E-posta aboneliği günümüzde çok önemlidir.  Artık hemen hemen herkeste akıllı telefon var. e-postalarımızı her an kontrol edebiliyoruz. Böyle olunca da e-posta aboneliği kurumlar için, kişisel blog siteleri için çok önemli. Bir çok sitede e-posta abonemize veya e-bülten abonemize kayıt olun tarzında eklentiler görebilirsiniz. Hatta bazı büyük e-ticaret siteleri daha fazla e-pota abonesi kazanmak için müşterilerine küçük hediyeler verebiliyor. Çünkü yeni bir duyuru yaptığında veya ürünlerde indirim olduğunda üyelerini e-posta ile bilgilendiriyor. Bu sayede ürün satışını artırarak daha fazla kar ediyorlar.

E-Posta Aboneliği Neden Önemlidir?

Peki e-posta aboneliği sadece ürün satanlar için mi önemlidir. Tabi ki hayır, blog sitesi olan veya herkes için e-posta aboneliği çok önemlidir. Eğer daha fazla kitleye sahip olmak istiyorsanız e-posta abonelerinizin sayısının artmasına özen göstermelisiniz. Bir çok abonelik sistemleri var fakat en çok kullanılan abonelik sistemleri feedburner ve mailchip abonelik sistemleridir.

Feedburner abonelik sistemini kullandığınızda yazdığınız yazılar e-posta abonelerinize otomatik olarak gider. Fakat aynı durum mailchip için geçerli değildir. Eğer mailchip abonelik sistemini kullanıyorsanız yazdığınız yeni yazılar abonelerinize otomatik olarak gitmez, abonelerinize mail göndermek için yapmanız gerekenler vardır.

 • E-posta aboneliği önemlidir çünkü ziyaretçilerinize, müşterilerinize kolayca ulaşabilmenizi sağlar.
 • E-posta listenizi oluşturduktan sonra ve abonelerinize düzenli olarak yazılarınızdan haberdar ettiğinizde ziyaretçi kitleniz artar.
 • Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve internet üzerinden satış yapıyorsanız, müşterilerinize sattığınız ürünler hakkında veya yeni gelen ürünler hakkında bilgi verebilirsiniz. Böylece satış oranınızı artırmış olursunuz.
 • Bazı firmalar e-posta aboneliğinde, e-posta abonesi olmak isteyen kişilerin doğum tarihlerini de belirtmelerini zorunlu tutuyor ve bu sayede müşterilerinin doğum tarihlerinde doğum gününü kutlayan e-postalar göndererek müşterisinin ilgisini çekiyor.
 • Sadece e-ticaret sitesi olarak düşünmeyin. Eğer kişisel blog sayfanız varsa veya herhangi bir konuda blog yazarlığı yapıyorsanız blog sitenize koyacağınız e-posta aboneliği eklentisi ile ziyaretçilerinizin, yazılarınıza abone olmasını sağlayabilirsiniz. Zaten sizi devamlı takip eden, yazılarınızı merakla bekleyen kişiler hemen yazılarınıza abone olacaktır.

E-Posta Listenizi Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler.

 • Öncelikle içerik oluştururken okuyucularınıza, ziyaretçilerinize güzel bir şekilde hitap edin. Yazıya başlarken alaycı ve küçük düşürücü bir şekilde değil. Üslubunuz iyi olsun.  Bazı blog sitelerinde görüyorum blog yazarı yazıya başlarken selam millet, naber millet, hey millet gibi kelimeler ile yazıya başlıyor. Şahsen ben bunu hiç doğru bulmuyorum. Belki siz böyle yazarak samimi olmak istiyor olabilirsiniz ama bu samimiyetlikten ziyade
 • saygısızlık olur. ( En azından benim düşüncem böyle )
 • Ziyaretçilerinize istediğini verin. Peki bunu nasıl yapabilirim derseniz, en çok okunan yazılarınız ile ilgili yazılar yazabilirsiniz. Okuyucunun dikkatini çeken içerikler üretebilirsiniz, böylece okuyucu diğer yazılarınızı kaçırmamak için yazılarınıza abone olacaktır.
 • Okuyucularınız herhangi bir yazınıza yorum yaptığında veya size yazıyla ilgili bir şey sorduğunda mutlaka cevap yazın. Yorumlara karşılık vermeye çalışın.
 • Açılır pencere yani pop-up dediğimiz tarzdaki eklentiler işe yarayabiliyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey var, açılır pencere kullanıyorsanız eğer bu ziyaretçiyi rahatsız edecek şekilde olmasın yani her dakika açılan açılır pencere olmasın günde 1 kez olması yeterlidir.
 • Ziyaretçilerinizin güvenini kazanmaya çalışın. Çünkü sitenize ilk giren bir kişi veya devamlı sizi takip eden bir kişi dahi olsa size güvenemiyorsa size e-posta adresini vermek istemez. Fakat ziyaretçilerinizin güvenini kazanabilirseniz, ziyaretçiler hiç düşünmeden yazılarınıza abone olabilir.

   İlginizi Çekebilir : Kişisel Blog Yazarları İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

 E-posta aboneliği ve e-posta aboneliğinin öneminden bahsetmeye çalıştım. Muhakkak yazıda eksikler vardır, eğer konuyla ilgili düşünceleriniz benimle paylaşabilir veya yazıya eklememi istediğiniz herhangi bir şey varsa yorum bölümünde benimle paylaşabilirsiniz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.