Düşünce bir amaç doğrultusunda gerçekleşmediği sürece, akıllıca bir beceriden söz etmek mümkün değildir. Çoğu zaman düşüncenin sesi, yaşam okyanusunda sürüklenmeye bırakılır. Amaçsızlık kötü bir durum alışkanlıktır. Felaket ve yıkımdan sakınarak yüzenler için bu sürüklenme devam etmemelidir.

Hayatlarında temel bir amacı olmayanlar önemsiz endişelerin, korkuların, sıkıntıların ve yakınmaların esiri olurlar; ve tüm bunlar ( farklı bir yol izlese de ) kasıtlı olarak planlanmış kötülükler kadar kesin şekilde başarısızlığa, mutsuzluğa ve kayba yol açan güçsüzlüğün göstergeleridir. çünkü güçsüzlük güçle dönen ve bir evrende hüküm sürmez.

Düşünce ve İnanç

Bir insan yüreğinde mantıklı bir amaç tasarlamalı ve onu gerçekleştirmek üzere harekete geçmelidir. Bu amacı düşüncelerinin merkezine yerleştirmelidir. O zamanki özelliğine bağlı olarak bu ruhsal bir ideal ya da dünyevi bir inanç şeklini alabilir.  Hangisi olursa olsun düşünce gücünü azimle ortaya koyduğu hedefin üzerine yoğunlaştırmalıdır. İnsan bu amacı başlıca görevi haline getirmeli ve kendini onu elde etmeye adamalıdır. Düşüncelerini geçici isteklere, özlemlere ve hayallere kaydırmamalıdır.

Öz hakimiyet sağlamanın ve gerçek anlamda düşüncelere odaklanmanın tek yolu budur. Amacını gerçekleştirmede sürekli başarısızlığa uğrasa da ( güçsüzlüğünü yeninceye kadar böyle olması gerekir ) karakterine kazandırdığı sağlamlık gerçek başarısının ölçüsü olacak ve bu gelecekte  elde edeceği güç ve zafer için yeni bir başlangıç noktası haline gelecektir.

İlginizi Çekebilir : Amaçsızlık – İradesizlik

Büyük bir amacı henüz kavrayamayanlar, ne kadar önemsiz görünse bile düşüncelerini görevlerinin hatasız yerine getirilmesi üzerinde yoğunlaştırmalıdırlar. İşte o zaman düşüncelerini toparlayıp belli bir noktaya odaklayabilirler, kararlılıklarını ve enerjilerini geliştirebilir. Bu gerçekleştiği takdirde, başarılamayacak hiç bir şey yoktur.

Kendi güçsüzlüğünün farkında olan ve bu gerçeğe gücün yalnızca çabalayarak ve çalışarak elde edilebileceğine inanan en güçsüz ruh bile bu inançla gayretini gösterecektir. Daha fazla çaba, daha fazla sabır ve daha fazla güçle daima kendini geliştirecektir, nihayet son derece güçlü bir hale gelecektir.

Fiziksel açıdan güçsüz olan bir insan dikkatli ve sabırlı bir eğitimle kendini nasıl güçlendirirse, güçsüz düşüncelere sahip bir insan da doğru düşünme konusunda çalışarak onları güçlendirebilir. Amaçsızlığı ve güçsüzlüğü bir kenara bırakıp kararlı bir şekilde düşünmeye başlamak, başarısızlığa yalnızca başarıya giden yollarsan biri olarak kabul eden güçlüleri, tüm koşulları kendi yararına kullananların, güçlü düşünenlerin, korkusuzca girişimde bulunanların ve ustaca kazananların arasına katılmak demektir.

Amaç ve Başarma Gücü

Bir insan amacını belirledikten sonra, bunu başarmak için zihninde düz bir yol çizmeli, sağa ya da sola bakmamalıdır. Şüpheler ve korkular tamamen arkada bırakılmalıdır. Bunlar çabalayarak oluşturulan düz çizgide eğikler yaratıp onu etkisiz ve yararsız hale getiren parçalayıcı unsurlardır. Şüphe ve korku içeren düşüncelerle asla bir şey başarılamaz. Başarısızlık böyle durumlarda kaçınılmazdır. Şüphe ve korku sessizce sokulduğunda amaç, enerji, başarma gücü ve tüm güçlü düşünceler tükenir. Bununla birlikte eğer gerçekten isterseniz ve buna başaracağınıza inanırsanız başarırsınız, başarırsanız mutlu olursunuz 

Başarma isteği başarabileceğiniz bilgisiyle ortaya çıkar. Şüphe ve korku, bilginin en büyük düşmanlarıdır. Kim onları körükler ve yok etmezse her adımda kendi önüne bir taş koyar. Kim şüpheyi ve korkuyu yenerse başarısızlığı da yenmiş sayılır. Her düşüncesi güçle birlikte hareket eder ve tüm zorluklar cesurca aşılıp, akıllıca yenilir. Amaçları doğru mevsimde ekilmiştir ve çiçek açıp zamanından önce yere düşmeyen meyveler verir.

Düşünce ve Amaç = Başarı

Korkusuzca amaçla birleşen düşünce, yaratıcı güce dönüşür; Bunu bilen kişi, bir yığın tereddütlü düşünce ve kararsız duygudan daha yüksek ve güçlü bir şeye dönüşmeye hazırdır. Bunu başaran kişi, zihinsel güçlerinin bilinçli ve akıllı kullanıcısı haline gelmiştir. Bu yazı ile birlikte Ne ekersen onu biçersin başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Son olarak : Şunu belirtmek istiyorum; ben kişisel gelişim uzmanı değilim. Fakat okuduğum kitaplarda hoşuma giden ve insanlara faydasının olacağını düşündüğüm yazıları okuyucularım ile paylaşmayı seviyorum. Umarım herkes için faydalı olur.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.