Yeni bir mim başlamış. Çok değerli blog arkadaşlarım, Kara Pazarlar- Ece Evren Deli Kızın Bohçası ve Adam Mutlu arkadaşlarım beni mimlemişler. Buradan kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Yakın çevrenizdeki insanlara bloğunuzdan Söz ediyor musunuz?

Yakın çevremdeki insanlara blogumdan çok fazla söz etmedim açıkçası sadece bir kaç defa mahalleden arkadaşlarım sosyal medya sitelerinde paylaştığım zaman görmüşler o zaman kendiler söylemişlerdi ne sitesi o falan diye sonra dedim: benim kendi blogum arkadaşlarımdan aldığım cevap şöyle oldu: Olum ne yapacaksın bu işlerle uğraşıp, boşuna kafanı yorma böyle şeylere dediler tabi ben gülümseyip geçtim. Çünkü böyle düşünen bir insana ne kadar anlatırsam anlatayım yine kendi bildiğini söyleyecektir. O yüzden arkadaşlarıma fazla bahsetmedim açıkçası fakat babam blog yazdığımı biliyor.

Neden blog yazıyorsunuz?

İşte en sevdiğim sorulardan bir tanesi, blog yazıyorum çünkü beni mutlu ediyor, laf olsun diye söylemiyorum blog yazmak gerçekten mutlu ediyor. Severek yazıyorum zaten bir şeyi istemesem bana kimse zorla bir şey yaptıramaz, yapsam bile bu kadar eğlenceli olduğunu sanmıyorum. Blog yazmaya başlama hikayemi daha önce yazmıştım. Detaylı olarak merak edenler Şuradaki yazıma tıklayarak okuyabilirler. Daha önce uzun uzun yazdığım için burada uzun uzun yazmak istemedim.

İlk yazınız ile son yazınız arasında ne gibi farklar var.

İlk yazım ile son yazım arasında dağlar kadar fark var diyebilirim daha önceleri yani blog yazmaya ilk başladığım zamanlarda imla ve noktalama işaretlerini nerede nasıl kullanacağımı çok fazla bilmezdim ayrı yazılması gereken yazıları bitişik, bitişik yazılması gereken yazıları da ayrı yazardım. Fakat artık blog yazdıkça bu eksiklerimi gidermeyi başarabiliyorum
( fakat bazen farkında olmadan yine küçük hatalar yapabiliyorum.)

Blog yazmak normal yaşantınıza neler kattı?

Sanırım neler katmadı desek daha doğru olur. İnanın bana bu soruya sayfalarca cevap verebilirim ama ben sadece bir kaç tanesinden bahsedeceğim.
*Çevre edindim
*Çok değerli dostlar kazandım.
*Kitap okumaya başladım.
*İnsanların psikolojisini daha iyi anlayamaya başladım.
*Blog yazmam sayesinde benim için önemli olan şeyleri blogumda yazıp istediğim zaman ulaşabiliyorum.

Yakın arkadaşlarınıza blog yazmalarını önerir misiniz?

Yakın arkadaşlara blog yazmayı önermekten ziyade onların yanında blog yazmanın güzelliklerinden bahsederim. Sonra merak eden arkadaşlarım zaten soracaktır. Nasıl yapılıyor? Blog yazmak için ne yapmamız gerekiyor? diye soracaklardır. Direk olarak blog yazmayı önermektense bu şekilde onların yanında blog yazmaktan bahsetmek bana daha mantıklı gelir. Çünkü arkadaşlarımın içinde blogun ne olduğunu bile daha önce duymamış insanlar olabilir veya sevmeyen olabilir. O yüzden onları daha ilk başta nefret ettirmek istemem.

Hangi kaynaklardan ilham alıyorsunuz?

Kısacası her şeyden ilham alırım yani yazmak için şöyle ki: Örnek veriyorum dolmuşta gidiyorum farklı bir olay yaşanır dolmuşta bu benim için bir malzemedir veya sosyal medya sitelerinde gördüğüm herhangi bir şey çok tuhafıma gider bununla ilgili bir yazı yazarım. Bazen blogger ile ilgili araştırmalar yaparım  yabancı sitelere girerim bir eklenti görmüşümdür onu önce kendim denerim sonra, belki kullanmak isteyen olur diye bloguma eklerim. Yani yazma konusu hep var ama yeterince vakit yok işte 🙂

Diğer blog sahipleri ile iyi iletişim kuruyor musunuz?

Bazen bunu hep düşünürüm, yaşadığım ilçede blog yazan insanlar olsa ( belkide vardır bilmiyorum ) şöyle oturup çay içerek sohbet etsek fikir alış verişinde bulunsak ne kadar harika olur. Ama inşaallah bir gün oda olur. Bir çok değerli blog sahipleri ile görüşüyorum sosyal medya sitelerinde, telefonla görüştüklerim de var. Hatta bir tanesi ile yüz yüze bile görüştük Aydınlıkyüz bloğunun sahibi elif ablamla, fazla zamanları olmadığı için fazla oturamamıştık  ama gönlüm ister ki telefonda veya sosyal medya’da görüştüğüm blog yazarı arkadaşlarım ile bir gün bir yerde hep biraber toplanıp görüşelim. Ne kadar güzel olur.

Rahatsız olduğunuz konular var mı?

Kesinlikle var.  Örneğin, ziyaretçi daha doğrusu ben bu tür kişilere ziyaretçi demiyorum bloğuma giriyor konunun altına hemen daha konuyla ilgili bir yorum yapmadan direk kendi sitelerinin yorumlarını yazıyorlar. Kardeşim yapmayın bunu yayınlamıyorum sadece link olan yorumları Allah aşkına eğer yapacaksanız lütfen önce konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın. Daha hiç yorum yapmadan linkinizi paylaşmayın zaten siz yorum yaptıktan sonra sizi bulmak isteyen kişi Google+ profilinize girerek sizin sitenize ulaşır.
Bir de daha 5 – 10 tane içerik olan bloglarda reklamlar görüyorum sağdan soldan fışkıran reklamlar görüyorum onlar morelimi bozuyor ya arkadaşım para kazanma elbette hakkın. Kazan helali hoş olsun, kazandığın parada gözümde yok Allah daha çok versin ama şöyle düşünmek gerek diyelim ki blogunuza günlük 300- 500 kişi girsin sitenin her yerine reklam koyacağına sadece 2 yere koyulması yeterli zaten reklama tıklayacak olan kişi tıklar, yani her yeri reklamla doldurup okuyucuyu rahatsız etmeye ne gerek var. Tabi bu benim kişisel düşüncem. Herkes farklı düşünebilir, herkesin düşüncesine saygı duyarım.
 
Bu mimi, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu ‘kişisel blog’larından e-vren günlüğü ‘ne  Evren Abi’ye paslıyorum kendisinin de bu konudaki düşüncelerini bilmek istiyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.