GenelKişisel

Eğer Bir Kazaya Sebep Olursanız Kaçmayın, Karşıdaki İnsana Yardımcı Olun

Kazalar ve hatalar biz insanlar içindir. Fakat bazen hataları kazaları kendi elimizle yaparız belki biz de suç olmaz ama karşı tarafın hatası yüzünden bizim canımız yanabilir. Bende öyle bir şey oldum diyebilirim karşı tarafın hatası yüzünden kaza yapan ve kaza da yaralanan ben oldum.
 
 Bugün işten geldikten sonra biraz canım sıkıldı motorsiklet ile dolaşayım dedim ve kaza yaptım daha doğrusu karşı taraf yüzünden yaptım görenler de söyledi çünkü bende suç olmadığını zaten yoktu da çünkü 2. vitesle yavaş yavaş gidiyordum. Allah'a şükürler olsun ki  çok bir şeyim yok ayağımda ve kolumda bir kaç sıyrıklar var bir de omuzum ağrıyor  yazmakta dahi zorluk çekiyorum. Yarın bir ortopedi doktoruna gideceğim. Dediğim gibi kazalar biz insanlar içindir fakat karşı taraf hem kazaya sebep olup hemde hiç arkasına bile bakmadan kaçtığı zaman insanın canı çok yanıyormuş yaşayınca öğrenmiş oldum. Sanki ben kendisinden şikayetçi olacağım. Yere düştüğümde benim kaza yapmama neden olan amca kaldırıyor sandım ama adamın yerinde yeller esiyordu , ben düştüğümde hiç arkasına bile bakmadan hızlı bir şekilde kaçmış arabasıyla.
 
 Bu tür insanlar yüzünden , genelleme yapmıyorum ama insanlara olan güvenimi kaybediyorum.İnsan en azından gelir bir yardım eder insan canı bu kadar mı ucuz anlam verebilmiş değilim korktu desek kazayla insan da ölüyor olabilir yani sonuçta istenmeden yapılan bir şey bu. Amcanın kaçtığını duyunca çok üzüldüm açıkçası ama demek ki onunda vicdanı o kadarmış ben Allaha havale ettim.
 
Arkadaşlar bazı arkadaşlar şöyle diyebilir. Banane kardeşim senin kaza yaptığından anlatacak bir şey mi yok başka diyebilir. Bunu burada anlatma nedenim, kimseye akıl vermek değil yanlış anlamayın ama bu tür durumlarda kaçmayın yardımcı olan kaza yapan , yaralanan kişiye kaza ister sizin yüzünüzden olsun isterseniz siz suçsuz olun. Bir gün Rabbim göstermesin ama sizlerinde başına gelebilir. o yüzden duyarlı olalım lütfen.  
 
Yaptığım kazayı burada yazma nedenlerinden bir tanesi de Rabbim ömür verirde daha yaşarsam bundan 10 – 15 belki daha fazla bir süre sonra geçmişimde neler yaptığımı neler yaşadığımı bir anı olarak yazmak istedim. Rabbim kimseye göstermesin ve herkesi kazadan beladan korusun inşallah.

 

 

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Geçmiş olsun. Bazı insanlar korktuklarından herhalde basıp gidiyorlar! Halbuki insanlık namına bir dur yardım et! Şikayetçi olacakmışım gibi de ne demek? Olabilirsiniz de! Bu durmamasını gerektirmez ki! Bazı insanlar maalesef ki insanlıktan nasibini almamışlar! Biz de suçumuz olmadığı halde kaza yapmıştık geçen sene. Hafif bir kazaydı kimseye de bir şey olmadı. Ona rağmen ben gidip özür diledim, bir şeyleri var mı diye gidip sordum ama böyle yapınca da bazıları kurnazlık yapmaya çalışıyor maalesef, o günde kazayı yaptığımız kişinin babası sürekli konuşarak, kışkırtıcı, tahrik edici laflar söyledi. Artık dayanamayıp iki üç kelime laf ettim de anladılar sinir olduğumuzu. Bu tür durumlarda ciddi bir şey yoksa biraz anlayışlı olmak lazım diye düşünüyorum. Çünkü kazalarda genelde iki tarafta da hata oluyor, ama biri çok biri az suçlu oluyor. Tekrar geçmiş olsun.

  1. Kesinlikle… dediğim gibi zaten kazalar biz insanlar içindir. Benim zoruma giden karşıdaki kişinin kazaya neden olduğu falan değil. Zoruma giden hiç durmayıp kaçması böyle bir şey başıma ilk defa geldiği için çok tuhafıma gitti. Allaha şükürler olsun ki çok fazla bir şey olmadı

 2. çok geçmiş olsun yaa , umarım hemen iyileşi kolun. üzüldüm yaa tüh. Allah beterinden korusun

 3. Geçmiş olsun Gökhan abi. Gerçekten de insan başına gelmeden ya da yakınının başına gelmeden anlamıyor böyle şeyleri.

  Herkesin bu konuda duyarlı olması ve omzunun hemen iyileşmesi dileğiyle…

 4. Geçmiş olsun Gökhan Bey neyseki ucuz atlatmışsınız.Son paragrafınıza da özellikle katılıyorum .Kişisel bloglar aynı zamanda değişen çağın birer kişisel tarih belgesi değil mi? Ne yaşadık,ne düşündük ,ne hissettik? Etkileşimli olarak belgelemek olarak görüyorum. Ben üç hafta gibi kısa geçmişimde bunu anladım.

 5. Merhabalar Gökhan Kardeşim.

  Öncelikle çok büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Cenab-ı Allah'tan sağlık sıhhat ve afiyetler diliyorum.

  Başınıza gelen görünmedik bu kazayı ucuz atlattığınıza inanıyorum. Her şeye rağmen Allah sizi korumuş. Daha kötü bir kaza ile de karşılaşabilirdiniz.

  Kazaya sebep olanların tek yaptıkları bir eylem var, o da kaza mahallinden hızla uzaklaşmak. Peki vicdanınızdan nasıl uzaklaşacaksınız?.. Oysa kaza mahallinde durup, kazaya sebebiyet verdiğiniz kişi ya da kişilere yardım ederek bir nebze de olsa vicdanınızı rahatlatmak daha kolay değil mi?.. Şimdi sizin kaza yapmanıza sebep olan
  kişi gece yastığa başını koyunca uyuyabiliyor mu sanıyorsunuz? Asla, o rahat uyku uyuyamaz. Eğer hiçbir şey olmamış gibi rahat uyuyorsa, o zaten insan değildir.

  Çok üzüldüğümü bilmeni isterim. Acını ve sıkıntını paylaşmak için, ne gerekiyorsa yapalım. İnşAllah omuz ağrınızdan ciddi bir sorun çıkmaz.

  Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletir, inşAllah bundan böyle bir kaza ile daha karşılaşmazsınız. Kaza yapmanıza sebep olan ve kaza mahallini kaçarak terk eden kişiyi de Allah'a havale edelim. Onu zaten vicdanı rahat bırakmayacaktır.

  Selam ve dualarımla birlikte Allah'a emanet olun.

 6. geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz. motor aslında Türkiye'de uygun bir araç değil çünkü siz ne kadar dikkatli olursanız olun, karşınızdaki kişi yüzünden kazalar olabiliyor.

 7. Öncelikle çok geçmiş olsun, çok şükür ufak tefek sıyrıklarla atlamışsınız, Allah beterinden korusun diyorum.. bence iyi ki paylaşmışsınız bu yazıyı, bundan daha önemli ne olabilir ki, küçük de olsa bir farkındalık yaratmış oldunuz, şahsen ben sizi okurken, kazayı yaşadığınız anda hissettiklerinizle empati yapmaya çalıştım, gerçekten çok fena bir duygu olsa gerek orada öylece tek başına kalmak ve bu duyarsızlığı yaşamak.. dilerim kimseyi böyle bir durumda bırakmayız ve biz de bırakılmayız.. kalplerimizden uzak kaldıkça, kendimize yabancılaşıyoruz ne yazık ki.. tekrar çok geçmiş olsun.

 8. Hocam çok çok geçmiş olsun sanırım insanlar panik haliyle kendi geleceğini düşündüğünden insan canını hiçe sayıyor…. Yazık ne demeli ki gerçekten insanlıktan çıkıyoruz…

  1. Teşekkür ederim. Evet insanlar bencillik edip kendini düşünüyorlar ama bu arada fark edemedikleri bir şey var insanlıktan çıkıyorlar.

 9. Geçmiş olsun kardeşim.Plaka felan alınabilseydi keşke en azından bir yaptırım uygululanırdı.İnsanlık ne hale gelmiş.Mesleğim icabı ile neler görüyorum bir bilsen.Insanlık kavramından utanır oluyoruz.Böyle çok olay gördüm.Kaçmasa bir insanı kurtaracaktı bir olayda ama adam kaçtı ve şahıs öldü.Duyarlı olmalıyız.Zamanın çok büyük önemi var bu gibi durumlarda.Büyük geçmiş olsun kardeşim.

  1. Çok teşekkür ederim abi, Allah Razı Olsun, Abi plakayı alsaydım bile şikayetçi olmazdım sonuçta bu bir kaza derdim bana kaza yaptıran o kişi en azından gelip ''kardeşim kusura bakma'' deseydi bile yetecekti benim zoruma giden bana kaza yaptırıp sonrada kaçıp gitmesi oldu

 10. Çok büyük geçmiş olsun, aynı şekilde başıma gelmişti motorsiklet kullanırken ve yine aynı şekilde amca kaçmıştı. Canı sağolsun ne diyelim. Bu ülkede trafikte motorsikletlileri cidden hiç ama hiç hesaba almıyorlar.

  1. Çok teşekkür ederim Allah Razı Olsun. Evet dediğiniz gibi bir çok kişi motorsikletleri araç olarak görmüyor

 11. Geçmiş olsun Gökhan yazıyı yeni gördüm. Maalesef, hıyar gibi insanlar; bencil ve hazcı nesil çoğalıyor. Trafik kuralları eşittir insan yaşamı; bunu bilmiyen akıl fukaraları çok fazla. Kırmızı ışık yanınca araçlar dursa da en az 3 saniye bekliyorum. Bazen son sürat ışığı takmadan gecen potansiyel katiller oluyor. Bu sürücüleri cinayete teşebbüs suçundan yargılamak lazım. Bloğumda Türkiye'de Yaya olmak diye bir yayınım vardı aslında bir de bunun tam tersini yazmak lazım.

  1. Teşekkür ederim Mustafa , kesinlikle… çok haklısın kendini bilmezlerin yüzünden gerçekten trafik kurallarına uyan insanlar mağdur olabiliyor.

 12. Yollarda hayvalara bile çarpıp kaçanlar var ama bilmiyorlar ki kazaya uğrayan hayvanların veterinerde tedavi edilmesi ücretsiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu