Hangi kategoride blog açmalıyım veya hangi kategorilerde blog açarsam çok takipçim olur gibisinden paylaşımlarda bulunarak insanların bu konudaki düşüncelerini öğrenmek isteyen blog yazmak isteyen insanlar olduğunu görüyorum forum sitelerinde bu yazımda bu konuyla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
  Her zaman söylediğim bir şey var. İnterneti özgün bloglar kurtaracak, demek istediğim siz istediğiniz kadar blog açın, istediğiniz kadar para ödeyip seo yaptırın, ama blogunuz özgün olmadığı sürece bir yere kadar gider, bir yerden sonra çöp blog olmaya mahkumdur.

Hangi Kategoride Blog Açmalıyım?

Gelelim konumuza, evet bir blog açmayı düşünüyorsanız hangi kategoride blog açmalıyım diye insanlara sormaktan ziyade önce hangi alanlarda iyi olduğunuzu, hangi alanlarda tecrübelerinizin olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Örnek veriyorum webmaster sitelerinde veya sosyal medya sitelerinde anketler düzenleyerek insanlara, hangi kategoride blog açmalıyım sorusunu sorusunu sordunuz ve insanlar size muhasebe alanında veya kitap yorumları alanında blog açmanızı tavsiye ettiler ama sizin bu konularda hiç bilginiz yoksa bu konularda nasıl bir blog açabilirsiniz veya bu konularda blog açtığınızı düşünelim sağdan soldan kopyala yapıştır yaparak sitenize yazılar eklediniz insanlarda sitenize gelip yazılarınızı okumaya başladı peki ya sonra ne olacak, okuyucularınız size, yazdığınız konula ilgili bir soru sorduğunda ne yapacaksınız, onuda hallettiniz diyelim sorunun cevabını yine internetten bularak size sorulan soruyu cevapladınız ama nereye kadar. Emin olun bir süre sonra bu durum sizin için işkence olabilir, çok sevdiğiniz blog yazarlığından bir anda soğuyabilirsiniz.

  Fakat, blog açarken insanlara, hangi kategoride blog açmalıyım sorusunu sorana kadar, başarılı olduğunuz bir alanda blog açmanız sizin için ve okuyucularınız için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Yazılarım okunmaz diye düşünmeyin, sabredin, elinizden geldiği kadar özgün olmaya çalışın, bir gün mutlaka okuyucu kitlenizi bulacaksınız, örnek veriyorum okuduğunuz kitapların yorumlarını paylaşmak için bir kitap yorumları blogu açtınız veya ekonomi konusunda çok iyisiniz insanlara faydalı olabilmek adına bilgilerinizi insanlara ile paylaştınız bir süre sonra zaten yazdığınız yazılara ilgi duyanlar yazılarınızı okuyacak ve yeni yazılarınızın gelmesini sabırsızlıkla bekleyecektir.
Yazılarınız insanlar tarafından okunup, yorumlar yapılmaya başlandığında hem siz çok mutlu olacaksınız hemde okuyucularınız özgün yazılar okudukları için onlarda mutlu olacaktır. Ayrıca başarılı olduğunuz konularda blog yazarak bilginizi tazelemiş olacaksınız, yeni insanlar tanıma şansınız olacak hatta bu konuda başarılı olursanız ilerleyen zamanlarınızda blog yazarak parada kazanabilirsiniz.
hangi kategoride blog açmalıyım

Paylaştığınız İçerikler Özgün Olduğu Halde Okunmuyor mu?

Blogunuzu açtıktan sonra yazılarınızı düzenli bir şekilde yazıyorsunuz, özgün yazılar yazıyorsunuz ama bir türlü yazılarınız okunmuyor veya ziyaretçi sayınızda bir artış olmuyor, pes etmeyin devam edin ve sitenizi tanıtmak için sitenize ait tanıtım yazınızı, sitenizi açma amacınızı hangi konularda paylaşımlar yapacağınızı anlatan bir tanıtım yazısı yazın ve başka sitelerde yayınlatın, gerekirse bunun için biraz bütçe ayırın. Çünkü şu da bir gerçektir. Ne kadar özgün olursanız olun okuyucu kitlenize ulaşabilirsiniz ama ziyaretçi sayınızda bir artış olmaması sitenizin insanlar tarafından bilinmiyor olmasından kaynaklanır.
Şöyle düşünmek gerekiyor bence, bir şey üretiyorsunuz ve bunu satıp para kazanmak istiyorsunuz ama insanlar bu ürün hakkında hiç bir bilgiye sahip değil, o zaman bu ürünü sadece çevrenizdeki insanlara satabilirsiniz, o ürünü bilmeyen insanlar ürünü alamazlar çünkü öyle bir üründen haberleri yoktur. İşte tanıtım yazısı da bu yüzden çok önemlidir daha önceki bir yazımda  Blog Tanıtımında En Etkili Yöntem; Tanıtım Yazısı başlıklı yazımı yazmıştım.

Hangi Kategoride Blog Açmalıyım Yazısında Anlatmak İstediğim

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben kimseye blog açmayın demiyorum fakat blog açarken bilginizin  olmadığı alanlarda blog açarsanız çok fazla ilerleyeceğini düşünmüyorum bir süre sonra internet dünyasına bir tane daha çöp blog kazandırmış olursunuz zamanınızı boşa harcamış olursunuz, emekleriniz boşa gitmiş olur. Fakat, başarılı olduğunuz alanlarda blog açarsanız blogunuzun ömrü çok daha uzun olur.
Okuyucularınız daha çok olur, blog yazmayı daha çok seversiniz. Tabi bunlar benim kendi kişisel düşüncelerim. İsteyen herkes istediği konuda blog açmakta elbette özgürdür. Ama blogunuzun uzun ömürlü olmasını da istiyorsanız bence bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.