Kitap Yorumları

Yepyeni Bir Kitap Sizlere Merhaba Diyor; Sicim Kitabı

Çiçeği burnunda bir kolektif kitap olan Sicim’den bahsetmek istiyorum sizlere. Yazar Kerem Bozkurt’un proje öncülüğünü ve editörlüğünü yaptığı bu kitap kırk üç yazar ve şairi bir araya getirdi. Ünlü Şair Ali Lidar’ın da destek verdiği Sicim artık satışta. Kitabın adı neden sicim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak isterim; Kuantum fiziğine göre Evreni oluşturan en temel, bölünemeyecek kadar küçük atom altı parçacıkların, tek bir biçimde toplanan sicimler olduğu söyleniyor ve bu sebeple yazarları ve şairleri bir araya getiren bu kitaba Sicim ismini vermişler.

Sicim Kitabının Tanıtım Yazısı İse Dikkat Çekici

Bazen şehirler anlatır insanı bazen insanlar anlatır şehirleri. Yeter ki
hissedebilin…”şapka”mı takıp sokaklara indim. Hissedebilmek ve insanın
hikâyesini duyabilmek için…”güneşin kenti” yağmurlarını azar azar döküyordu. İnsan da yağmurlarını azar azar dökmez mi? Bunu cimriliğinden yapmaz, döktüğü yer incinmesin ister… Siz hiç “kayıp kitap” ı aradınız mı? Benim ömrüm onu aramakla geçti. Bulabilmek için çok ıslattım kendimi; harflerle, kelimelerle, cümlelerle, öykülerle, şiirlerle… Bazen çok “uzak” da zannettim.

Soranlar oldu neredesin diye; “bir yoldayım” dedim… Bu yolculukta hiç yalnız kalmadım. Bazen bir “kelebeğin kanadı” eşlik etti bana bazen bir “kırmızı araba”…Şehirler içerisinde “kaos” barındırırlar. Tüm bu “çekişmesiz yargı” içerisinde haykırmak istersin. Hani haykırsan tüm herkes susacakmış gibi hissedersin. Olmaz ama öyle… Hiç olmadı…”sessizlik” hep baskın geldi. Bu gri şehri hep maviye boyadım; “mavi değil mavi gibi” ama.

Ben boyadıkça üstünü karaladılar, simsiyah yaptılar. Siyahın üstünü tekrar boya tutar mı? Eğer tutarsa şayet üzerine “hayat güzeldir” yazmak istiyorum da… Yine bir “umutsuzluk” kapladı beni. Neden buna müsaade ediyorum ki neden buna müsaade ediyorsunuz ki… Küçükken sokağımıza “güz düşü” hâkimdi.

Bir gün uyandırılacağımız hiç aklıma gelmezdi. Penceresinden sarkan “billur anne” seslenirdi sokakta oynayan çocuklara koşun “pilaki” yaptım. Bir yemekten çok daha fazlasıydı. “sevgi” den daha fazlası var mı…”aşk” mı diyorsunuz; sanmıyorum. O sadece bir “eylem-i meşru”. Ötesini görmek meselemiz.

Görmek zor değil, dedim ya hissetmek zor… Aklımda tüm bu “alengirli şiirler” anılarla yer değiştirirken “mahfuz liman” da buldum kendimi. Cebimde ise bana yazılan son mektup. İzin verirseniz şimdi biraz sizinle konuşmak istiyorum…

Birbirinden sürükleyici öykülerin ve şiirlerin olduğu bu kitabın mimarları ise şöyledir;

Ali Lidar, Seval Kirmit Yazar, Züleyha Acar, İpek Aguşlar, Gonca Akkaş, Arzu Akman, Şehriban Bener, Şule Birkan Şengün, Kerem Bozkurt, Nigar Bulut, Ezgi Çağatay Kozanlı, Dilara Çelik, Gülru Melisa Çelik, Elif Çerçi, Kübra Demirata, Özlem Demirci, Ezgi Rağbet Duran, Seda Ege Karagöz, Berika Gedik (Berikadan), Yunus Ali, Ayşe Nur Güvenç, Aycan Güzel, Merve Hazır Karakurt, Emine Karataş, Serap Kart(Tutaste) Bakiye Kaya, Merve Mandalı, Kezban Mert, Selvin Namlı, Ebru Oğuzhan Yeter, Merve Özcan, Gül Özen Kandemir, İrem Polat, Pınar Sarı, Sena Sarıtaş, Memnune Şentürk, Tuba Şenyurdusev, Sevda Taşdelen (Sitare), Emine Tek, Münevver Büşra Tekşam, Ezgi Tepe, Nilüfer Sevde Turhan, İpek Yançman Ayboran

Kitabı elinize alıp okuduğunuzda, hiç şüphesiz kendinizden bir şeyler bulacak, iç dünyanızda ki tarlanıza güzellikler ekecek ve bir çırpıda bitireceksiniz. Bir araya gelenler birkaç yazar dışında amatör olarak nitelendirilse de kalemleri çok kuvvetli, unutulmayacak kalemler arasında yerlerini alacak güzide insanlar olduğu muhakkak.

Bu içerik; Sicim kitabı hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Güzel bir düşünceyle ortaya atılmış bir kitap. ve kendilerini atomdan bile küçük gören ama aslında devasa büyüklükte olan mütevazi insanları biraraya toplamış. Bizi bu kitapla tanıştırdığın için çok teşekkürler.

  2. Bu aralar yeni kalemler daha çok dikkatimi çekiyor ve sonuna kadar destek olmak istiyorum. yeni heyecan ve yeni yaklaşımları takip etmek ve destek olmalıyız ama maalesef okurken bile ön yargıyla yaklaşıyoruz yeni yazarlara. Sicim konusu itibariyle dikkatimi çekti. sepete attım okuyunca yorumlarım bende. teşekkürler haber verdiğiniz için. tüm yazarlarımızı böyle güzel bir projeyle ortaya çıktıkları için tebrik ediyorum.

    1. Bu kitabın kapak resmini Instagram da görmüştüm. Bir çok yazar bir kitapta birleşmiş ne güzel olmuş.
      Eline sağlık.

  3. Değeeli yazar arkadaşım Berika Hanım, kitabımız Sicim için kaleme aldığınız bu güzel tanıtım yazınızı bize bildirdi. :-) Kitapta yer alan yazarlardan biri olarak keyifle okuduğum bu zarif blogunuz için çok teşekkür ederim. Daha nice güzel yazılar dileklerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu