Oruç tutmuyor veya bazı nedenlerden dolayı oruç tutamıyor olabiliriz. Peki oruç tutanlara karşı ne kadar saygılıyız?Yaklaşık 10 gündür yazmak istediğim ama bir türlü zaman bulamadığım yazımı bugün yazma fırsatı bulabildim. Biraz geç oldu ama umarım faydalı bir yazı olur ve bu tür insanlara bir uyarı şeklinde olur.

Benim çocukluk yıllarımda Ramazan ayları çok güzel geçerdi. Elbette benden daha büyük olanlar daha iyi bilir fakat ben kendi düşüncelerimi paylaşmak istedim. Eskiden oruç tutmayanlar veya belli nedenlerden dolayı tutamayanlar, tutan insanlara karşı saygılı olurdu. Örneğin insanlar sokakta bırakın yemek yemeyi su içmeyi kimse görmesin, ayıp olur düşüncesiyle sokakta sigara dahi içmezlerdi. Bunun nedeni ise oruç tutanları canı ister düşüncesiydi. Tabi o zamanlar bu kadar sosyal medyada yoktu hatta internet bile bu kadar gelişmiş değildi, akıllı telefonlar bile yoktu hatta herkeste telefon dahi yoktu. Belki de yine sosyal medya siteleri vardı ama bu kadar kullanıldığını sanmıyorum.

 Fakat günümüzde öylemi? genelleme yapmıyorum ama bir çok kişi her yediğini, içtiğini sosyal ağlar sitelerinde paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyor nedense, insanların o paylaşımları beğenmelerinden ise daha ayrı bir mutluluk duyuyor.

Eskiden bir köyde veya mahallede neredeyse herkes birbirini tanırdı fakat günümüzde özellikle büyük şehirlerde bu durum daha çok sanırım. Apartmanlarda insanlar neredeyse kapı komşularını bile tanımıyor ve bu durum her geçen daha da kötüye doğru gidiyor. İnsanların hayat sıkıntıları çevresindeki insanları görmesini engelliyor.

 

Günümüzde Oruç Tutmak

Günümüzde insanlar sokaklarda Ramazan ayında sigara içerken bile saklama gereği duymuyor aksine sanki çok iyi bir şey yapıyorlarmış gibi neredeyse insanların gözlerinin içine sokacakmış gibi içiyorlar. Şimdi bazı arkadaşlar şöyle düşünebilir; sigaranın, suyun veya yemeğin oruç tutanlar ile ne ilgisi olabilir ki diyebilir veya tutuyorlarsa benim için mi tutuyorlar diyebilir ama inanın çok ilgisi var.

Bende bazı nedenlerden dolayı tutamıyorum ama tutanlara karşı elimden geldiği kadar dikkatli olmaya çalışıyorum örneğin kokusu üzerime sinmesin ve insanları rahatsız etmesin diye sigara içip dolmuşa binmiyorum eğer dolmuşa bineceksem en azından 1 saat öncesine kadar sigara içmiyorum, sokakta su içmiyorum içiyorsam bile elimden geldiği kadar saklamaya çalışıyorum.

azından Ramazan aylarında biraz empati kurarak kendimizi oruç tutan insanların yerine koyup ona göre hareket edelim. Elimizden geldiği kadar dikkatli olmaya çalışalım.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.