Kitap Yorumları

Hakan Günday – Az Kitap Yorumu

Daha önce Hakan Günday ‘ın Daha adlı bir kitabını okumuştum. Öncelikle tek kelimeyle şunu söylemek istiyorum ki kitap gerçekten harika, konuların işlenişi, olayların anlatılışı mükemmel. Aslında okumak için değil de kitap hakkında biraz bilgi edinmek için elime alıp arka kapağındaki bilgiyi okuduktan sonra açıp biraz okuyayım diyerek ve bir türlü elimden bırakamadığım bir kitap oldu.

Hakan Günday Az Kitabındaki Karakterler Hakkında

İki tane karakterimiz var ve her ikisininde adı Derda. Bir tanesi oğlan diğeri ise kız, Önce Derdâ’nın hikayesi anlatılıyor. Yazarımız sağolsun, psikolojik olarak ne yapmamız gerekir. Hakan Günday selam veriyor okuyucusuna, “Merak etme” ”diyor“ sevgili okuyucu ben buradayım. ”

Derdâ bir tarikat şeyhinin olduğuyla evlendirilerek toprağından uzaklaştırılıyor. Bir yaşında. Hemde birde. Anadolu’nun çocuk yaşta evlenmesi ve yaş karakterleri çocuk yaşta evlenmeyi bir standartta oturtmuş olmaları, ciddi bir gerçekliği de göz tarafında bulundurmamızı sağlıyor.

Hakan Günday

Tarikat meselelerine gelince, içerik hiç bana değil. Ancak Hakan Günday bunu da başarıp, Derdâ’nın iç dünyasından onu şeye baktırıyor. Karakterlerin iç dünyasını çok güzel işlediğini anlatmama gerek sanırım… Hakan Günday okuyucularının gülümsediğini görüyor gibiyim. Kitabı okurken bir ara sıkılabilirsiniz belki ama kitabı bırakmayın ve okumaya devam edin Derda bir şekilde yıllardır hapis hayatı yaşadığı evden kaçıyor ve bir süre sonra kendisini kimse tanımasın diye ve insanlar içinde saçları açık olarak yürümekten utandığı için saçlarını tamamen kestiriyor. Yani tamanen dazlak oluyor.

İlginizi Çekebilir : Hakan Günday Daha Kitabı

Derda, evden kaçtıktan sonra başına türlü türlü olaylar geliyor, uyuşturucuya başlıyor ve bir süre sonra uyuşturucu bulabilmek için, eskiden kapı komşusu olan Steven ile bir takım işler yapmaya başlıyor. Kendisinin bir filmini çekiyorlar ve buraları okurken resmen içiniz parçalanıyor. Ne filmi olduğunu ve bu film çekilirken neler yaşadığını yazmak istemiyorum. Zaten okuduğunuzda neden yazmadığımı anlayacaksınız.

Bunlar yaşandıktan sonra Derda akıl hastanesine yatırıyorlar, psikolojisi bozulan Derda için eskiden o kurumda çalışan Anne adında bir kadın Derda’ya yardım için geliyor ve Anne Derda için elinden geleni yapıyor. Hatta onu evlatlık ediniyor.

İkinci Karakter Olan Derda

Bana göre ana karakter. Hikayeye her ne kadar ölen annesini keserek başlıyor olsa da, hayatının anlatılan onu safhasında çok önemli alt metinler sunuluyor.

Mezarlıkta çalışıyor Derda. Parayla mezar yıkıyor. Ölümle para bir şekilde büyüyünce nasıl bir insan var varsın siz düşünün. Derda’nın kırılma noktası, Oğuz Atayın mezarıyla tanışmasıyla başlıyor. Atay’ı o kadar çok seviyor ki, onu öldürenlerden intikam almak için yola çıkıyor. Yol nereye varır okuyup görmek gerekir.

Okuyucuyu sinir eden meselelerden de söz etmek istiyorum. Tesadüfler . Günday’ın okuduğum diğer kitaplarında da böyle biraz zorlamış dedirten tesadüflere rastlamak mümkün. Metinler arası geçişler vardı. Yüzeysel okuyan bir okuyucu bu geçişlerin, kitabı kalın bastırmak için tıklayın bir yan yol olduğunu düşünebilir. Onun zaman söylediği gibi, Hakan Günday, alt metin yazma konusunda büyük bir dahi. Sadece gözlerinizin okunuşuyla yetinecekseniz uyarıyorum.

Kitabın sonunda her iki Derda’nın birbirini hiç tanımadan birbirlerine mektup yazdığını ve her ikisininde birbirine olan duygusunu okuduğunuzda gerçekten şaşırıyorsunuz. Kitabın bu kadar harika olduğunu kitabın sonlarına geldiğinizde bir kez daha anlıyorsunuz. Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Fakat kitabın içinde bazı yerlerde küfürler var, özellikle de kadın okuyucular bunu göz önünde bulundursun lütfen.

Bana Tavsiye Edin

Eğer bu tarzda olayların anlatıldığı, insanı yormayan, okumaktan keyif aldığınız bunun gibi kitaplar varsa daha önce okuyup çok beğendiyseniz ve bu kitabın isimlerini benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Hakan Günay’ın kıtaları hep çok güzel oluyor bu kitabını okumamıştım ama kinyas ve kayra kitabını okumuştum. Kinyas ve kayra kitabını okumanı tavsiye ederim Gökhan abi.

  1. Kinyas ve Kayra kitabını da çok yakında okuyacağım inşallah. Çünkü bu adamın kitaplarını gerçekten seviyorum. Adam harika yazıyor.

 2. Merhaba.
  Hakan Günay’ın kitapları gerçekten çok güzel. Kitap yorumunu gercekten çok başarılı yapmışsınız Gökhan bey elinize sağlık.

 3. Hakan Günday harika bir adam ya kitapları gerçekten mükemmel, adam bu işini gerçekten hakkıyla yapıyor.

  Bu arada kitabı çok detaylı ve güzel açıklamışsın Gökhan ağabey, Kinyas ve Kayra kitabını da okumanı tavsiye ederim.

  1. Kinyas ve kayra kitabını da çok merak ediyordum. Almıştım, kitaplığımda duruyor ama bir türlü okuma fırsatım olmadı. İnşallah en yakın zamanda onuda okuyacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu