Blog İpuçları

SEO Dostu Web Site Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web siteler, online pazarlama alanında faaliyet göstermenin kalbidir. Bu yüzden estetikten çok pazarlamaya odaklanarak oluşturulur. Pazarlamaya odaklanırken estetik görünümden de uzaklaşılmamalıdır. Estetik değeri iyi ve pazarlamaya odaklı web sitelerin yapılması gerekir. Küçük işletmelerin yaptığı en büyük hata sadece form doldurmaya odaklanmalarıdır. Buna odaklanırken büyük fırsatları kaçırırlar.

Web siteniz dünyanın en güzel web sitesi olabilir. Ancak pazarlama anlamında işlevlere odaklanılmamışsa bunun hiçbir anlamı yoktur. Başarılı bir web siteye sahip olmak için hem görsel hem de işlevsel öğelere odaklanılmalıdır. SEO çalışmalarınızı bunları üstüne kurgularsanız başarılı olursunuz.

Seo Neden Önemlidir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sitenizin yeni umutlar dağıtmasını sağlar. Bir kişi problemini çözmek için arama yapıp işletmenizin sunmuş olduğu çözüme ulaşabilir. Sizler bu çözüme odaklı içerikler oluşturduysanız web sitenizin ilk ziyaret edilen web site olmasını istersiniz.

İçeriklerinizin 2. Ya da 3. Sayfada yer alması insanların içeriklerinize ulaşmasını zorlaştırır. İşte bu aşamada devreye SEI girmektedir. SEO çalışmalarını doğru yaparak içeriklerinizin ilk ziyaretçi alan içerikler olmasını sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yaparak Başlayın

Arama motoru sonuçlarında yüksek sıralamalar almak anahtar kelime araştırmasıyla başlar. Web site tasarımının ve anahtar kelime araştırmasının SEO’nun temelleri olduğu söylenebilir. İşletmeniz tarafından verilen hizmetleri kullanıcıların nasıl aradığını belirlemek için beyin fırtınası yapın. Yapılan veya yapılması muhtemel olarak anahtar kelimeleri bu şekilde belirleyip listeleyin. Anahtar kelimeleri belirlemek için mülkünüzün kayıtlı olduğu Google Search Console hesabınızı da kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri belirledikten sonra işletmenize uygun olan kelimelere odaklanın. İlgili kelimelerle alakalı makaleler üretmeye çalışın. Aynı zamanda bu anahtar kelimeleri referans alarak web site tasarımınızı yapın.

Arama Motoru Gibi Düşünün

Google botlarının içeriklerinizi gördüğü şekliyle kullanıcıların içeriğinizi gördüğü şekil farklıdır. Google botlarının içeriğinizi anlaması için içeriklerinizin HTML içerisinde metin şeklinde olmasına dikkat edin.

Arama motoru botları dinamik yapıda olan içeriklerin tamamını anlamakta zorlanır. Eğer dinamik yapıda bir web site tasarımına sahipseniz mutlaka arama motoru botlarının içeriklerinizi nasıl gördüğünü inceleyip bu doğrultuda optimizasyon yapın.

Google Cache Checker aracı sizlere botların web sitenizi nasıl gördüğü konusunda bilgi verecektir. Eğer sayfanızın büyük bölümü boş görünüyorsa bu durum arama motoru örümceklerinin içeriklerinizi tarayamadığını ifade eder. Böyle bir durum söz konusuysa taranamayan verilerin taranması için HTML içerisinde olmasına dikkat edin. Optimizasyonunuzu bu doğrultuda gerçekleştirerek içeriklerin taranmasını sağlayabilirsiniz.

Web Site Yapısını Düşünün

Sadece arama motoru örümceklerinin web sitenizi nasıl gördüğünü düşünmeyin. Ayrıca kullanıcıların içeriklerinizi nasıl gördüğüne de odaklanın. Hem SEO hem de kullanıcılar açısından uygun bir web site yapısı oluşturduğunuza emin olun.

Site haritası oluşturmanız içerik ve akış için iyi bir yol olabilir. Bunun yanı sıra web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Okuyucuların içeriklere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacak yönde optimizasyon yapın.

Kullanıcılarla alakalı optimizasyonları yaptıktan soran arama motoruna odaklanabilirsiniz. İçeriklerinizin tamamının tüm arama motorları tarafından taranabilir olmasına dikkat edin. İçeriklerin taranmamasına neden olan sorunları tespit edip taramayla alakalı tüm sorunları ortadan kaldırın.

Zengin İçerik Oluşturun

Web site içerikleriniz yeterli kalitede değilse kullanıcı deneyimine ya da diğer SEO çalışmalarına odaklanmanız anlamsızdır. Kaliteli içeriklere sahip olmadan yapacağınız optimizasyonlar kesinlikle hiçbir işe yaramayacaktır.

Web sitenizde yer alan zengin içeriklerin amacı sizleri sektörünüzün lideri haline getirmektir. Kullanıcılar zengin bir içeriği okuduğu zaman sizlerden hizmet almak isteyecektir. Zaman içerisinde yayına sokacağınız yeni zengin içeriklerle de kullanıcıların gözünde değerinizi arttıracaksınız. Verdiğiniz hizmetleri en iyi şekilde anlatmanız hizmet vermenizi kolaylaştırır. Bu yüzden diğer çalışmalarınızda olduğu gibi içerik üretiminde de dikkatli olun. Her zaman sektörünüzün en zengin içeriğini oluşturmaya özen gösterin.

İşletmenizin dijital dünyada bir paya sahip olmasını istiyorsanız hem SEO çalışmalarına hem de görsel öğelere özen gösterin. Estetiksel anlamda iyi bir web sitenizin olması tek başına iyi bir sıralama almanızı sağlamak. Bu yüzden ele aldığımız tüm kriterlerin web sitenizde yer almasına özen gösterin.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Tüm blog yazarlarının okuması gereken efsane yazı olmuş .Gerçekten organik okunmalar için çok önemli

  2. Seo dostu siteler arama motorundan büyük oranda trafik alıyorlar bunun için arama motoru planlayan seo dostu siteler yapmak dediğiniz gibi mantıklı. Bir çok kişi tarafından göz ardı edilen seo uygulaması ilerleyen zamanlarda web sitesi için büyük sorun teşkil eder web sitesi yapacak ve bilgi sahibi olmak isteyenler için bilgilendirici bir yazı paylaştığın için teşekkür ederiz.

  3. Gökhan bey merhaba. Benim sitemle ilgili bir sorunum var. Bazi arkadaşlar siteme giremiyormus. Zararlı yazılım olabilir uyarısı çıkıyormuş. Acaba siteme virüs gibi bişey mi bulaştı. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz.

  4. Bir yere kaydedeyim bu yaziyi. Herkes ilk siralara cikamaz tabii ama kendimizi ne kadar gelistirebilsek kardir.

    1. Kesinlikle…
      İlk sıraya gelmek bir anda olacak bir şey değil ama bu tür yazılar daha kaliteli içerikler üretebilmeniz de faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu