Blog İpuçları

Ekonomik ve Kaliteli Hosting Seçimi İçin Tavsiyeler

Ekonomik hosting satın almak için fiyat kadar hosting kaynakları ve siteniz için sunacağı performansı da hesaba katmanızda fayda olacaktır. Ucuz hosting seçiminde tek kriter fiyat olduğunda, sitenizin alt yapısı, yazılımı, trafiği ya da diğer özellikleri ile uyuşmayan ya da web siteinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamayan bir hosting satın alabilirsiniz. Bu durumda ne kadar düşük ücret ödemiş olsanız da ihtiyaçlarınızı karşılamadığı için tamamıyla zarar etmiş olacaksınızdır.


Bu nedenle sadece ucuz hosting değil aynı zamanda alt yapısı güçlü, kesintisiz ve yüksek performanslı barındırma hizmeti sunacak, kaliteli hosting paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Bütçenizi en verimli şekilde kullanabilmeniz için bunlara dikkat edebilirsiniz;


Güçlü Hosting Kaynakları

Ucuz ve ekonomik hosting paketleri genelde kaynaklar göz ardı edilir. Ancak hosting satın alma adımlarında en çok dikkat edilmesi gereken nokta hosting kaynaklarıdır. Site barındırma adedi, subdomain limitleri, RAM, CPU gibi sunucu kaynakları, hosting kontrol paneli, e-posta hesap adetleri gibi özellikler web projenizin kesintisiz ve yüksek performans ile yayınlanmasını sağlayacak kritk konulardır. Ucuz hosting satın aldıktan sonra, kaynaklar eğer ihtiyaçlarınızı karşılamaz ise bu sefer yatırdığınız tüm ücret size zarar olarak dönebilir.

Ekonomik Hosting
Ekonomik Hosting

Kesintisiz Hosting Sunucu Altyapısı

Hosting kaynakları konusuda seçiminizi yaptıktan sonra, hizmetinizin yer alacağı sunucu alt yapısını da incelemenizde fayda vardır. Eski teknolojiye sahip sunucularda, düşük internet hattına sahip, enerji, güvenlik gibi bir veri merkezinin olmazsa olmazı konularda zayıf olan hosting hizmetleri yarınlar için size hiç bir garanti vermez. Sadece ekonomik hosting paketlerine değil aynı zamanda ilerleyen dönemlerde ihtiyaçlarınız karşılamaya devam edecek, herhangi bir olumsuz durumda hizmetinizi aksatmayacak hosting altyapılarını seçmelisiniz. Bu konuda önecelikle kurumsal hosting firmalarını seçemelisiniz ki ilerleyen dönemlerde karşınızda bir muhatap bulabilin. Ayrıca, son teknoloji donanıma ve altyapıya sahip TIER III veri merkezi üzerinden hizmet veren hosting sunucularını tercih etmelisiniz.


İlk Yıl İndirimlerine Kanmayın!

Hosting satın alırken en çok hata yapılan konulardan biri de ilk yıl cazip görünüen ancak ikinci yıl yenileme döneminde iki-üç katı hosting ücreti isteyen firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Ekonomik hosting satın almak amacı ile yaptığınız araştırmanın başarıya ulaşması için bir sonraki yenileme dönemlerinde de aynı fiyatı isteyen hosting hizmetlerini seçmeniz olası maddi zararlar yaşamanızı engelleyecektir. Yenileme dönemlerinde, ilk fiyatına yenileme garantisi sunan hosting firmalarını seçmenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Hosting seçimi wordpress için çok önemli hem kaliteli olması hemde ucuz olması ayrıca önemli bir etken. Bilgilendirme için teşekkür ederim Gökhan ağabey.

 2. Gokhan bey sitemi size. Emanet ettiğim için çok memnunum muhteşem bir site teslim ettiniz sagolun varolun hocam

 3. Merhaba Gökhan Bey,

  Seçilen hostingin Türkiye’de veya yurt dışında olmasının seo açısından etkisi nasıldır acaba bu konuda bilgi verebilir misiniz?
  Türkçe içerikli blogların sunucuyu Türkiye’den seçmelerinin daha doğru olduğunu duydum; doğruluk payı var mı diye öğrenmek istedim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba.
   Eğer sadece Türkiye’ye yönelik bir blog yazıyorsanız hosting seçiminin Türkiye’de olması daha iyi. SEO açısından faydalı olması için hosting özelliğinin hızlı olmasına özen gösterin. Eğer blog siteniz Dünya’ya yönelik bir blog ise Bulut tabanlı hosting daha iyi olacaktır.

 4. Bende sitemi WordPress’e taşımayı düşünüyorum tam bunun üstüne geldi abi yazın eline sağlık. Şu anda Veridyen düşünüyorum ama emin de olmıyorum. Özellikle trafik aklıma çok takılıyor kaç gb yeter acaba diye bir yanım da al sınırsız uğraşma diyor :)

  1. Aynen kardeşim. Sınırsız hosting al kafan rahat olsun. Belki biraz pahalı olur ama en azından kafan rahat olur.

  1. Kesinlikle…
   Hosting özellikleri ne kadar iyi olursa o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

 5. Bu faydalı yazı için teşekkürler. Somut olması için tavsiye edeceklerinize de örnekler verdiğiniz bir yazı bekliyoruz sizden. Zira şu anki hostingimiz bir yılını doldurmadan tamam mı devam mı diyebilmemiz lazım.

  1. Rica ederim.
   ilerleyen zamanlarda neden olmasın. Bahsettiğiniz gibi bir içerik hazırlamak dediğiniz gibi nesnellik açısından daha iyi olacaktır.

   1. Gökhan bey merhaba,

    Hosting seçimi ile alakalı bir yazıyı blogunuzda yayınlamanız yerinde bir hareket olmuş. Özellikle ücretsiz blok servislerinde makaleler yayınlayan arkadaşlar son zamanlarda kendi hostinglerine taşınma kararı aldıklarını görüyorum. Daha önce hosting hakkında bir bilgisi olmayanlar için rehber niteliğinde bir yazı olmuş.
    Hosting seçimi ile ilgili yazdıklarınızın dışında yeni bir makale yazacak kadar daha konu çıkacağına inanıyorum. Hostingler ile ilgili makalemizin devamının gelmesini ümit ediyorum.

    1. Teşekkür ederim Mehmet bey.
     İnşallah zamanla, hosting konusunda daha fazla içerik hazırlarım.

 6. Site kurmak isteyenler için yararlı olabilecek bir paylaşım okumalarını tavsiye ederim.

 7. Hosting alıp bazen bloğu taşıyasım geliyor. Sonra üşenip vazgeçiyorum :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu