Kişisel

Kişisel Blogmu? Teknoloji Blogumu Belli Değil

Kişisel blogmu teknoloji bloğumu olduğu belli olmayan  o kadar çok blog var ki, blog dünyası o kadar gelişti ki artık neredeyse herkesin bir blogu var bu bir yandan çok güzel bir şey insanların blog yazmaları çok güzel bir şey, bir yandan ise bana göre internette bir çok çöp kişisel blog meydana geldiği için kötü bir şey

 Peki neden kötü bir şey?

Şöyle ki az önce de dediğim gibi insanların blog yazması gerçekten çok güzel fakat şöyle bir durum var örneğin insan kendi adı ve soyadı ile bir blog açıyor başlığına da kişisel blog adını veriyor bir kaç tane kişisel konularda , kendi düşüncelerini yazdıktan sonra sanırım artık yazacak bir şey bulamıyorlar hemen teknoloji konularına yöneliyorlar. Şimdi diyeceksiniz ki senin de blogunda kişisel olmayan bir kaç kategoride yazı var peki bu ne olacak derseniz
Size şöyle cevap vereyim; ben bu blogu açarken kendime , epileps, sosyal ağlar ve kişisel konularda düşüncelerimi paylaşacağım diye bir karar almıştım Allah’a şükürler olsun ki çizgimin dışına çıkmadım sadece 1 veya 2 tane teknoloji makalesi olabilir fakat onları da sileceğim zaten.  Ben bugüne kadar hiç kopyala yapıştır yaparak başka sitelerden yazı almadım belki bir iki tane anca aldım onda da kaynak belirttim zaten , bir çok resim bile bana ait tabi ki şu olabilir örnek veriyorum telefonunuzda kullandığınız uygulamalardan bahsedebilirsiniz ,aldığınız bir teknoloji ürününü inceleyip bunu ziyaretçileriniz ile paylaşabilirsiniz bu gayet doğal bir şey
Benim anlatmak istediğim şu; Kişisel blog adı altında insanlar devamlı olarak teknoloji , android , android uygulamaları paylaşımları yapıyorlar ve bana göre bu çok yanlış bir şey , sanırım böyle yapanlar sırf ziyaretçi gelsin diye yapıyorlar ama buna gerek yok bence zaten insan özgün yazı yazdıktan sonra bir zaman sonra ziyaretçi sayısındaki artışı görecektir.
Yıllar önce bende yapmıştım bunu önceki sitem de ama zamanla gördüm ki ziyaretçi sayısı o anlık artıyor belki ama daha sonra ziyaretçi gelmiyordu , Durumun böyle olduğunu fark ettim ve sağdan soldan kopyala yapıştır usulü ile siteme yazılar eklemeyi bırakmıştım yaklaşık 6 ay önce Her Şeyin Başı Blog adlı kitabı okuduktan sonra bu durumu çok daha iyi anladım. Bu kitabı okumayanlara okumalarını tavsiye ederim çok faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Çok dogru bir düşünce aslında. Kişisel bir blog yazıyorsak tamamen kişisel olmalı ve ziyaretçi odaklı başka bir amacı olmamalı. Ben blogumda çoğunlukla okuduklarım izlediklerim ve yaptıklarım ile ilgili olarak yaziyorum. Zaman zamanda android ve teknoloji alanında yaşadıklarım ile ilgili olarak yazılar yazıyorum. Ama bununla beraber, takip ettiğim bloglardaki teknoloji yazıları itici gelmeye başladı. Çünkü bana göre bir blogda sadece ve sadece yazarın kişisel yazıları, yaşam tarzı, kendi iç dünyası ile alakalı olmasına özen gösteriyorum. Ve bende bu düşünce yolu ile teknoloji, android vs alanındaki yazılarımı sileceğim. Ve bu konuda çok kararlıyım. Kısa zamanda yapacağım bunu.

 2. Kişisel Blog… Adı üstünde "kişisel". Yani kişi ne isterse onu paylaşır keyfince, gönlünce. Çünkü orası kendi dünyasıdır ve kendi dünyasının patronu, padişahı, kralı veyahut başkanıdır, ne derseniz deyiverin işte… Bu nokta kişisel blogların içeriğine çok fazla laf etmemek gerekir.

  FAKAT!

  Eğer amaç az önce yukarıda yazmış olduğum şeyin dışına çıkıyorsa, yani niyet sırf ziyaretçi çekmek uğruna içeriği şekillendiriyorsa, elbette bu konuda bir eleştiri yapılabilir. Ziyaretçi uğruna bu tür hareketlerde bulunmak gelip geçici bir ziyaretçi sayısı artışı gösterebilir. Ama "gelip geçici" ziyaretçiden ziyade, bize az sayıda üç beş sadık ve düzenli ziyaretçi bizim için çok daha değerlidir diye düşünüyorum…

  1. Abi benim de anlatmak istediğim bu işte , yoksa bende blogum da zaman zaman kullandığım android uygulamalarından bahsediyorum benim demek istediğim şu; eğer kişisel blog adı altında sırf ziyaretçi çekmek için teknoloji paylaşımı yapılıyorsa bence o blog kişisellikten çıkmıştır diye düşünüyorum.

 3. Haklısın. Kişisel bloglar teknoloji hakkında değil, kendi deneyimlerini yazmalılar. Ben blogumda zaman zaman teknoloji ile ilgili yazıyorum ama kendi deneyimlerim ya da konu ile ilgili kendi görüşlerimi ya da beğendiğim bir şeyi paylaşıyorum. Eski yayınlarda ben de aynı hataya düşmüştüm, ziyaretçi gelsin diye, geçen yıl hepsini sildim ve yoluma kurallara uygun bir şekilde devam ediyorum. Kişisel blog yaşamın kendimizdeki yansımasını kaydetmek demektir. Blog ile ilgili yazılarım devam ediyor. Hepsi bitince Google Kitaplar'a ekleyeceğim.

  1. Bende yapmıştım eskiden henüz Google için blog yazarken daha doğrusu o zamanlar blog yazdığımı sanıyordum fakat kopyala yapıştır yapıyordum Allaha şükür bu blogumda o tür ( kopyala yapıştır ) çok olsa bir iki tane vardır zaten onlarında altında kaynak belirtiyorum , kişisel blog ta teknoloji konuları olabilir elbette ama bu yazarın deneyimleri olmalı tutupta başka sitelerden alıntı olmamalı diye düşünüyorum. Google kitaplarda blog yazılarıın bir e-kitap şeklinde görmek çok güzel olacaktır takipteyim mustafa , bu arada çok fazla photoshop bilmiyorum ama yine de kapak konusunda elimden gelenin en iyisini yaparım mustafa bilgin olsun yardımcı olurum.

 4. Ben işin o kısımlarından pek anlamıyorum fakat, tek bildiğim, kişi ne yazarsa yazsın ancak samimiyse ve içten bir dille yazıyorsa okunur. Bazen o bile yeterli olmayabilir, çünkü herkesin zevki ve bir yazıdan beklentisi farklı olabilir. Ama yine de benim için en önemli kriter, samimiyet. zaten daha çok okuyucu çekmek amacıyla yazılan bir yazı o kadar belli oluyor ki.. teşekkürler bu güzel paylaşım için, sevgilerimle..

  1. Kesinlikle… Samimiyet çok önemli zaten dediğiniz gibi ziyaretçi çekmek için öyle bir yazı yazılıyorsa ziyaretçi o siteye sadece o yazı için girer , yazıyı okur ve bir daha o bloğa gireceğini düşünmüyorum, Rica ederim , sevgiler

 5. Merhabalar.

  İnsanoğlu varlığını belirtmek için, ya yazar ya da konuşur. Yazmak, aynı zamanda kişisel olduğu kadar toplumsal bir zorunluluktur. Herkes yapabildiği kadar yazmalı. Ama sizin de buyurduğunuz gibi, kendinden olmalı.

  İlkokul öğrencilerine verilen performans ödevlerini hep veliler yapar. Bir gün bir sınıf öğretmeni velilere şöyle hitap etmişti. "Biz biliyoruz ki sizler çok güzel yaparsınız, ama biz öğrencilerimizin yaptıklarını istiyoruz."

  Selam ve dualarımla.

 6. Gökhan Bey yine güzel bir konuyu işlemişsiniz. öncelikle teşekkür ediyorum. Bir kaç soru ile konuya dahil olmak istiyorum.

  1) Gerçek manada "Kişisel Blog" Nedir?

  2) Mesela siz teknoloji konusundan bahsetmişsiniz. Bende az çok yıllardır takip ettiğim blog dünyasında "Kişisel Blog" denilince akla gelen ne şaşırtıcı bir sonuç ile karşı karşıya kaldım.

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların %50'ye yakın bir oranı Makyaj – Moda ile alakalı.

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların %20'ye yakın bir oranı Teknoloji ile alakalı.

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların %15'a yakın bir oranı Yemek – Lezzet ile alakalı.

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların %5'e yakın bir oranı Sanat – Dekor ile alakalı.

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların %5'a yakın bir oranı Gezi – Seyehat ile alakalı

  Adı "Kişisel Blog" Olan Blogların % 5'e yakın bir oranı gerçek manada duygu ve düşüncelerini aktaran kişisel nitelikler taşıyor.

  Peki, sizce bunlar arasından hangisi "Kişisel Blog" kategorisinde?

  Benim şahşi fikrim hızla gelişen global ölçekli bu dijital kütüphanede (Blog Dünyasında) yer almak isteyen ve çöp blog olarak bir yerlerde enkaz altında kalmak istemeyen kişilerin öncelikle hangi kategori içinde yazacağına bir karar vermeli. Sonra oturup yazacağı alan ile alakalı biraz bilgi sahibi olmalı. Gerçek manada bu işe gönül vermek istiyorsa da insan en basit ve pratik yolu olan "HER ŞEYİN BAŞI BLOG" adlı eseri bir kez okusun derim. İyi bir rehber niteliği taşıyor. Hali hazırda blog sahibi olan birçok arkadaşında eline böyle bir rehberi alıp bir kez göz gezdirmesi gerek. Hani yabancı dil sorunu olmayan arkadaşlarında konuyla alakalı makaleleri okumasını tavsiye ederim.

  Bu arada kendi sayfamda yazmış olduğum "Blog Yazarı" ve "Neden Blog Yazarlığı" yazılarıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim
   Her şeyin başı blog adlı kitap benim için çok faydalı oldu, umarım okuyanlar içinde faydalı olur.
   Vaktim olduğu zaman yazılarınıza bakmaya çalışacağım

 7. Sevgili Gökhan; biz blog yazarları ( elbette blog okuyucuları için de) çok mühim bir konuyu çok 'kişisel' bir açıdan ele almışsın; baştan sona keyifle ve hak vererek okudum.

  Feedly üzerinden takip ettiğim blogları fırsat buldukça mutlaka okuyorum. Listemde teknoloji, yemek, hobi vs gibi hiçbir blog yok. Takibe aldığım blogların birçoğu kişisel ama ne yazık ki bazıları sözde kişisel. Zamanla da takibi bırakıyorum. Bir hafta boyunca 5 yazı yazmış bir blog yazarı arkadaşın bu 5 yazısı da reklam yazısı… düşünebiliyor musunuz? Anlık gelirler güzeldir ama sadece reklamdan oluşan bir gazeteyi dergiyi okumaya kim devam eder ki? O arkadaşlar yıllar sonra bloglarına dönüp baktıklarında kendi hayatlarına dair anıları değil de markaların reklamlarını gördüklerinde gönül rahatlığıyla 'bu benim kişisel günlüğüm' diyebikecek mi?

  As'lolanda sebat etmek başarıyı da beraberinde getirir.

  1. Evren abi öncelikle güzel yorumun için çok teşekkür ederim.
   Bende özelikle kişisel blogları takip ediyorum fakat dediğin gibi bazıları zamanla sadece reklama yöneliyor. ve kişisel blog adı altında teknoloji bloguna dönüşüyor tabi onları zamanla takip etmeyi bırakıyorum.

   Evet sebat etmek başarıyı getiriyor bunu yaşadım ve çok iyi biliyorum

 8. Merhaba,
  Blog nedir? Blog nasıl yazılmalı, tematik mi olmalı yoksa başka bir şey mi olmalı? Hiçbir fikrim yok. Yorumları da okudum ve açık söyleyeyim pek bir şey anlamadım :D

  Ama bence insanlar canları ne istiyorsa onu yapmalı. "Blog" sisteminin hangi amaçla oluşturulduğunun pek bir önemi yok. Örneğin Blogger, blog açmak isteyenlere bir sayfa veriyor. Tasarımına, içeriğine, nelerin paylaşılıp nelerin paylaşılmayacağına ise karışmıyorlar. Bu şu demek; canınız her ne istiyorsa onu yapın.

  1. Merhaba
   Hocam kendinizce haklı olabilirsiniz belki ama benim anlatmak istediğim şu, örneğin blogun başlığı kişisel blog , bloga girdikten sonra bir bakıyorum tamamen teknolojiye yönelik yazılar var bence böyle olmamalı , evet blog sahibi kullandığı uygulamalardan ve teknoloji araçlarından bahsedebilir zaman zaman bunu bende yapıyorum zaten.

   Fakat kişisel blog adı altında tamamen teknolojiye dayalı yazılar yazıldığı zaman o zaman kişisellik nerede kalacak benim anlatmak istediğim bu

 9. Çok doğru konuşuyorsunuz. Açıkcası ben yeni yeni blog kullanmaya başladım. Tavsiyelerinize uyacağım.

 10. Kişisel blog bir kişinin blogudur..yani düşüncelerini aktardığı alandır ..şimdi eğer biri kendinden pek fazla bir şey katmiyor veya katacak şeyler bittiyse web bir çöp blog daha kazanmış oluyor…Kişisel blog sahibi olmak hiç mi hiç kolay ve herkesin yapabileceği bişey değil kanımca ..öyle sanılıyor yeni bloglar açılıyor sonra bir süre sonra perde kapanıyor ..

 11. benden bahsettiniz galiba android oyunlar falan paylaşıyordum oda kopyala yapıştır ama forumlarda sordum silmene gerek yok geçmiş geçnmişte kaldı diyenler oldu ama şimdi kişisel blog arada oyun tanıtıyorum sizce siliyimmi neredeyse 40 yazı kopya 100 yazı var
  40 kişisel yazım web sitem muratemre.org kitap öneriniz içinde teşekkürler kişisel blog kitaplarına ilgim var kitap okumayı sevmem ama kişisel yazıları blog yazılarını okumayı severim daha fazla bu türden kitap önerirseniz sevinirim

  1. Merhaba murat inan bu yazıyı yazarken sen aklıma gelmedin ben genel olarak düşünmüştüm. Kardeşim bana soruyorsan eğer blogundaki kopya içeriklerin tamamını sil derim ben , blogunda çok yazı olması önemli değil bana göre, az olsun ama senin kendi düşüncelerin, kendi yazıların olsun bence öylesi çok daha iyi olacaktır.

   Kişisel gelişim kitabı olarak : Mümin Sekman'ın Her Şey Seninle Başlar adlı kitabını tavsiye ederim. kitabı ben okumadım fakat bir arkadaşım okudu çok ama çok beğendiğini söyledi tabi bu kişiden kişiye değişir.

   Bende sipariş vereceğim bende okuyacağım.

 12. Kişisel blog kisvesi altında teknoloji bloğu gibi hareket eden kadar blog var ki hiç haz etmiyorum onlardan.Hele bazıları sırf kopyala yapıştır ile iyi bir sıralama elde ediyorlar.Sinir edici bir durum

  1. Kesinlikle çok haklısın abi, kopyala + yapıştır yazı ekleyerek birazda ücretli olarak seo yaptırarak ilk sıralara gelebiliyorlar. Gerçekten sinir edici bir durum ve bana göre bir nevi karşısındaki kişinin , gerçekten çaba göstererek , emek harcayarak o yazıyı yazan kişinin hakkını yemektir bu bana göre

 13. Blog yazmaya başladığım yıllarda blog yazarları çoğunlukla kendi bildiği konularda yazar ve bizlerde keyifle okurduk. Ben de bu yola çıkarken hem kendimi geliştirip hem de insanlara gerçekten yararının dokunabileceği bir konu üzerine blog yazmaya karar vererek çıktım. Aradan yıllar geçti, insanların internete erişimi gün geçtikçe arttı. Buna pararlel olarak internet içeriklerinin okuyucusu değil okutucusu olma fikri insanlara daha cazip gelmeye başladı. Okumayı bilen insanlar yine de bu kadar kargaşanın arasında kendi ilgi alanına uyan güzel siteleri bulabileceğine inanıyorum. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Başarılar dilerim, selametle kalın.

 14. Bu yazınızdaki görüşlerinize kesinlikle katılıyorum. Ben de bir blog açtım ve acaba hangi konularda yazmalıyım diye düşünmekteydim. Daha sonra kişisel blog sayfalarını gezdim ve sizin blog sayfanız karşıma çıktı. Hem tasarımı ile hem de içeriği ile hayran kaldım desem yanlış olmaz. Bahsettiğiniz gibi bir çok çöp bloglarımız oldu ve sebebi kopyala yapıştır ile hit kazanma çabasıydı. Ama şimdi sadece kendi düşüncelerini anlattığın zaman yani özgün olduğun zaman hit peşinde koşmadığın zaman insan paylaşım yapmaktan zevk alıyor ve mutlu oluyor. Teşekkürler Gökhan Tekin..

 15. valla ben bile duşundum bir ara blog açmayı ama o kadar çok ki insanlar giriginde hangisine bakacak anlam veremiyor ve kişisel blog lar olduğu için çoğu aynı konu hakkında binlerce yorum hangisi doğru bılemiyosunuz bile

  1. Haklısınız her önüne gelen site açıyor adına da kişisel blog diyorlar. Fakat girdiğiniz zaman kişisellikten çok uzak konular var malesef.

 16. bu konuda en yeni atasözümüzü yazacağım "herkesin şeyine kimse karışamaz" insanlar keyfi nasıl istiyorsa öyle yapar. canı isteyen herkes blog açsın. bunda kötü bir şey yok. başarılı olur yada olmaz, okunur yada okunmaz. ne fark eder ki? kişinin kendini tatmini hepsinden önemli. benim yazacak hiçbir şeyim yok bende işsizlikten kendime vakit geçirmelik blog yaptım, hemde kendi adıma. isteyen gelir isteyen gelmez. böyle yani, benim asıl maksadım kendimi eğlendirmek. kimsenin tekeli değil sonuçta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu