Tarihte ve günümüzde birtakım batıl anlayış ve hurafeler , tasavvuf adı altında dine mal edilmeye çalışılmıştır. İçiyle tam bir şeytan iken , dışıyla iyi bir şeyh kılığına girenler ve etrafındaki cahilleri ifsat edenler çıkmıştır bu tür inanç tacirleri eskiden günümüze kadar gelmiştir ve bundan sonrada her zaman olacaktır. 

Şeyhini peygamberden üstün gören ve Allah ile bütünleştiğini söyleyen zavallılarda vardır. Yine sahte şeyhe secde eden , onu ziyaret etmekle gerçek haccı yaptığını ve hac farziyetinin kendisinden düştüğünü düşünenler de mevcut olmuştur. 

 Kendisini şeyh diye tanıtan bazıları da kendisine tabi olanların namazlarını kendisinin kıldığını dinin zikir ve sevgiden ibaret olduğunu, belli bir marifete ulaşanlardan ibadetlerin düştüğünü kulluğun avama has olduğunu söyleyecek kadar saçma sözler sarf ederler bunlar insanların dini duyguları ile oynayan inanç tacirleridir. 

İlginizi Çekebilir : Yaşam Muhasebesi 

Bunların bir parça insafı , zerre kadar imanı olsaydı bu tür kişiler bunların hiçbirini yapamazlardı. Cehalet ve bir çoğuda ihanet içerisinde olan bu tür insanların dinle , tasavvufla hiç bir alakaları yoktur. Doğruların ölçüsü her şeyiyle Kur’an ve Sünnet’e uyuyor olmalarıdır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.