Kişisel

Düşünce ve Amaç Başarıya Götürür

Düşünce bir amaç doğrultusunda gerçekleşmediği sürece, akıllıca bir beceriden söz etmek mümkün değildir. Çoğu zaman düşüncenin sesi, yaşam okyanusunda sürüklenmeye bırakılır. Amaçsızlık kötü bir durum alışkanlıktır. Felaket ve yıkımdan sakınarak yüzenler için bu sürüklenme devam etmemelidir.

Hayatlarında temel bir amacı olmayanlar önemsiz endişelerin, korkuların, sıkıntıların ve yakınmaların esiri olurlar; ve tüm bunlar ( farklı bir yol izlese de ) kasıtlı olarak planlanmış kötülükler kadar kesin şekilde başarısızlığa, mutsuzluğa ve kayba yol açan güçsüzlüğün göstergeleridir. çünkü güçsüzlük güçle dönen ve bir evrende hüküm sürmez.

Düşünce ve İnanç

Bir insan yüreğinde mantıklı bir amaç tasarlamalı ve onu gerçekleştirmek üzere harekete geçmelidir. Bu amacı düşüncelerinin merkezine yerleştirmelidir. O zamanki özelliğine bağlı olarak bu ruhsal bir ideal ya da dünyevi bir inanç şeklini alabilir.  Hangisi olursa olsun düşünce gücünü azimle ortaya koyduğu hedefin üzerine yoğunlaştırmalıdır. İnsan bu amacı başlıca görevi haline getirmeli ve kendini onu elde etmeye adamalıdır. Düşüncelerini geçici isteklere, özlemlere ve hayallere kaydırmamalıdır.

Öz hakimiyet sağlamanın ve gerçek anlamda düşüncelere odaklanmanın tek yolu budur. Amacını gerçekleştirmede sürekli başarısızlığa uğrasa da ( güçsüzlüğünü yeninceye kadar böyle olması gerekir ) karakterine kazandırdığı sağlamlık gerçek başarısının ölçüsü olacak ve bu gelecekte  elde edeceği güç ve zafer için yeni bir başlangıç noktası haline gelecektir.

İlginizi Çekebilir : Amaçsızlık – İradesizlik

Büyük bir amacı henüz kavrayamayanlar, ne kadar önemsiz görünse bile düşüncelerini görevlerinin hatasız yerine getirilmesi üzerinde yoğunlaştırmalıdırlar. İşte o zaman düşüncelerini toparlayıp belli bir noktaya odaklayabilirler, kararlılıklarını ve enerjilerini geliştirebilir. Bu gerçekleştiği takdirde, başarılamayacak hiç bir şey yoktur.

Kendi güçsüzlüğünün farkında olan ve bu gerçeğe gücün yalnızca çabalayarak ve çalışarak elde edilebileceğine inanan en güçsüz ruh bile bu inançla gayretini gösterecektir. Daha fazla çaba, daha fazla sabır ve daha fazla güçle daima kendini geliştirecektir, nihayet son derece güçlü bir hale gelecektir.

Fiziksel açıdan güçsüz olan bir insan dikkatli ve sabırlı bir eğitimle kendini nasıl güçlendirirse, güçsüz düşüncelere sahip bir insan da doğru düşünme konusunda çalışarak onları güçlendirebilir. Amaçsızlığı ve güçsüzlüğü bir kenara bırakıp kararlı bir şekilde düşünmeye başlamak, başarısızlığa yalnızca başarıya giden yollarsan biri olarak kabul eden güçlüleri, tüm koşulları kendi yararına kullananların, güçlü düşünenlerin, korkusuzca girişimde bulunanların ve ustaca kazananların arasına katılmak demektir.

Amaç ve Başarma Gücü

Bir insan amacını belirledikten sonra, bunu başarmak için zihninde düz bir yol çizmeli, sağa ya da sola bakmamalıdır. Şüpheler ve korkular tamamen arkada bırakılmalıdır. Bunlar çabalayarak oluşturulan düz çizgide eğikler yaratıp onu etkisiz ve yararsız hale getiren parçalayıcı unsurlardır. Şüphe ve korku içeren düşüncelerle asla bir şey başarılamaz. Başarısızlık böyle durumlarda kaçınılmazdır. Şüphe ve korku sessizce sokulduğunda amaç, enerji, başarma gücü ve tüm güçlü düşünceler tükenir. Bununla birlikte eğer gerçekten isterseniz ve buna başaracağınıza inanırsanız başarırsınız, başarırsanız mutlu olursunuz 

Başarma isteği başarabileceğiniz bilgisiyle ortaya çıkar. Şüphe ve korku, bilginin en büyük düşmanlarıdır. Kim onları körükler ve yok etmezse her adımda kendi önüne bir taş koyar. Kim şüpheyi ve korkuyu yenerse başarısızlığı da yenmiş sayılır. Her düşüncesi güçle birlikte hareket eder ve tüm zorluklar cesurca aşılıp, akıllıca yenilir. Amaçları doğru mevsimde ekilmiştir ve çiçek açıp zamanından önce yere düşmeyen meyveler verir.

Düşünce ve Amaç = Başarı

Korkusuzca amaçla birleşen düşünce, yaratıcı güce dönüşür; Bunu bilen kişi, bir yığın tereddütlü düşünce ve kararsız duygudan daha yüksek ve güçlü bir şeye dönüşmeye hazırdır. Bunu başaran kişi, zihinsel güçlerinin bilinçli ve akıllı kullanıcısı haline gelmiştir. Bu yazı ile birlikte Ne ekersen onu biçersin başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Son olarak : Şunu belirtmek istiyorum; ben kişisel gelişim uzmanı değilim. Fakat okuduğum kitaplarda hoşuma giden ve insanlara faydasının olacağını düşündüğüm yazıları okuyucularım ile paylaşmayı seviyorum. Umarım herkes için faydalı olur.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Hedef koymak,inanmak ve calismak sanirim basarinin sirri. Planli kotuluk uretmektense o enerjiyi basarili olmakta kullanmak insana daha cok fayda saglar.

  1. Evet kesinlikle, inanmak ve azimli bir şekilde çalışmak başarının hem sırrı gerçekten.
   Aynen kötülük üretmektense insanlara faydalı olabilmek insana hem mutluluk verir, hemde diğer yaptığı işlerde de başarı getirir.

 2. hedefe yönelik adımlarda sabır en önemli silahtır. belirlenen hedef ya da amaç 20 yıl da sürebilir 2 saatte…

  1. Kesinlikle sabırlı olmak ve hedefe yönelmek çok önemli. Dediğin gibi 2 saatte sürebilir 20 yılda sürebilir.

 3. Yaratıcı düşünmek ve fikir üretmek istiyorsak önce kitap okumalıyız. Ardından fikirlerimiz üzerinde hayal kurmalıyız ve kendimize bir hedef belirlemeliyiz. Sonra ise belirlediğimiz bu hedefe ulaşmak için üstün bir gayretle çalışıp çabalamalıyız. En son olarak büyük sabırla beklemeliyiz. Özetleyecek olursak, kitap okumak + hayal kurmak + hedef belirlemek + hedef için çalışmak + sabırla beklemek = BAŞARI İşte başarın 5 temel kuralı. :)

  1. Yaratıcı düşünmede kitap okumak gerçekten çok faydalı, insan okudukça gerek kelime hazinesi gerekse hayal gücü artıyor buna bağlı olarak daha olumlu kararlar alıyor ve başarılı oluyor. :)

 4. Dizleri aşınmadan bir yerlere gelip, başarılı olan insan sayısı çok azdır. Düşe kalka bu iş ilerler ve sonunda istediğin ve hissettiğin şeye ulaşacağının farkına varırsan; dağları bile delersin. Farkındalık için teşekkür ederim.

 5. Benim de 4 yıl önce sizin hayalini kurduğunuz ve şu an sahip olduğunuz;iyi bir blog a sahip olma düşüncem ve amacım var…

  Sitem bu varsa tavsiyeleriniz alırım.Şimdiden teşekkürler. :)

  1. Merhaba öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Yorumunuz istenmeyen yorumlar bölümündeydi sanırım yorumda link olduğu içindir, yorumda link olduğu zaman orada oluyor. Yorumdaki sitenize ait linki kaldırdım. Zaten adınıza tıklanıldığında sitenize ulaşabiliyorum.

   Sitenize baktım. Özellikle teması çok hoşuma gitti gerçekten. Çok sade mükemmel bir tema yazılarınızda gayet güzel, özgün olduğunuz sürece çok güzel yerlere geleceğinizden eminim.

   Umarım istediğiniz gibi başarılı bir bloğa sahip olursunuz.
   Başarılarınızın devamını dilerim.

   1. Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. :)
    Bir şey daha sormak istiyorum.Nasıl okuyucu kitlesi oluşturabilirim acaba?

    1. Rica ederim.
     Belli bir süre istatistik bilgilerinizi takip ederek en çok hangi kategorideki yazılarınızın, hangi yazılarınızın okunduğuna bakın ve o konularda daha fazla yazılar yazmaya çalışın. Fakat hep aynı konularda yazacağım diye kopyala yapıştır olayına girmeyin.

     Özgün yazılar yazın gerekirse ayda 2 adet içerik üretin ama özgün olsun. Her gün kopya içerik üretmektense ayda 2 içeriğiniz olsun ama özgün olsun. Yani insanlara gerçekten aradığını, istediğini vermeye çalışın zaten bir süre sonra ziyaretçi kitlenizin arttığını göreceksiniz.

     Çok önemli bir şey daha var, bloğunuzu tanıtan güzel bir makale hazırlayın ve kaliteli bloglarda ücretli veya ücretsiz olarak yayınlatın. Yani insanlar bloğunuzu bilsinler. Bloğunuzun reklamını yapın,

 6. Amacımız, amacımızı bulmaksa? Amacımız ya ulaşmayacağımız bir şeyse ya da ulaşıp kaybettiğimiz bir şeyse? Amacımız kendimiz için mi olmalı? Hayat için mi? Kendi hayatımız mı yoksa hayatımızdaki insanlar için mi? Okuyunca aklıma bunlar geldi nedense.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu