Blog yazarlarının devamlı tartıştığı bir şey var, hangi içerik yönetim sistemini kullanmalıyım? wordpress mi? yoksa Blogger mi? kullanmalıyım. Bloğumu açarken hangi sistemle açmalıyım gibi soruları çok fazla görmeye başladım. Bu yüzden kendimce bu şekilde bir yazı hazırlamak istedim.
Blogger kullanan kişilere sorduğunuzda hangi sistem daha iyi diye kesinlikle blogger daha iyi diyorlar, fakat wordpress kullanan kişilere sorduğunuz zaman da wordpress’in üzerine bir sistem tanımam diyenler oluyor yani kısacası herkes kendi kullandığı sistemi daha çok övüyor. Ben bundan yaklaşık 6 – 7 yıl önce deneme amaçlı wordpress kullanan birisi olarak  ikisi hakkında bir değerlendirme yapmak istedim.
İnternet dünyası ile tanıştığım zamanlar daha doğrusu siteler ile içli, dışlı olmaya başladığım zamandan bu yana bir çok içerik yönetim sistemini kullandım. Kendime ait bir çok site kurdum, geri sildim tabi o zamanlar blog yazmıyordum çünkü tamamen kendimi web tasarım konusunda geliştirmek istiyordum ve kullandığım sistemlerin hiç biri benim istediğim gibi değildi. Ben, daha sade, daha kolay ve çok fazla vaktimi almayacak bir içerik yönetim sistemi arayışı içindeydim. Bir gün rastgele daha önce hiç adını bile duymadığım Google’ın ücretsiz blogger ile tanıştım. Deneme amaçlı olarak bir blog kurdum. Daha bloğu kurar kurmaz yönetim paneline biraz göz attıktan sonra tam benim istediğim gibi bir sistem olduğunu anladım. Sonra kendimi blogger konusunda biraz geliştirmek istedim ve kendimi blog dünyasında çok uzman olmasam da bana yetecek kadar geliştirdim. Devamlı blog kurdum, geri sildim. Temalarda oynamalar yaptım.

Artık Blog Yazmaya Hazırım.

Blogger konusunda kendimi iyice geliştirdikten sonra kendime şu anda okuduğunuz bloğu kurdum. Daha sonra özel domain alarak  blogspot olan blogumu .com yaptım. Sonra ilk yazımı yazarak blog dünyasına bende girmiş oldum. Aşağıda blogger ve wordpress ile bilgileri okuyabilirsiniz.
Blogger ve WordPress Kullanmak Size Kalmış.

 

Blogger.

Çok uzun zamandır blogger kullanıyorum. Blogger konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kendime yetecek bilgim var. Çünkü bloggeri seviyorum. Şunu söyleyebilirim ki blogger gerçekten ama gerçekten çok güzel bir blog servisi en azından benim için böyle ayrıca blogger’ın ücretsiz olması ve Google servisi olması da blogger’e ayrı bir hava katıyor sanırım ücretsiz olmasından ve Google servisi olmasından dolayı blogger’ın çok kullanıcısı var ve her geçen gün yeni bloglar açılıyor.
*Yönetim panelinin çok sade ve anlaşılır olması
*Google servisi olması.
*Ayrıca kod bilginiz olmasa dahi blogger’ın ücretsiz bir çok teması var. İstediğinizi kullanabilirsiniz.
*Ücretsiz olması blogger kullanmanın avantajlarından bazıları.
Kötü yanı ise, bir yere bağlı kalmanız yani içeriklerinizin barındırıldığı yer sizin kontrolünüzde olmaması yani google istese içeriklerinizi bir anda silebilir ama korkmayın daha önce böyle bir şey olduğunu duymadım, görmedim  yani siz özgün olduktan sonra içerikleriniz neden silinsin öyle değil mi?
Blog Güvenliği İçin Neler Yapılabilir yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca zaman zaman haftada bir defa veya 15 günde 1 defa olabilir, bloğunuzun yedeğini almayı unutmayın. Blogger yedek alma işlemi başlıklı yazımı okumanızı da tavsiye ederim.
Blogger ve WordPress Kullanmak Size Kalmış.

 

WordPress

Yukarıda bahsettiğim gibi ben wordpress’i çok uzun kullanmadım. Sadece kısa bir dönem kullandım yani tamamen çok kötü veya çok iyi diyemem ama şunu diyebilirim ki wordpress gerçekten bütün ayarlarını sizin yapabileceğiniz her şeyin sizin elinizde olan bir sistem. Eğer bir ürün satmak veya şirketiniz için site kurmak istiyorsanız ben wordpressi tavsiye ederim. Çünkü Worpdressin temaları gerçekten çok kaliteli, çok harika temaları var. Üstelik içeriklerinizin barındırıldığı yeri ( hosting ) tamamen sizin kontrolünüzde. WordPress kullanmasını bilmiyor olsanız dahi kısa sürede öğrenebilirsiniz, tabi bu birazda sizin öğrenme isteğinizle alakalı bir durum.
Kısacası: Sizin için wordpress veya blogger hangisinin iyi olup olmadığına siz karar vermelisiniz eğer bütçeniz yoksa yani blog için para harcayamam diyorsanız ben blogger’ı tavsiye ederim. Ama ben şirketim veya bir ürün satmak istiyorum çok çok kaliteli, daha güzel temalar istiyorum derseniz wordpress kullanmanızda fayda var. Unutmayın her ikisini de öğrenmek tamamen sizin kendi elinizde herkes yapabiliyorsa sizde yapabilirsiniz ben, kendime göre bir değerlendirme yaptım blogger veya wordpress kullanmak size kalmış

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.