Dünyada en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden iki tanesi şüphesiz wordpress ve blogspot’tur bir çok kişi wordpress kullanırken, bir çok kişide blogspot kullanıyor. Bu kişiden kişiye göre değişiyor. Bu yazımda ise wordpress olan sitenizi, blogspot’a nasıl taşıyacağınızı anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla yaptığınız takdirde, daha önce wordpress olan sitenizi blogspot’a kolayca taşıyabilirsiniz. İlk yapmanız gereken işlem, öncelikle kendinize Google’ ın ücretsiz blog servisi olan blogspot ile kendinize bir blog açmanız olacaktır. Daha sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip edebilirsiniz.
Blog yazmaya ilk olarak blogspot ile başlamıştım. Daha önce yaklaşık 3,5 yıl sonra wordpress’e geçtim. Neden wordpress’e geçtiğimi bloggokhantekin artık wordpress’te başlıklı yazımda detaylı olarak yazdım. Aşağıdaki resimdeki gibi wordpress olan sitenizin yedeğini aldıktan sonra, wordpress sitenizden aldığınız yedeği, blogspot ile uyumlu hale getirmek için.

WordPress Bloğu Blogspota Aktarma İşlemleri

Wordpress içerik yedeği nasıl alınır.
Buradaki bağlantıya tıklayarak, wordpressten almış olduğunuz xml uzantılı site yedeğini http://wordpress2blogger1.appspot.com bu siteye yükleyerek wordpress yedeğini, blogger ile uyumlu hale getiriyoruz ve bilgisayara indiriyoruz
Wordpress içeriğini blogspot ile uyumlu hale getirmek
 Yukarıdaki siteye girdikten sonra dosya seç butonuna tıklayarak worpdress’ten xml uzantılı olarak almış olduğumuz site yedeğini yüklüyoruz ve convert butonuna tıklıyoruz.
Önemli Bilgi ; Burada dikkat etmeniz gereken nokta, wordpress’ten aldığınız site yedeği 1MB’den fazla olmasın çünkü 1MB den fazla olduğunda sorun çıkabilir. Fakat yinede denemekte fayda var. Eğer resimlere bakarak yapamazsanız öncelikle videoyu izleyin daha sonra yapmaya başlayabilirsiniz.
Wordpress Blogspota Nasıl Aktarılır
Wordpress içeriğini,blogspot.com uzantılı siteye içe aktarma işlemi
Arkadaşlar taşıma işlemi gayet basit, belki biraz karışık gibi görünüyor ama 1. resimden başlayarak bütün resimleri dikkatli bir şekilde incelerseniz ve yukarıda verdiğim, wordpress yedeğinizi blogspot.com uzantılı siteye uyumlu hale getirecek olan bağlantıya tıklayarak yapacağınızı düşünüyorum. Tekrar belirtmek istiyorum. Eğer wordpress içeriğiniz 1MB‘ den büyükse yukarıdaki site dönüştürme işlemi, çalışmayabilir fakat denemekte fayda var, bu işlem daha çok wordpress kullanmaya yeni başlamış ve fazla içeriği olmayan kişiler için daha uygun olacaktır. Diyelim ki  yedeğiniz 1MB‘ den büyük o zaman da wordress yedeğini alırken önce belli tarihler arasında alırsınız diyelim ki toplam 5 MB içeriğiniz var, yukarıdaki anlattığım işlemi 5 defa yaparsınız, yani yazıları belli tarihe göre yedek alırsınız olur diye düşünüyorum.

Bir çok kişinin aklında şu soru var, acaba hangi blog sistemi daha iyi sorusu var. Aslında bunun cevabı kendinizde şöyle ki; Eğer uzun vadeli bir blog yazmak istiyorsanız önce her iki sistemi de tanımanızı tavsiye ederim. Yani hem blogspot’u hemde wordpress’i tanımanızı deneme blogları açarak her iki platformu da kullanmanızı tavsiye ederim. Hangisinde daha iyi olduğunuzu düşünüyorsanız o platform ile devam etmenizde fayda var. Fakat şunu da belirtmek istiyorum; blog yazmaya blogspot ile başlayan bir çok kişi sonradan bazı nedenlerden dolayı wordpress’e geçiyor.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.