Merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek, ilgi alanlarınıza dair deneyimlerden yararlanmak ve bazen de sadece eğlenmek için her gün onlarca bloğu ziyaret ediyorsunuz. Peki neden sizin de bir bloğunuz olmasın ki? Eğer siz de blogger olmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Her gün dünya çapında milyonlarca yeni blog içeriği yayınlanıyor. Ağ günlükleri anlamına gelen bloglarda, kullanıcılar sadece kendi dünyalarını paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda takipçileriyle de etkileşime geçerek yeni sanal topluluklar oluşturuyorlar. Blog açmak sanılanın aksine zor ya da pahalı bir işlem değildir. İster ücretsiz araçlardan faydalanarak isterseniz de size özel bir isimle (domain adı) blog açabilirsiniz. Peki, ücretsiz blog mu yoksa WordPress tabanlı blog açmak mı daha avantajlı?

Ücretsiz Blog Açmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sadece birkaç tıkla ücretsiz blog açmak için Blogger (Blogspot), Tumblr, Wix, Weebly, Blogcu vb. araçları kullanabilirsiniz. Ücretsiz blog açmanın avantajları nelerdir, bir bakalım.

• Blog dünyasına giriş yapmak isteyen yeni başlayanlar için idealdir.
• Bloğu için henüz bir harcama yapmak istemeyen amatör bloggerlar için başlangıç aşamasında yeterlidir.
• En önemli avantajı ücretsiz olmasıdır.

Bir şeyin ucuz ve kolay olması elbette eksiklikleri de beraberinde getirir. Ücretsiz blog açmanın dezavantajlarını ele alırsak;

• Ücretsiz bloglar profesyonel bir izlenimden uzaktır. Bloğunuzun domain adının sonunda blogspot.com gibi bir uzantının yer alması amatör bir izlenime sebep olur. Özellikle de kendi işinizi bloğunuz üzerinden pazarlamak istiyorsanız, ücretsiz blogları kullanmaktan kaçınmalısınız. Aynı zamanda takipçi sayınızı arttırarak influencer olmak ve markalarla iş birliği yapmak istiyorsanız, profesyonel görünüm açısından bloğunuz için domain satın almalısınız.


• Ücretsiz blog sitelerinde yetkiniz sınırlandırılır. Tema seçimi gibi basit değişiklikler dışında bloğunuza müdahale edemezsiniz.


• Ücretsiz blog siteleri sınırlı paylaşım hakkı sunarlar. İstediğiniz gibi metin, görsel ve video paylaşımı yapamazsınız. Belli bir kota hakkınız vardır ve bu kota dolduğunda yeni paylaşım yapmak için eskilerini silmek zorunda kalırsınız.


• Kullandığınız ücretsiz blog sitesi satılabilir ya da kapanabilir. Bu durumda onca emek harcadığınız blog da silinecektir. Bazı durumlarda topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz düşünülerek bloğunuz tamamen yayından kaldırılabilir. Bloğunuz güvence altında değildir ve her an silinme tehlikesiyle karşı karşıyadır.


• Kullandığınız ücretsiz blog sitesi satılabilir ya da kapanabilir. Bu durumda onca emek harcadığınız blog da silinecektir. Bazı durumlarda topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz düşünülerek bloğunuz tamamen yayından kaldırılabilir. Bloğunuz güvence altında değildir ve her an silinme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

WordPress Blog Açmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

WordPress, dünya genelinde 30 milyondan fazla web sitesi tarafından tercih edilen güvenilir bir platformdur. Hatta Forbes 500 listesindeki web sitelerinin %15’i WordPress alt yapısı kullanmaktadırlar.

Teknik bilgi gerektirmeden hızlı kurulum imkânı sunan WordPress blog için öncelikle bir domain satın alın. (İstediğiniz domaini ücretsiz sorgulamak için tıklayınız.) Ardından dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi (CMS) olan WordPress hosting paketinizi seçin. WordPress.org için özel olarak hazırlanmış hosting paketleri, yazılım ve tasarım bilgisi gerektirmez.

ucretsiz-blog

WordPress’te her gün yaklaşık olarak 500 yeni web sitesi ve blog oluşturulmaktadır. Sadece kişisel kullanıcılar değil, aynı zamanda büyük firmalar ve markalar tarafından da tercih edilir. WordPress blog ve hosting hizmeti ile detaylarla uğraşmadan, hızlı, pratik ve güvenilir bir bloğa sahip olabilirsiniz.

Tek tıkla kurulum yapabilmenin yanı sıra yedekleme sıkıntısı da yaşamazsınız. WordPress blog için temel, standart ve uzman olmak üzere 3 farklı hosting hizmeti seçebilirsiniz. Ücretsiz SSL sertifikası da içeren WordPress blog ve hosting paketleri aylık 2 ,49$’dan başlar.

WordPress blog açmanın neredeyse hiçbir dezavantajı yoktur. Avantajlarını sıralayacak olursak;

Özgürlük: Sınırsız disk alanı seçenekleriyle istediğiniz paylaşımı yapmanıza olanak verir.

Kolaylık: Teknik bilgi gerektirmez. Basit bir arayüze sahiptir. Kod bilgisine gerek duyulmaması, tüm kullanıcılar açısından kolaylık sağlar. WordPress yönetim (kontrol) paneli ile tüm ayarlama ve düzenlemeleri kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Özelleştirme: WordPress’te blog konseptine uygun yüzlerce tema bulabilirsiniz. Bu temaları herhangi bir kısıtlama olmadan kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Kod bilgisine ihtiyaç duymadan istediğiniz zaman yeni bir temaya da geçiş yapabilirsiniz.

Profesyonellik: WordPress blog ile yazılımcı olmasanız da şık temalarla kaliteli ve profesyonel görünümlü bir bloğa sahip olabilirsiniz.

Responsive: Tüm WordPress siteleri mobil uyumludur (responsive). Bu sayede mobil üzerinden yeni takipçiler kazanabilir ya da mevcut takipçilerinizin bloğunuza mobilden de ulaşabilmelerini sağlarsınız.

SEO: Google, Yandex ve Bing vb. arama motorlarına yönelik WordPress SEO eklentilerini kullanarak arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alabilirsiniz. SEO açısından en uygun altyapıya sahip CMS modellerinden birisi olan WordPress, arama motoru dostu bir platformdur.

Eklentiler: Binlerce eklenti ile WordPress tabanlı bloğunuzun tasarımını özelleştirebilirsiniz. Tasarımın yanı sıra güvenlik, veri depolama, spam engelleme, SEO ve sitenize giren ziyaretçi sayıları ile oturum sürelerini analiz eden özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Hız: Hem kurulum hem de sayfaların yüklenmesi açısından WordPress hızlı bir sistemdir.

Güvenlik: WordPress bloğunuza giriş yaparken 2 adımlı kimlik doğrulamasını aktifleştirerek güvenlik katmanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca ücretli ya da ücretsiz eklentilerle spam saldırılarına karşı önlem alabilirsiniz. WordPress bloğunuz için SSL sertifikası alarak güvenli bağlantılar da oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Kaynaklar: WordPress blog kullanımına yeni başlayanlar için internette yüzlerce ücretsiz makale, video ve yardım kılavuzları bulunur. Kendini geliştirmek isteyenler için çeşitli kurumlar tarafından ücretsiz etkinlikler de düzenlenmektedir.

Paylaşım: EMBED kod sistemini desteklemesiyle sosyal medya platformları ve paylaşım sistemleriyle uyumludur.

Uygun Fiyat: WordPress blog ve hosting hizmeti pahalı bir sistem değildir. Düşük ücretlerle kullanılabilen, avantajlı bir platformdur.

WordPress bloğunuz için domain ve hosting hizmeti satın aldıktan sonra, sadece birkaç dakika içerisinde kullanıma geçebilirsiniz. Blogger dünyasına giriş yapmak ve kendi bloğunuzu oluşturmak için kendi domain alt yapısı ile 220+ ülkede kayıt hizmeti sunan, Türkiye’nin lider ccTLD domain kayıt operatörü Atak Domain uzmanlarına ücretsiz olarak danışabilir ve blog kaydınızı anında gerçekleştirebilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.