Kişisel

2019 Yılından Dileklerim ve Yapmak İstediklerim

2019 yılından bütün insanlara sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diliyorum. 2018 yılı benim için istediğim gibi bir yıl olmadı yapmak istediklerimin bazılarını yapamadım. Umarım 2019 yılında yapmak istediklerimi yapabilirim.

2019 Yılından Dileklerim

2018 yılı bir çok kişi için gerek ekonomi alanında gerekse diğer konularda olsun çok zor geçen bir yıldı. Karamsar olmak istemiyorum ama Ülkemiz ve milletimiz için 2019 yılının da önceki yıla göre çok daha iyi geçeceğini sanmıyorum. Herkes farklı düşünebilir tabi ama bu benim kendi kişisel düşüncem. Ülkemizin ekonomisi olsun, dış politikamız konusunda olsun, eğitim konusunda olsun ve diğer konularda olsun önceki yıla göre daha iyi olacağını sanmıyorum. İnşallah önceki yıllara göre çok daha iyi olur.

Sağlıklı Bir Toplum Diliyorum

Gerek ülkemiz için gerekse Dünyadaki diğer insanlar için sağlık diliyorum. Çünkü sağlığınız yerinde olmadığı zaman istediğiniz kadar zengin olun hiç bir şey yapamazsınız, yemek istediklerinizi yiyemez, yapmak istediklerinizi yapamazsınız. O yüzden sağlık her şeyden önce gelmelidir. Ülkemizde ve Dünyada hastalıkların olmadığı, var olan hastalıklara bilimin tedavi yöntemleri bulmasını diliyorum. Ülkemizde ilacı olmayan hastalıklar için örneğin SMA hastaları ve diğer çeşitli hastalar için şifalar diliyorum. İnşallah yeni yılda ülkemizdeki bilim insanları bu tür hastalıklar için tedavi yöntemleri bulabilirler. Yurt dışından çok pahalı olan ilaçları ucuz yollar ile kendi ülkemizde üretiriz.

Kaliteli Bir Eğitim Sistemi Diliyorum

2019 yılından ilk olarak kaliteli bir eğitim sistemi diliyorum. Sınav sistemlerinin her yıl veya her dönemde değişen bir eğitim sistemi değilde kaliteli bir eğitim sistemi olmasını diliyorum. Öğretmen olmuş ama boşta gezen öğretmenlerimizin olmadığı, herkesin aldığı eğitime göre iş bulabileceği bir yıl olmasını diliyorum. Öğrencilerimizin istedikleri bölümlerde okuyabileceği, okudukları bölümden mezun olduklarında okuduğu bölüme göre iş bulabileceği bir yıl olmasını diliyorum.

Kadın Şiddetlerinin Olmamasını Diliyorum

Üzülerek söylüyorum ki ülkemizde her yıl yüzlerce kadın ne yazık ki kendini bilmez kişiler tarafından şiddete maruz kalıyor. Bir çok kadın kocası veya sevgilisi tarafından dayak yiyor. Tecavüze uğruyor. Hatta bazı kendini bilmezler, yok kısa şort giydi beni tahrik etti diyecek kadar şeref yoksunu olabiliyorlar. Her gün kadın şiddetleri ile ilgili veya tecavüz olayları görebiliyoruz. Kadın ölümleri oluyor.

İlginizi Çekebilir : Türkiye’de Kadın ve Çocuk Olmak

Yeni yılda ve bundan sonraki yıllarda kadınlarımıza yapılan şiddet olaylarının olmadığı, kadınlarımızın toplumda saygı gördüğü ve insanların giyimlerine göre değerlendirilmediği bir toplum olmamızı diliyorum. Küçük yaştaki kız çocuklarının zorla evlendirilmediği bir toplum olmamızı diliyorum.

Güçlü Bir Ekonomi Olmasını Diliyorum.

Bir çok tarım ürünü yabancı ülkelerden çok fazla paralara alıyoruz. Ülkemizin tarıma ve hayvancılığa çok elverişli olmasına rağmen artık bir çok şeyi yabancı ülkelerden alıyoruz. Halbuki ülkemizin topraklarında her sebze ve meyve olabilir. Bir çok gübreyi de yabancı ülkelerden alıyoruz. Tarımda bu kadar gerilemişken sanayide de çok gelişmiş değiliz bence.

Lütfen burada kimse siyasi olarak düşünmesin. Ben siyasi olarak konuşmuyorum ama ne yazık ki gerçekler böyle. Ayrıca ekonomi olarak ta çok güçlü bir ülke değiliz bugün sokağa çıkıp sorsanız bir çok kişi ayda bir defa anca evine et alıyordur. Dilerim 2019 yılında ve sonraki yıllarda tarımda, sanayide ve ekonomide daha güçlü bir ülke haline geliriz. Zaten tarım ve sanayide güçlü olursak ekonomi de bir süre sonra daha iyi olacaktır.

Engelli Haklarına Daha Çok Önem Verilmesini Diliyorum

Her yıl 3 Aralık Dünya engelliler günü olarak kutlanılıyor. Engelli gününde olsun veya diğer günlerde olsun sokaklara baktığımızda bir çok kişinin engelli haklarına saygı duymadığını, vatandaşlık görevlerini yerine getirmediklerini görüyoruz. Örneğin özellikle büyük şehirlerde şehir içi yolcu otobüslerinin bir çoğu engelli bir insan gördüğünde durmadan geçiyorlar. Veya bakıyorsunuz insanlar arabalarını kaldırımlara park edebiliyorlar.

İlginizi Çekebilir : Engelli Olsaydınız Hayatınızın Nasıl Olmasını İsterdiniz?

Bir çok yerde görme engelli insanlarımız için kaldırımlar yok maalesef. Lütfen bunlara toplum olarak dikkat edelim. Araçlarımızı kaldırımlara park etmeyelim. Engelli kardeşlerimizi sadece 3 aralıkta değil her zaman hatırlayalım. Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Her iş yeri belli bir sayıya kadar engelli işçi çalıştırmak zorundadır. 2019 yılında bu sayının daha çok olmasını diliyorum. Böylece engelli kardeşlerimizin gerçekten imkan verildiğinde başarılı olduğunu bütün topluma gösterebiliriz.Yeni yılda ve sonraki yıllarda Dünyada ve ülkemizde engelli insanlarımıza daha fazla saygı duyan bir toplum ve dünya olmayı başarabiliriz.

Yaşlılarımıza Karşı Daha Saygılı Bir Toplum Olmamızı Diliyorum

Aslında biz toplum olarak yaşlılarımıza karşı saygılı insanlarız. Fakat bazen haberlerde veya sokaklarda görüyoruz dolmuşlarda yaşlılara verilmediğini bunların olmamasını diliyorum. Sokakta veya başka yerlerde yardıma muhtaç yaşlı insanlar gördüğümüzde hemen onların yardımlarına koşan bir toplum olmamızı diliyorum. Unutmayalım lütfen ne ekersek onu biçeriz yani biz birey olarak yaşlı insanlarımıza nasıl davranırsak bizden sonraki nesillerde biz yaşlandığımızda bizlere öyle davranırlar.

İlginizi Çekebilir : Yaşlılık

İnsanların Mutlu Olacağı Bir Yıl Olmasını Diliyorum

Günümüzdeki insanların bir çoğu yalnız ve mutsuz, insanlara bakıyorsunuz etraflarında eş, dost ve arkadaş gibi görünen insanlar var ama mutlu musun diye sorduğunuzda bir çok kişi mutsuzum cevabını veriyor. İnsanlar kalabalıklar içinde kendilerini yalnız hissediyor. Genelleme yapmıyorum ama bir çok şey artık sadece çıkar ilişkisinden ibaret. Umarım 2019 yılından ve sonraki yıllarda insanlar mutluluk içinde yaşarlar.

Hayvanlara Daha İyi Davranılmasını Diliyorum

Son zamanlarda hayvanlara işkence etmek, sinirlendiğinde sinirini hayvandan çıkarmak neredeyse moda haline geldi. İnsanlar sosyal medya sitelerinde canlı yayın açıp hayvanlara işkence eder hale geldiler. Geçen gün kendini fenomen sanan bir kişi ben o kişiye insan bile demek istemiyorum. Canlı yayın açarak papağana işkence etmişti. 2019 yılından ve sonraki yıllarda artık bu tür şeylerin olmamasını diliyorum.

Hayvanlara daha şefkatli davranılmasını diliyorum. Tabi bu konuda toplum olarak bizlerinde üzerimize düşenleri yapmaları gerek. Örneğin bir hayvana işkence eden birini gördüğümüzde hemen ilgili birimleri arayarak şikayette bulunabiliriz.Lütfen çocuklarımızı yetiştirirken hayvan sevgisini öğretelim. Hayvanları sevmeyen bir kişi hiç kimseyi sevemez, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayalım.

2019-yilindan

2019 Yılında Yapmak İstediklerim

Aslında her yıl kendime bir takım hedefler koyuyorum ve bunların bir çoğunu gerçekleştiremiyorum. Bazılarını gerçekleştirebiliyorum. 2018 gerçekleştirmek istediklerimin bir çoğunu gerçekleştirsem de dilerim 2019 yılında kendim ve bloğum için gerçekleştirmek istediklerimi gerçekleştirebilirim.

 • Öncelikle uyku düzenimi bir düzene sokmak istiyorum. Hafta sonları hariç, günlük genelde en fazla 6 saat uyuyorum. 2019 yılı ile birlikte artık en az 7 saat uyumak istiyorum.
 • Artık kendime bir program yapıp akşam işten geldiğimde uyuma vaktine kadar olan zamanımı en verimli biçimde geçirmek istiyorum.
 • 2019 yılından ilk günlerinden itibaren artık günlük en az 50 sayfa kitap okumak istiyorum. Bunu alışkanlık haline getirmek istiyorum.
 • Akşamları yürümeyi çok seviyorum. Normalde en az haftada 2 defa yürürüm her yürüdüğümde 5 km kadar yürüyorum. 2019 yılından haftada en az 3 -4 defa yine aynı km’de yürümek istiyorum.
 • Okuduğum Aöf İşletme bölümünü bitirmek istiyorum. İnşallah 2 tane dersim kaldı 2.dönem bitirmiş olacağım.
 • Aşık olmak istiyorum. Bütün kalbimle aşık olmak istiyorum.
 • Uzun zamandır merak ettiğim la casa de papel ve bunun gibi bir iki tane yabancı dizi izlemek istiyorum.
 • Blog sitemde blog ipuçları kategorisinde ve kitap yorumları biraz daha fazla içerikler üretmek istiyorum.
 • Her gün olmasa bile düzenli bir şekilde daha fazla blog yazısı okumak istiyorum.
 • Mesleğimde kendimi daha da geliştirmek istiyorum.

2019 yılından kendim için ve ülkemiz insanları için dileklerim bu kadar. Umarım 2019 yılında herkes istediğine kavuşur. Herkese sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Umarım tüm isteklerine ulaşabilirsin abi. Özellikle Hayvanlar ve Engelliler için olan tüm dileklerine katılıyorum. Ülkemizde maalesef bu alanlarda çok gerideyiz.

 2. Merhabalar Gökhan Bey.
  Uzun bir aradan sonra tekrar sayfanızı ziyaret etmek istedim. 2019 yılına ait dileklerinizi ve yapmak istediklerinizi okuduktan sonra. Ne güzel dilekler ve ne geleceğe ilişkin ne güzel bir planlama demekten kendimi alıkoyamadım. Bakın 2019 yılı dilekleriniz için hemen hemen hepimiz aynı şeylerin olmasını istiyoruz. İsteklerimiz ve dileklerimiz benzerlik arz etmekle birlikte buradan sorunlarımızın da aynı olduğu anlamı çıkıyor. İnşAllah Cenab-ı Hakk, dualarımızı kabul eder, bizler de mutlu olmakla birlikte Allah’a hamd ve senalarda bulunuruz.

  2019 yılında yapmak istediklerinizle ilgili hazırladığınız proğram için de size başarılar dilerim. İnşAllah 2019 yılında umutlarınız gerçekleşir, mutluluklarınız sonsuz olur.
  Selam ve saygılarımla.

  1. Merhabalar Recep Bey. Hoş geldiniz.
   Güzel dilekleriniz ve duanız için canı gönülden teşekkür ederim.
   Rabbim dualarımızı kabul etsin inşallah.

 3. Biraz geç olsa da doğum günün kutlu olsun Gökhan abi. Dilerim yeni yaşında dileklerin gerçekleşir ve her şey istediğin gibi olur inşallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu