Blog İpuçlarıKişisel

İnterneti Özgün Bloglar Kurtaracak

Yaklaşık iki buçuk yıldır düzenli olarak blog yazıyorum ve hayatımın sonuna kadar, son nefesime kadar da yazmayı düşünüyorum. Belki klişe bir söz olacak ama yazmak,bir şeyler üretmek, insanlara bir nebzede olsa faydalı olabilmek beni o kadar mutlu ediyor ki bunu anlatmaya kelimeler yetmez. Belki yaptığım bu şey yani blog yazmak kimilerine göre boşa vakit harcamak, boşa vakit harcamak olsun onlara göre, ben böyle çok mutluyum.

Saatlerimi benim olmayan, geleceği belli olmayan diğer sosyal medya sitelerinde geçirmektense kendime ait olan bu yerde blogger’da geçiriyorum hem sosyal medya sitelerindeki gibi belli bir karaktere kadar paylaşım sınırı yok, hem de burası benim daha ne olsun. :) Gün gelecek sosyal medya sitelerinde saatlerini hatta günlerini geçirenler o mecralarda boşa vakit harcadıklarını görecekler çünkü hiç bir sosyal medya sitesinin ne olacağı belli değil. Çünkü bugüne kadar bir çok sosyal medya sitesi açıldı ve belli bir süre sonra geri kapandı. İnsanoğlunun ihtiyaçları sınırsızdır, doyumsuzdur her zaman daha fazlasını ister. Sosyal medya sitelerinden belli bir süre sonra sıkılacaktır insanlar.
Tıpkı bu yazımda olduğu gibi diğer yazılarımda da saatlerce uğraştım. Özen gösterdim / gösteriyorum. Elimden geldiği kadar özgün olmaya çalışıyorum. Diğer sosyal medya sitelerindeki gibi hazır paylaşma butonlarına tıklayarak bir şeyler paylaşmıyorum ben bazı yazıların görsellerini bile kendim hazırlamaya çalışıyorum. Yazdığım Kişisel gelişim yazılarını bazen okuduğum kitaplardan bazen de hayat tecrübelerimden yola çıkarak yazıyorum.

Peki Ama Neden?

* Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ticari amaç gütmeden yazıyorum. Elbette para kazanmak isterim fakat bu, yani blog yazarak para kazanmak benim için her zaman ikinci planda olmuştur.
* Bundan 5-10 yıl sonra hatta daha sonraki yıllarda, gençliğimde neler yapmışım, neler yazmışım gençliğimdeki düşüncelerim nasılmış bunları bir anı olarak kaydetmek istediğim için yazıyorum.
* Her şeyin internet ortamında olduğu günümüzde, internet ortamında kendime ait bir yer olmasını istediğim için yazıyorum.
* Milyonlarca çöp sitenin olduğu internet ortamında kendi bloğumun iyi yerlerde olması için elimden geldiği kadar özgün olmaya çalışıyorum.
* Yukarıda da söylediğim gibi yazmak, paylaşmak, paylaştığım yazıların insanlara faydalı olduğunu bilmek beni mutlu ettiği için yazıyorum.

Peki Bu Kadar Blog Ne Olacak?

İnternet ortamında milyonlarca blog var ve bu blogların bir çoğu çöp blog haline gelmiş durumda. Aslında olay burada başlıyor bu kadar çöp sitenin içinde kendi bloğumun iyi yerlerde olduğunu bilmek beni çok mutlu ediyor. Özgün olmaya çalışıyorum. Sağdan soldan kopyala yapıştır yaparak içerik paylaşmıyorum. Çünkü biliyorum ki özgün olmadığım sürece benim bloğum da zamanla çöp blog haline gelecek ve o yüzden kendi düşüncelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Özgün olmaya çalışıyorum çünkü interneti kurtaracak olanlar özgün bloglar olacaktır.
 
Zaman gelecek insanlar sosyal ağlar  dan sitelerinden bıkacak, insanlar farklı arayış içine girecek, insanlar blog yazmaya başlayacaklar. yediden yetmişe bütün insanlar blog yazacak tabi bunu ben görebilir miyim bilmiyorum. İşte o zaman internet ortamında gerçekten çok faydalı bloglar olacak, evet şimdide çok faydalı bloglar var ama o zaman bu çöp blog dediğimiz blog türleri daha az olacak veya hiç olmayacak, insanlar daha bilinçli olacağı için çöp bloglar çok az olacak veya hiç olmayacak diyebiliriz.

İlgili Makaleler

74 Yorum

 1. Başlığı görünce içimden umarım olur diye geçirdim.
  Bilgi paylaşımı, kişisel, spor, güzellik bütün bloglar da -çöp blog- durumu var ne yazık ki. Kendi düşüncelerini bir cümlede yazıp, geri kalanı kopyala yapıştır postlar çok okudum. Oldukça rahatsız edici, bir süre sonra insan hangisine güvenip okuyabilirim diye düşünüyor. Buna rağmen işini büyük titizlikle, özenerek, kendi düşüncelerini aktararak yapan -sizin-gibi çok blog var diyerek mutlu oluyorum. Benim için kendi emeğimle saatler harcayarak yazdığım, özen gösterdiğim blog bir çırpıda başka sitelerden kopyalanmış yazılardan çok daha değerli. O tür bloglar ın öyle olma sebepleri de -para kazanmak- uğruna oluyor. Gereksiz çok paylaşım yaparak gelir elde edebilecekleirni düşünüyorlar.
  Emeğinize sağlık –

  1. Evet, aynen internet ortamında binlerce hatta milyonlarca çöp blog var. Bana göre önemli olan bu kadar blog ortamında çöp blog olmamak, tabi bunun içinde yapılması gereken ilk şey özgün olmaktır.
   Teşekkür ederim.

 2. :))) Önce doğru çıkarım, bunun sonucu olarak doğru yaklaşım, ardından doğru getiriler. Hak veriyorum. Yollarımız açık olsun.

 3. Merhaba,

  Bloglar hakkındaki düşüncenizi çok samimi bulum ve çoğuna ben de katılıyorum. Fakat benim blog yaşantımda şöyle bir problem ortaya çıktı:

  Ben mevcut blogumu 2011 yılının Şubat ayında oluşturdum ve 5,5 yıllık sürenin büyük çoğunluğunda düzenli olarak, hevesli bir şekilde yazdım. Blog yazmak insana öyle bir haz veriyor ki ben de bu işten vazgeçmeyeceğimi, ömrüm boyunca blog yazmaya devam edeceğimi düşünürdüm.

  Fakat ne kadar isteseniz de, sevseniz de hayat şartları ve sorumluluklar bu isteğinizi yenebiliyor.

  Blog Hocam'ı oluşturduğumda bekardım, yalnız yaşıyordum ve işten kalan vaktimin büyük çoğunluğunu blogumla ilgilenerek geçiriyordum. Hatta o dönem takip edenler hatırlar, haftada 3 yazı ritüelim vardı, yayın günlerim bile belliydi. Sosyal medya hesaplarım için bile özel içerik üretebiliyordum.

  Şimdi evliyim, 16 aylık bir oğlum var. Yani önceliklerim, sorumluluklarım artık çok daha farklı. Dolayısıyla blogum hayatta kalma mücadelesi veriyor desem yeridir. 5,5 yıllık emeğin ve okuyucuların ilgisi hatrına yaşatma mücadelesi veriyorum.

  Bu daha ne kadar böyle devam eder, daha mı iyiye gider, daha mı kötüye gider kestiremiyorum. Ama umarım ben, siz, bu işe gönül vermiş tüm blog yazarları içerik üretmeye, yazmaya, paylaşmaya devam ederiz.

  Selamlar, iyi bloglar…

  1. Merhabalar Serdar bey,
   Öncelikle çocuğunuza sağlık ve mutluluklar dilerim.
   Allah analı babalı büyütsün inşallah.

   Evet aslında haklısınız blog yazmak belli bir süreden sonra, hayat şartları blog yazmayı engelleyebilir. Fakat o zamanda yani ileri de sizin gibi evlenip bir yuva kurduğum zaman şöyle düşünüyorum; örneğin şimdi haftada 2 içerik üretiyorsam o zaman 10 günde bir içerik üretirim veya ayda bir içerik üretirim ama yine de yazarım diye düşünüyorum bakalım hayırlısı gün neyi gösterir elbette şimdiden bilemiyorum ama umarım dilediğim gibi olur.

   Bu arada yaptığınız güzel yorum için çok teşekkür ederim Serdar Bey.
   Selamlar, iyi bloglar…

 4. Çok samimi ve güzel aktarmışsın Gökhan senin en çok bu yanını beğeniyorum canım inş uzun yıllar gönlünce devam eder. Blogunu evi kadar benimsemiş biri olarak seni destekliyorum. Sevgili Serdar'ın da dediği gibi zaman zaman kopukluklar olsa da inş devamlı olabiliriz.
  Sevgiler

  1. Teşekkür ederim Hatice abla.
   İnşallah, evet zaman zaman kopmalar olsa da inşallah hep devamlı olur.
   Saygılar abla.

 5. Dediğin gibi olur inşallah Gökhan abi sosyal medya siteleri sıkmaya başlıyor zaten yavaş yavaş bloglar patlama yapabilir.Çünkü sürekli bir şeyler çıkarıyorlar sosyal medyayı ayakta tutmak için facebook-instagram diye devam ediyor…

  1. Aynen kardeşim sosyal medya sitelerinin geleceği hiç belli değil bana göre. Bakalım neler olacak.

 6. Özgün blog bulmak oldukça zor artık. Sizin siteniz gibi blog bulabilmek çok zor. Genellikle yazıların hepsi ya kopya ya da spinlenmiş olarak yayınlıyorlar.

 7. Ne güzel yazmışsın umarım istediğin gibi olur. +SerdarKara nın söylediklerine katılıyorum bende. Bazen hayat şartları insanı hiç yazamayacak duruma getirebiliyor. Ya da istediğin kadar ilgilenemiyorsun. Ama yine de ilk fırsat bulduğunda yazarsan yine de çöp blog olmazsın. Bazı takipçilerini kaybetsende yenileri eklenir.
  Özgün içerik çok önemli ve aslında insanlar samimi duygularıyla yazanları seviyor ve kabulleniyor.
  Hep yazabilmen dileği ile
  sevgiler

  1. Evet, aynen özgün içerik olduğu sürece yeni takipçiler gelir.
   Teşekkür ederim.
   Saygılar.

 8. Gökhancım; interneti blogların kurtacağı konusunda hemfikiriz. Yazında dile getirdiğin her konuda da öyle. Bazen günlük tutmayı bir kenara bırakıp blogun önemi üzerine böylesi yazılar yazmakta fayda var; herkeste bir silkelenme; bir öz eleştiri oluyor. Bu çok güzel.

  Ziya Paşa'nın çok bilindik bir sözü vardır: "Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde"

  Günümüzde bu sözü kişisel bloglara rahatlıkla uyarlayabiliriz. Hatta insan kaynakları uzmanları yıllardır "en iyi özgeçmişiniz blogunuz" diye boşuna söylemiyor. Kendini en iyi ifade ettiğin uğraş blogunsa seni en iyi yansıtan şey de blogun olmalı.

  Kiracı konumunda olduğumuz sosyal ağların bu gerçeğine de defalarca parmak basmıştık zaten.

  3 yıla yakın süredir blogundaki çabanı ve ürettiğin özgün içerikleri takdir ediyorum. Ortak blog kültürüne sağladığın katkı çok kıymetli. Senden yıllar önce blog yazmaya başlamış ama yıllardır güncellemeyen blog yazarlarının yanında sen elbetteki geleceği en parlak kalemlerden birisin.

  1. Güzel değerlendirmen için çok teşekkür ederim Evren abi, senden bu güzel sözleri duymak beni çok mutlu etti.

 9. Masa başında gerçekten bir şeyler üretmeye çalıştığımız vakitler… Bu ciddi anlamda zaman alabiliyor. O yüzden söylediklerinize birebir ben de katılıyorum. Umarım özgün, emek verilen, gerçekten her kelimesine özenerek bakılarak yazılmış bloglar bir tık önde olur. Bunun peşinde olan biri değilim ancak yazdıklarımın okunduğunu görebilmek sadece beni mutlu etmeye yeterlidir. Size bu yolda başarılar diliyorum!

 10. Şuan internet ortamı her gün daha karmaşık hale geliyor. Arama motorlarından en basit konuları aratırken bile bir sürü şişirilmiş, kopyalanmış, gereksiz içerikler çıkıyor karşımıza. Bu durum özgün ve devamlı olan bloglara ihtiyacı arttırıyor. Dilerim hem sizin için hem de bu işe kendini veren herkes için özgün ve devamlı olmak mümkün olur. Serdar Bey'in belirttiği gibi hayatın karşımıza neler çıkaracağı belli olmuyor. :)

  1. Aynen, herhangi bir şey aradığımız zaman bile binlerce site çıkıyor ama çoğunda aynı içerik ve çoğu kopyala yapıştır ile paylaşılmış içerikler. İşte bu durumda özgün bloglar gerçekten çok önemli. Evet Serdar Bey'in dediğini bazen işlerden dolayı veya hayatın bize sunduğu koşullar nedeniyle blogumuzdan ister istemez uzaklaşabiliyoruz.
   Teşekkür ederim :)

 11. Yazıp bırakıp geri döndüğümüzde anlıyoruz blogun tadını. :)
  Güzel yazı olmuş, umarım kurtarırlar. Fakat insanlar yazı yazmayı, okumayı pek sevmiyor artık. Kolay paylaşım yapabileceği yerleri terch ediyorlar. Eski blogların da tadı kalmadı gerçi dediğiniz gibi çöp bloglar fazlalaştı. Takip edilesi bloglardan kalırız inşallah.
  Başarılar dilerim. :)

  1. İnşallah.
   İnsanlar artık fazla blog okumuyor evet, fakat ben inanıyorum ki blog yazanlar oldukça değerli ve özgün bloglar devamlı okunacaktır.
   Teşekkür ederim. :)

 12. güzel tespitler ve özgün bir yazı olmuş:) kopyala yapıştırcı sitelerin blogların zamanla yok olacağına katılıyorum. emek varsa yemek de var her zaman, az olsun, yavaş olsun ama bizim olsun :)

  1. Aynen, az olsun öz olsun ama bizim olsun.
   Konuyu çok güzel özetlemişsiniz, emek olmadan yemek olmaz, olsa bile o yemeğin tadı tuzu olmaz :)

 13. Valla ne yalan söyleleyeyim, blogumu açmadan öncesi sosyal medyada bayağı bir zaman geçirirdim. Şimdi ise zaman geçirme ihtiyacı hissetmiyorum. İnşallah dediğiniz gibi olur da özgün bloglar interneti kurtarır ve aralarında sizin gibi ben de olabilirim.

  1. İnşallah Semih, özgün olduğun sürece ve işini kaliteli yaptığın sürece her zaman en iyiler arasında olacaksın belki şimdi değil ama ileri ki zamanlarda yaptığın bu çalışmaların tadını mutlaka alacaksın diye düşünüyorum kardeşim.
   Ayrıca ben senin bloğunu gerçekten çok beğeniyorum devamlı güncellenen bir blogun var.

 14. Blogger olmaq bir yazıya yeri gələndə günlərini verməkdir. Sosial medyadakı digər hesablrdan fəri tam da dediyiniz kimi bizim olmasıdır. Blog tam fərqli hisdir insan yazdıqca yazmaq istəyir. Həm də mənasız sadəcə yazı olsun deyə deyil. Dəyərli şeylər yazmaq istəyir insan blog yazanda :)

  1. Çox haqlısan, blog yazmaq digər ictimai media hesablarında vaxt keçirməkdən çox çox daha yaxşıdır.
   Gözəl yorumunla rəng kattığın üçün təşəkkür edirəm

 15. Özgün müyümdür bilemem ama sosyal medyada yazdığının kaybolduğu kısa karakterli yazılarla uğraşmayı uzun süre önce bıraktım. Oralarda yazılanlar suya yazı yazmak gibi :( kalıcı olan yine bloglar

  1. Kesinlikle, sosyal medyada yazılanlar yazılarda hem karakter sınırlaması var, hemde yazdığınız yazı aradan birkaç dakika geçse bile hemen kayboluyor.

 16. Bu yazıyı ikinci okuyuşum. Hemen yorum yapmak yerine enine boyunabu konuda düşünmek istedim. Sırf eğlence olsun ya da benim gibi deşarj olmak, terapi yerine kullanmak için blog açanların okuması, okuyup da ciddi anlamda üretici olmaları için çok güzel düşünceler paylaşmışsın. Teşekkürler uyarıcı olduğun için :)

  1. Rica ederim, dediğiniz gibi blog açıp bir kaç yazı paylaştıktan sonra blog yazmayı bırakanlar için faydalı bir yazı olmuştur.

 17. Merhaba Gökhan; özgün ve mantıklı bir yazı olmuş. Malesef içerik üretilmeden yazılan yazılar tam bir çöp ve bilgi kirliliği gibi geliyor bana da.Kendi düşüncelerini; özgün şekilde kaleme dökebilen bloglar olarak yola devam etmek dileğimle değerli arkadaşım.Saygılarımla.

 18. Kesinlikle katılıyorum. Blog yazmayı ben de çok seviyorum. Şimdiden arşivimde gezinirken ne günlermiş diyebiliyorum. İleride kendi çocuklarımın da bunları okuyacağını bilmek beni mutlu ediyor :)

 19. Çok haklısınız, söylediklerinize ben de katılıyorum. Bloga özen göstermek ben de ayrıca bir de blog sahibinin okuyucusuna verdiği değeri, saygıyı da gösteriyor. Özgün, yaratıcı ve farklı olmak her platformda insanı sivriltecek olumlu bir özellik tabii. Hepimiz hedeflerimize ulaşırız umarım. Elinize sağlık :')

 20. Abim eskilerin bir lafı varya adam olacağı gözünden anlarım gibi. Blog da benzer bişi abi başlangıçta hiçbir blog çöp değildir tabiki ama anlıyor ya insan ne olacağını. İnsanların para kazanma isteği, birkaç günlük boşluğunu dolduracak yer arayınca mecbur bu çöp bloglar çoğalıyor.

  Bu olaya çok başka bir bakışı açısı getirirsek. Sanat sanat içinmidir sanat toplum içinmidir. İnsanlar blogları hangi amaçla yazıyor :))

  1. Haklısın kardeşim.
   Bence insanlar blogları, öncelikle gerçekten faydalı olabileceğini düşünüyorsa daha sonrasında ise yazımda da belirttiğim gibi ileri ki zamanlarda, gençliğinde neler yazmış, neler okumuş bunları unutmamak ve güzel bir anı olması için yazmalıdır.

 21. Anlamlı yazı, güzel yorumlar..

  Bardağını taşırmayı başarabilenlerin işi özgün blog yazmak. Zaman ve emek akıtmak lazım. Hayatın dönüm noktalarında zaman ve emek başka yerlere kayabiliyor. Ki normal bir durum. 1-2 sene belki de hiç yazı yazmamış olsan bile geri dönebiliyorsan paylaşacağın bir şeyler olduğu içindir, bu iş burada bitmedi demek içindir.

  Blogların yanında kısa, hızlı ve genelde de faydasız paylaşım yapılan sosyal medya diye nitelenen siteleri abur cubura benzetiyorum. Sosyal medya dediğimiz avm dükkanları ise bloglar da serpme köy kahvaltısıdır. Her zaman yenmez ama tadına doyum olmaz.

  Böyle bir yazıya yorum yapan herkesin de bloglarına değer ve emek verdiği kesin. Kolay gele..

 22. Ciddi anlamda blogların internetin geleceği ve kurtarıcısı olacağına ben de inanıyorum. Çünkü buralarda gerçek ve saf bilgi ve ilgi var. Bakalım gelecekte neler olacak, bizler mi kazanacağız yok sa ?

  1. İnşallah öyle olacak, çünkü insanlar sosyal medya sitelerinden bir gün bıkacak ve yeniden blog okumaya başlayacak diye düşünüyorum. Umarım yanlış düşünmüyorumdur.

 23. Günümüzde internet, hayatın büyük bir kısmını kaplıyor. Böyle bir dünyada, internette varlığını sürdürmenin en güzel yanıda, samimi bir şekilde günlük tutar gibi; bazen içinden geçenleri, bazen şiirleri, bazen kitapları bazende anılarını paylaşmaktır. Şahsen ben bundan büyük keyif alıyorum. Her hafta düzenli olarak yazmaktan, ilerleyen günlerde bunları tekrar okumak bana büyük mutluluk veriyor. Blogumda adeta anılarımı arşivliyorum. Yaşamayan bilemez bu duyguyu.

  Ve evet, günlerini sadece sosyal medyaya adayanlar, türlü türlü sosyal medya sitelerinde hesap açanlar bundan ne zaman bıkacaklar merak ediyorum. İçimden geçenleri kime ait olduğunu bilmediğim bir sitede paylaşıp depolamaktansa, kendi alan adım ve hostum ile, kendi sitemde yazmayı tercih ederim. Çünkü burada patron benim :)

  1. Aynen Mustafa inan bende çok merak ediyorum ve bekliyorum sosyal medya siteleri ne zaman bitecek diye. ( gerçi bitmez belki ama bu kadar ilgi kalmaz )

   Dediğin gibi sosyal medya siteleri bize ait olmadığı için, paylaşımlarımızın ne olacağı belli değil, ama burası blog, bizim ve patronu biziz, istediğimiz zaman siler, istediğimiz zaman paylaşırız. :)

 24. bloglar dediğiniz gibi aslında özgün olmuyor ben geçenlerde siyasi bir düşüncemi paylaştım sitemi her gün saldırmaya başladılar :)

  1. Evet aslında bu konuda haklısınız, toplum olarak bazı şeyleri aşamadığımız için kaynaklanıyor sanırım bu durum, oysa bloglar da kimseye hakaret edilmediği sürece özgüre paylaşımlar yapılabilmeli.

 25. Merhaba sevgili Gökhan ;

  Yazdıklarına katılmamak mümkün değil …
  Ben şu sıralar pek blog ile ilgilenemiyorum , daha çok instagram hesabımı aktif tutuyorum . Çünkü daha kolay geliyor .
  Blog için konumla ilgili olsa da olmasa da yorum yapmak gerekiyor . Ve konuyu okumadan da yorum yapmak bana uymuyor . Yani ; ah şahane , emeğine sağlık , mis gibi olmuş , naber , hey nerdesin vb gibi saçma yorumları sırf yazmış olmak için yazmak beni rahatsız ediyor .
  Çünkü blog açarken ben olmayı seçtim ve burada ben olarak yorum ve paylaşım yapmalıyım . Aksi takdirde herkesten bir farkım kalmaz .
  Umarım yürekten arzulayanların blog paylaşımları uzun soluklu olur .
  Ve dediğin bir an evvel gerçekleşir .
  Emeğine sağlık

  1. Biliyorum, siz yorum yaparken gerçekten samimi yorumlar yapıyorsunuz. Buda iyi bir okuyucu olmanızdan kaynaklamıyor bence.
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 26. Özgün blog olmak yeterli olmuyor, özgünlüğün yanı sıra birde kullanıcı odaklı makaleler çıkartmak gerekiyor. Bu iki kriteri yakaladığın vakit başarılı olmamak mümkün değil takipçi çok önemli

 27. Gerçekten bloglarimiz en kalici olan. Arsiv gibi aradigin eski yazilari kolayca bulabildigin bir yer. Sosyal medya süratle tükenen bir ortam.

  1. Evet, sosyal ağ siteleri hem kendimizin değil, hemde bir kaç yıl sonra ne olacağı hiç belli değil.

 28. Özgünlük iste bütün mesele bu:) Ben de eskisi kadar yazamıyorum ama arada da olsa yazmak güzel bir duygu,kalemine sağlık kardeşim.

  1. Evet abi bazen benimde uzun süre yazamadığım oluyor, hayat ve işlerin yoğunluğundan dolayı.
   Teşekkür ederim abi.

 29. Yaşasın özgünlük! Sen kurtarmazsan, ben kurtarmazsam, biz kurtarmazsak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa Gökhan :Pp

  1. Aynen Muhammet, özgürlükler için birilerinin elini taşın altına koymaları gerekiyor.

 30. Merhabalar Gökhna Kardeşim.
  "İnterneti Özgün Bloglar Kurtaracak" başlıklı makalenizi okudum. Çok beğendim ve güzel olmuş. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Sizin de bahsettiğiniz gibi, blogların en güzel tarafı özgün ve güncel olması. Ben sizin kadar bloglarımı özgün ve güncel takip edemiyorum. Bloğun en güzel tarafı hem özgün olması, hem de güncel olması. Bu iki güzelliği sizin blog sayfanızda görebiliyoruz. Sizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  1. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Ayrıca diğer yazımdaki yanlıştan dolayı uyardığınız için çok teşekkür ederim.

 31. Merhaba malesef internetin yaygınlaşması gelişen teknoloji insanları farklı yönlere itti. Bir çok blog yazarı işi paraya dökmeye başladı, artık özgün bir içerik bulmak neredeyse imkansız siz ve benzeri bir kaç blog hariç ki bunlar bilinen bloglar olunca farklı içeri eklemek risktir malesef copy/paste olayı daha ço arttı. Özgün ve Güncel içerik bulmak çok zor oldu malesef..

  1. Merhaba
   Evet dediğiniz gibi bir çok blog yazarı işi sadece para kazanmaya yönelik yapmaya başladı. Durum böyle olunca da kopya içerik kaçınılmaz oldu maalesef.

 32. Bloglarda özgünlüğün ve güncelliğin önemi adına çok güzel bir konuya değinmişsiniz :)

 33. Merhaba,

  sosyal medya sitelerini nehirlere benzetiyorum, bıraktığınız şeyleri alıp götüren azgın nehirlere.
  Bloglar, özellikle de özgün bloglarsa birer bilgi bankası değerinde. Özgün blog yazmanın Ctrl+C ve Ctrl+V'den ibaret olduğunu zanneden uyanıklar elbet çıkacaktır, bu tarz insanlardan hayatın her alanında var, gelecekte de bunun böyle olacağı şüphesiz. Son söz okuyucuda ve O neyin ne olduğunu er geç anlayacaktır.

  Selamlar..

  1. Kesinlikle, kopyala yapıştır yaparak blog yazanların sonu bir gün hüsran olacaktır.

 34. 1 aydır blog yazmaya başladım. Elimden geldiğince özgün yazılar girmeye çalışıyorum yeni bir bloogger olarak sizden öneri ve tavsiye almayı isterim.

  1. Evet yazılarının bazılarını okudum.
   Kardeşim, söyleyebileceğim tek şey sadece özgün olmak, sende zaten özgün olduğunu belirtmişsin bende okuduğum yazılarında gerçekten özgün olduğunu hissettim. Bu şekilde devam et, inan ki bir gün hak ettiğin yerlerde olacaksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu