Daha önce Zülfü Livaneli  kitaplarını hiç okumamıştım. Zülfü Livaneli müziklerini çok seviyorum ama kitabını okumak daha önce hiç kısmet olmamıştı. Zülfü Liveneli‘nin  Son Ada kitabını okudum. Zülfü Livaneli gerçekten harika bir kitap yazmış. Kitabı okurken sonraki sayfada neler olmuş diye merak ediyorsunuz ve kitabı elinizden bırakasınız gelmiyor.

Son ada kitabıyla ilgili düşüncelerimi detaylı bir şekilde yazmaya çalışacağım. Son ada kitabının fiyatı 11 lira, peki Zülfü Livaneli Son Ada kitabı kaç sayfa derseniz kitap 196 sayfadan oluşuyor. Bundan sonraki yazılarımda daha çok kitap yorumları görebilirsiniz çünkü artık düzenli olarak kitap yorumları yazmaya çalışacağım.

Zülfü Livaneli Son Ada Kitap İncelemesi

Son Ada, doğal zenginliklerin olduğu küçük ama mutlu bir adada geçiyor. Bu adaya önce bir kişinin yerleşmesiyle ve zamanla diğer insanlarında gelmesiyle birlikte ada yaşanılabilir bir ye haline geliyor. İnsanlar doğadaki canlılara hiç zarar vermeden onlarla mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürüyor.

Adada ne elektrik ne telefon var, insanların geçim kaynakları yılda bir defa topladıkları çam fıstıkları, adada bir de küçük bir bakkal var. İnsanlar ihtiyaçlarını bir liste yapıp  bakkala veriyor, bakkalda bu listeleri gemiyle getiriyor, daha sonra insanlara istedikleri eksikleri ulaştırmış oluyor. Bakkalın bir de küçük bir oğlu var.

İlginizi Çekebilir : Hakan Günday – Daha

Adada bir doktor ve birde yazar var. Adada yaşayanların çoğu emekli ve geçmişini unutmak isteyenlerin olduğu bir yer.  Adada kimseye ismiyle hitap edilmiyor ve her evin bir numarası var, adada toplam kırk tane ev var. Bir çok kişi bu kitaba çocuk kitabı demiş ama bence hiç alakası yok ve bence büyük, küçük herkesin okuması gereken bir kitap. Son ada kitabı Kenan Evren dönemini anlatan mükemmel bir kitap.

Darbeci Başkanın Gelmesiyle Birlikte İnsanların Huzuru Kaçıyor.

İnsanlar  mutlu ve huzurlu bir şekilde hayatlarını sürdürüp gidiyor. Taki adaya darbeci başkanın gelmesiyle son buluyor. İnsanlar adadaki düzen ve mutluluğun ömür boyu gideceğini sanıyor ama darbeci başkan zamanla her şeye karışıp insanların mutluluğunu ve adadaki düzeni bir şekilde bozuyor ve bunu demokratik bir şekilde yaptığını ifade ediyor. Darbeci başkan önce insanların evlerine bildirgeler göndererek, insanları topluyor ve bir kaç tane üye seçiyor, seçilen bu üyeler adanın düzeniyle ve huzuruyla ilgili kararlar alıyor ama yine de her şey başkanın istediği gibi gerçekleşiyor.

Öncelikle insanların en çok sevdiği yerdeki ağaçları kestiriyor, insanlar neden böyle oldu diye düşünürken, başkan bir karar alarak adadaki, insanlara o güne kadar zarar vermeyen martıları katletmeye çalışıyor ve bunun içinde adaya tilkiler sipariş ediyor ve istediği tilkiler bir süre sonra geliyor ve tilkileri ormana salıyorlar. Başkanın tilkileri getirmesinin amacı ise, martıların yumurtaları tilkiler tarafından yenilmesi ve bu şekilde martıların çoğalmasını önlemek.

İlginizi Çekebilir : Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Bir süre sonra işler başkanın istediği gibi olmayınca halkı tekrar toplayıp, bu şekilde olmadığını ve herkesin martıları öldürmek için toplanacağını söylüyor, bir kaç kişi karşı gelse de başkan yine istediği her şeyi yapıyor ve bunu da ilk gün yaptığı seçime dayandırıyor yani yapılan her şeyin demokratik bir şekilde yapıldığını ifade ediyor ama martıların katledilmesine herkes karşı çıkıyor fakat bir kaç kişiden başka hiç kimse bu olaya sesini çıkaramıyor.

Aslında kitap hakkında çok daha fazla yazı yazılabilir ama ben yazıyı çok fazla uzatmak istemiyorum. Kitabı okuduğunuzda adeta darbe sonrası Türkiye’sinde gibi hissediyorsunuz kendinizi ama aslında, zaman değişse, mekan ve insanlar değişse de, oynanan oyunun hep aynı olduğunu düşünüyorsunuz…

İlginizi Çekebilir : Off Dilim! Feyza Hepçilingirler

Tüm kitabı en iyi özetleyen şu önerme ise aslında yaşadığımız hayatın da özetini veriyor bize: Doğal olanın nasıl bir hırsla bozulduğunu, bu hırsın nasıl yüksek bir kabulle içselleştirildiğini, sadece doğasını korumaya çalışanın nasıl ötekileştirildiğini, kötülükle herkesin nasıl paydaş olduğunu ibretle okuyoruz bu kitapta. Daha önce Zülfü Livaneli kitapları okumamış biri olarak bu kitabı ve yazarın anlatım tarzını çok beğendim. Farklı ve güzel bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.