Blog İpuçları

Hosting Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting, web sitenizin dosyalarını saklayabileceğiniz web alanıdır diyebiliriz. Aslında çok detaylı anlatılabilir fakat ben yazımda hosting nedir? konusundan ziyade hosting satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetmek istiyorum.

Hostingi çok basit bir örnekle evinizi yapacağınız alana benzetebilirsiniz. Bunu biraz açmak istiyorum. Düşünün bir evin temeli ne kadar sağlam olursa küçük depremlerde yıkılma olasılığı da o kadar azalır. Fakat evinizin temeli zayıfsa çok küçük depremlere bile dayanamayıp yerle bir olur. İşte hosting satın alırken de alacağınız hosting ne kadar kaliteliyse sitenizde o kadar kaliteli olur. Tabi her şey hosting ile bitmiyor. Yani siz istediğiniz kadar kaliteli hosting kullanın ama seo ayarları yapmayın veya seo uyumlu makaleler yazmayın veya her gördüğünüz eklentiyi kurarsanız da hosting ne kadar kaliteli de olsa siteniz istediğiniz kaliteye ulaşamaz.

Hosting Firmasını Nasıl Seçmeliyim?

Hosting seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir çok konu var. Bunlardan en önemlilerini maddeler halinde yazmak istiyorum.

 • Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken konu hosting firmasının ne kadar güvenli olduğuna dikkat etmelisiniz. Peki ama firmanın güvenli olduğunu nasıl anlayabilirim derseniz; Hosting firmasının kurumsal bir firma olduğuna dikkat edin. Bazı kişiler bu işi evden ve tek başlarına yapıyorlar. Bu işi tek başına yapan bir kişi size ne kadar yardımcı olabilir düşünün. Elbette bu işi evden yapıp gerçekten başarılı olan kişiler yok mudur? kesinlikle vardır. Eğer bu tür kurumsal olmayan hosting sağlayıcıları ile çalışıyorsanız site yedeklerinizi mutlaka her hafta almanızı tavsiye ederim.
 • Hosting alırken, hosting alacağınız firmanın yorumlarına bakın. Webmaster forumlarında konu açarak insanların düşüncelerine önem verin. Daha önce insanların hosting firmalarıyla yaşadıkları sorunları okuyun. Hosting firmasını internette iyi araştırın ve kuracağınız web sitesine uygun firmayı seçmeye özen gösterin.
 • Hosting firmasının çalışan sayısına ve müşteri sayısına bakın. Gerekirse telefonla arayıp veya mail göndererek istediğiniz konuyla ilgili bilgi alın. Bilgi almak için illaki o firmanın müşterisi olmanız önemli değil. Sonuçta hosting almak için karar vereceksiniz.
 • Müşteri temsilcilerinin davranışlarını inceleyin. Çünkü herhangi bir sorununuz olduğunda müşteri temsilcileri ile görüşeceksiniz. Kaliteli bir firmanın müşteri temsilcileri, müşteri desteği saat kaç olursa olsun sorununuza hemen yanıt verir ve sorununuzu en kısa sürede gidermeye çalışır ve konuyla ilgili sizi bilgilendirir.
 • Nasıl web sitesi kuracaksanız hosting seçiminiz kuracağınız siteye uygun olsun. Eğer kişisel bir blog kuracaksınız çok fazla özelliği olmayan hostingler işinizi görecektir. Fakat e-ticaret sitesi gibi büyük siteler kuracaksanız hosting seçiminizde bu yönde olsun.

Hnstidag-Paketeri

Hosting Paketi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Hosting hızı çok önemlidir. Bir çok kişi hosting alırken hosting özelliklerine dikkat etmediği için web sitesi kurduğunda wordpress admin panelinin yavaş olduğunu söylüyor. Wordpress admin panelinin çok yavaş olması hosting seçiminden ve gereksiz eklentiler kullanılmasından dolayı olur. Hosting paketiniz çok iyi olsa bile gereksiz, işinize yaramayacak eklentiler kurarsanız sitenizin wordpress admin paneli ve sitenizin anasayfası yavaş olacaktır. Gereksiz eklentiler kullanmaktan kaçının
 • Hangi ülkede yaşıyorsanız alacağınız hosting paketinin lokasyon olarak yaşadığınız ülkede olmasına özen gösterin bu gerçekten çok önemli bir seçenek. Örnek veriyorum eğer Türkiye’de yaşıyorsanız alacağınız hosting sunucusu Türkiye dışında başka bir ülkede ise bu durumda alacağınız hosting Türkiye Lokasyonlu olmasına dikkat edin. Hosting alırken hosting sunucularının Türkiye’de olması sitenizin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.
 • Hosting paketi özelliklerini karşılaştırın. Eğer, E-ticaret sitesi için veya film izleme sitesi için aylık transferi düşük olan bir paket seçmeyin. Bu tür siteler için genelde sınırsız hosting seçimi yapılmalıdır. Ziyaretçi kitlenizin durumuna göre hosting paketi seçmeniz daha iyi olacaktır.
 • Hosting alırken hosting paketi seçimi yapılırken önemli konulardan bir tanesi de özel mail kullanımıdır. Eğer kurumsal bir firma sitesi yapacaksanız ve kuracağım site gerçekten kaliteli olsun ve siteme ait özel bir mail adresim olsun derseniz hosting seçimininde bu yönde olsun. Örneğin firmanız için web sitesi yapacaksınız ve çalışanlarınızın kullanması için mailler oluşturacaksınız paket seçerken kaç adet mail oluşturabilirsiniz, oluşturacağınız mail çalışmalarınıza yetecek mi? bunları da göz önünde bulundurmakta fayda var.
 • Alacağınız hosting özelliğinde mutlaka yedek alınıyor olmasına dikkat edin. Yani sitenizin yedeği belli aralıklarla hosting firması tarafından ücretsiz veya belli bir ücret karşılığında alınıyor olmasına özen gösterin çünkü sitenize herhangi bir şey olduğunda, dosyalarınızı yanlışlıkla sildiğiniz de hosting firmanız ile görüşüp son alınan yedeğin gönderilmesini talep ederek yanlışlıkla sildiğiniz dosyalarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Fiyat karşılaştırması yapın. Yukarıdaki özelliklere dikkat ettikten sonra firmalar arasındaki aynı özelliklere sahip hosting paketleri arasında fiyat karşılaştırması yapın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu