadece belli bir dinle de kalmıyor ama özellikle İslam dininde birçok sahtekar, şarlatan "ben rüyamda şöyle gördüm" diyor, 3 kişiyi kandırıyor, o 3 kişi 30 kişiyi inandırıyor bir de bakmışsın tüm köy (zaten hepsi cahil) adamın şeyh olduğuna inanmış :) böyle gidiyor. Ondan sonra gelsin paralar. Muska yaz para al, muska yaz iki tavuk, bir düzine yumurta, hep ticaret için, maalesef insan etten-kemikten yani kolay inanan bir canlı türü. Din, iman, rüya, bu şeyh şöyleymiş, böyleymiş deyince inanıyorlar, satirikler inanıyor, sonra o kişi siyasette de ünleniyor ve müritleri oluyor. Gelsin güç, para!!! Yabancılar da bu kişileri hep kullanmışlar tarihte.

  80'li yıllarda (google da ayrıntılarını bulup okuyabilirsin çok ilginç bir olaydır) Amerika'da böyle bir şeyh çıktı, tapınak mapınak derken bir dolu müriti oldu, güçlendikçe siyasetçiler bile adamın yanında yer aldı, sonra pislikleri ortaya çıkmaya başladı, çöl ortasında bir mekanı vardı, yakalanacağını anlayınca tüm müritleri (bebekler, çocuklar anneleri dahil)zehir içerek intihar ettiler. Tarikatlar, şeyhler işte bu kadar tehlikelidir. Adı Jim Jones. wikipedia'da var….

  İnsanlar akıllı olacak Allah ile kendi arasında aracı, tüccar, acente bulundurmayacak ama bunun için dediğim gibi akıl lazım…

  Çok önemli bir konuya değinmişsin eline sağlık.

  1. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet çok haklısınız Özellikle de İslamiyet dininde bu tür olaylar çok fazla ne yazık ki

   Bahsettiğiniz olayı vaktim olduğunda okuyacağım tavsiyeniz için ayrıca teşekkür ederim.

 2. Merhaba Gökhan,
  Bu tiplere hiç aldırış etmeyeceksin. Maalesef din, tasavvuf, tarikat, cemaat dediklerimiz artım Din AŞ. olarak ticarileşti. Bunun en iyi örneklerinden biri de 3. sınıf uydu kanallarındaki pusulalı namazlıklar; şifalı peygamber önerisi gıda yağları vs. vs

  Özellikle dua kitapları var ki güler misin ağlar mısın? Ben Absürt İşler bölümünde bu konuları ele alıyorum. Fakat küfreden hatta "sen kimsin de eleştiriyorsun mübarekleri" diyen insanalar bile çıkıyor. Ya hu, adamlar maddi manevi olarak sömürüyorlar farkında değiliz.

  Hayal dünyası kısıtlı, aklı yeniliklere kapalı; okuyup araştırmayan, bilginin ya da inancın doğruluğunu araştırmayan insanalar olduk çıktık. Hatta araştırmak ve sorgulamak yasaktır, Din Aş.'de çünkü araştıran ve sorgulayan kişi bir şeylerin yanlış olduğunu öğrenecek.

  1. Merhaba Mustafa
   Öncelikle güzel yorumun için teşekkür ederim.
   Gerçekten çok haklısın sadece gördüğümüze inanıyoruz , hiç araştırmıyoruz toplum olarak oysa bu konularda yazılmış çok güzel kitaplar var ve bunun en güzel örneği Kitabımız Kuran'ı Kerim

   Dediğin Dini herkes kendi çıkarına göre kullanmaya çalışıyor ve bir takım insanlar kullanıyor da zaten ve bunu çok güzel bir şekilde yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu