Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden iki tanesi şüphesiz wordpress ve blogspot’tur bir çok kişi wordpress kullanırken, bir çok kişide blogspot kullanıyor. Bu kişiden kişiye göre değişiyor kimine göre wordpress iyi, kimine göre blogspot iyi  daha önceki bir yazımda Blogger ve wordpress kullanmak size kalmış başlıklı yazımı yazmıştım.
Bu yazımda ise wordpress olan sitenizi, blogspot’a nasıl taşıyacağınızı anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla yaptığınız takdirde, daha önce wordpress olan sitenizi blogspot’a kolayca taşıyabilirsiniz. İlk yapmanız gereken işlem, öncelikle kendinize Google’ ın ücretsiz blog servisi olan blogspot ile kendinize bir blog açmanız olacaktır. Daha sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edebilirsiniz.
Aşağıdaki resimdeki gibi wordpress olan sitenizin yedeğini aldıktan sonra, wordpress sitenizden aldığınız yedeği, blogspot ile uyumlu hale getirmek için

Aktarma İşlemleri

Wordpress içerik yedeği nasıl alınır.
 Buradaki bağlantıya tıklayarak, wordpressten almış olduğunuz xml uzantılı site yedeğini http://wordpress2blogger1.appspot.com bu siteye yükleyerek wordpress yedeğini, blogger ile uyumlu hale getiriyoruz ve bilgisayara indiriyoruz
Wordpress içeriğini blogspot ile uyumlu hale getirmek
 Yukarıdaki siteye girdikten sonra dosya seç butonuna tıklayarak worpdress’ten xml uzantılı olarak almış olduğumuz site yedeğini yüklüyoruz ve convert butonuna tıklıyoruz.
Önemli Bilgi ; Burada dikkat etmeniz gereken nokta, wordpress’ten aldığınız site yedeği 1MB’den fazla olmasın çünkü 1MB den fazla olduğunda sorun çıkabilir. Fakat yinede denemekte fayda var.
Artık tek yapılması gereken işlem, wordpress’ten aldığımız yedeği, blogspot ile uyumlu hale getirdikten sonra, daha önce açmış olduğumuz blogspot.com uzantılı siteye yüklemek,  Çok kolay bir işlem fakat yinede aşağıdaki resime dikkatlice bakmanızı tavsiye ediyorum.
Wordpress Blogspota Nasıl Aktarılır
Wordpress içeriğini,blogspot.com uzantılı siteye içe aktarma işlemi
Arkadaşlar taşıma işlemi gayet basit, belki biraz karışık gibi görünüyor ama 1. resimden başlayarak bütün resimleri dikkatli bir şekilde incelerseniz ve yukarıda verdiğim, wordpress yedeğinizi blogspot.com uzantılı siteye uyumlu hale getirecek olan bağlantıya tıklayarak yapacağınızı düşünüyorum. Tekrar belirtmek istiyorum. Eğer wordpress içeriğiniz 1MB‘ den büyükse yukarıdaki site dönüştürme işlemi, çalışmayabilir fakat denemekte fayda var, bu işlem daha çok wordpress kullanmaya yeni başlamış ve fazla içeriği olmayan kişiler için daha uygun olacaktır. Diyelim ki wordpress yedeğiniz 1MB‘ den büyük o zaman da wordress yedeğini alırken önce belli tarihler arasında alırsınız diyelim ki toplam 5 MB içeriğiniz var, yukarıdaki anlattığım işlemi 5 defa yaparsınız, yani yazıları belli tarihe göre yedek alırsınız olur diye düşünüyorum.

 

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitmiş Olmalı, Lütfen Tekrar Deneyin.