Blog İpuçları

Blog Sitenizde Başarılı Sonuçlar Almanızı Sağlayacak 6 İpucu

Bir çok kişi artık blog yazıları eskisi kadar okunmuyor diye düşünse de her gün yeni yeni blog siteleri açılıyor, bir çoğu bir süre blog yazmaya vakit ayıramadığından veya blog yazdıkları zaman çok para kazanacaklarını düşünerek ve düşündükleri gibi kolay para kazanmadıklarını görünce blog yazmaktan vazgeçiyor. Eğer başarılı bir bloğa sahip olmak istiyorsak neler yapmalıyız veya nelerden kaçınmalıyız? bu konudaki bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle blog yazmaya başlayacak olan kişinin şunu çok iyi bilmesi gerekir ki blog yazmaya başlar başlamaz para kazanılacak diye bir şey yok.  Eğer amacınız gerçekten blog yazmak ise işin maddiyatını her zaman ikinci planda tutmanız gerekir.

6 Adımda Başarılı Bir Blog Oluşturmanız İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Severek ve İsteyerek Yazmak
 2. Okuyuculara Karşı Saygılı Olmak
 3. Özgün Olmak
 4. Sosyal Ağları Kullanmak
 5. Sürekliliğe Önem Vermek
 6. E-Posta Aboneliği Oluşturmak

1- Blog Sitenizde İsteyerek Yazın ve Yazılarınızdan Zevk Alın.

 Blog siteniz dışında sosyal ağ hesaplarınız olabilir ve oralarda binlerce takipçiniz olabilir. Diyelim ki sosyal ağlarda sizi takip edenler sizin fotoğraf paylaşmanızı seviyor veya tarihi olaylar ile ilgili paylaşımlar yapmanızı seviyor, blog sitenizde üreteceğiniz içerikleri sadece bu yönde yapmayın. Eğer bu tür içerikler üretmeyi seviyorsanız yapın ama sırf takipçileriniz o tür paylaşımları seviyor diye hep aynı tür içerikleri üretmek bir süre sonra sizi bunaltacaktır ve yazılarınızdan dolayısıyla blog yazma isteğinizi azaltacaktır.

2- Okuyucularınıza Karşı Saygılı Olun.

Burada saygıdan kasıt, blog yazılarınızı yazarken samimi olun ama işin tadını kaçırmayın. Blog yazılarınızı yazarken merhaba millet, naber millet, selam dostum gibi kelimeler kullanmak yerine daha güzel kelimeler kullanarak başlayın. Sonuçta karşınızda sizin 40 yıllık arkadaşınız yok. Herkes aynı düşünmeyebilir ama ben bu tür girişleri sevmiyorum. Eminim ki bir çok kişi de bu tür kelimeleri sevmiyordur. Elbette eğlenceli olun ama hitap etmeniz samimiyetsiz olursa bir süre sonra okuyucularınız da azalma göreceksinizdir.

3- Kendi Düşüncelerinizi Paylaşın,  Özgün Olun.

Eğer uzun soluklu bir bloğunuzun olmasını istiyorsanız yani ziyaretçilerinizin her zaman sizi takip etmesini ve bir süre sonra okuyucularınızda azalma görmek istemiyorsanız özgün olun. Yazılarınız ne kadar özgün olursa hem Google sitenizi sever hemde okuyucu kitlenizde zamanla artış olduğunu görürsünüz. Bazıları kendini çok uyanık sanıyor sadece para kazanmak düşüncesiyle blog açıyor ve bir şekilde Google Adsense reklamları alıyor. Sonra haber sitelerindeki yazıları veya diğer blog sitelerindeki yazıları alıp kopyalayıp kendi sitesine koyuyor. Bunu yapmasındaki amaç siteye ziyaretçi çekerek adsense gelirini artırmak. Ama inanın bana böyle yapanların blog siteleri bir süre sonra çöp site haline geliyor ve istediği sonucu alamayınca blog yazmayı da bırakıyorlar.

ilginizi Çekebilir : Kişisel Blog Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer gerçekten bloğunuzun başarılı bir blog olmasını istiyorsanız kesinlikle kopyala yapıştır yapmayın. İsterseniz ayda bir defa blog yazın ama gerçekten sizin düşünceleriniz olsun. Gerçekten ilginiz olduğu konularda yazmaya özen gösterin. Herhangi bir konuda yazı yazdığınızda sizin yazılarınızı destekleyen siteleri kaynak göstererek örnek verebilirsiniz. Lütfen unutmayın sizinle aynı düşüncelere sahip binlerce blog sitesi var.  İnsanlara yanlış bilgi vermekten kaçının bilmediğiniz bir konuda yazmaktan kaçının. Özellikle de sağlık ile ilgili konularda eğer yazacağınız konu hakkında gerçekten bilginiz yoksa yazmayın. Önce okuyun araştırın daha sonra yazın ve yazdığınızı destekleyen sitelere yer verin.

4- Hedef Kitlenizi Büyütmek İçin Sosyal Ağları Aktif Bir Şekilde Kullanın.

Özgün yazıyorsunuz her şey çok güzel, saatlerce uğraşıp içerikler oluşturuyorsunuz ama ziyaretçi sayınızda bir artış olmuyorsa sosyal ağları aktif bir şekilde kullanmadığınız için ziyaretçi sayınızda artış olmuyordur.   Şöyle düşünün; Bir mağaza açtınız ve mağazanın içi dolu bir müşterinin alabileceği her şey var diyelim. Ama mağazanızdan kimsenin haberi yok nasıl satış yapabilirsiniz? Tabi ki mağazanızı insanlara tanıtırsınız yani reklam verirsiniz.

 Sosyal ağları kullanmayı da blog siteniz için reklam vermeye benzetebiliriz. Yazdığınız içerikleri yayınladıktan sonra çeşitli sosyal ağlarda paylaşmanız ziyaretçi kitlenizi artırmanız da fayda sağlayacaktır. Hatta isterseniz sosyal ağlar veya diğer bloglarda sitenizi tanıtabilirsiniz. Bence bununda en iyi yolu tanıtım yazılarıdır. Daha önceki bir yazımda tanıtım yazının faydalarından bahsetmiştim.

5- Sürekliliğe Önem Verin

Yazılarınızı yazarken belli günlerde yazmaya özen gösterin ister günde 3 defa içerik oluşturun isterseniz ayda 1 defa içerik oluşturun ama sürekliliğiniz olsun. Bu ay veya bugün belli bir sayıda içerik oluşturup aradan bir kaç ay geçmesini beklemeyin. Düzenli bir şekilde paylaşım yapmaya çalışın. Böylece okuyucularınız sizin hangi günlerde paylaşım yapacağınızı bilir ve okuyucuları kaybetmemiş olursunuz.

6- Bir E-Posta Listesi Aboneliği Oluşturun.

Gerek kişisel blog siteleri için gerekse e-ticaret siteleri için e-posta aboneliği çok önemlidir. Yeni yazılarınızı okuyucularınıza ulaştırmanın en kolay yolu bir e-posta aboneliği kurarak yeni içerikler ürettiğinizde okuyucularınıza e-posta göndererek bilgilendirmektir. Böylece okuyucularınızın yeni yazılarınızdan haberdar olmaları kolaylaşacak. Daha önceki bir yazımda e-posta aboneliği nedir? neden önemlidir? konusunu detaylı olarak anlatmıştım.

Bu yazımda blog sitenizde başarılı olmanızı sağlayacak basit ipuçları paylaşmaya çalıştım. Bunların dışında da SEO konusuna çok önem vermeniz gerekir. Eğer blog sitenizde başarılı sonuçlar almak istiyorsanız İçerik üretirken SEO uyumlu içerikler üretmeyi unutmayın. Fakat en önemlisi her şeyden önce özgün içerikler üretebilmektir.  Sizin düşüncenize uygun diğer blog sitlerini takip edin ve diğer blog sitelerindeki yazıları okuyun.

İlginizi Çekebilir : SEO Nedir? SEO Neden Yapılmalıdır?

Lütfen unutmayın sizinle aynı içerikleri paylaşan binlerce blog var. Önemli olan herkesin paylaştığı içeriği kendi düşünceleriniz ile farklı bir biçimde sunabilmektir. Umarım yukarıdaki bilgiler blog sitenizde başarılı sonuçlar almanızda faydalı olur.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Bir blog ya para kazandıracak ya da yorum, beğeni alacak . Bunlardan biri olmayınca motivasyon tamamen düşüyor

  1. Evet çok haklısınız, düzenli bir şekilde yazıldığında zamanla hepsi olacaktır diye düşünüyorum.

 2. Eline sağlık abi. İlk defa bu konuda bu kadar ayrıntılı yazan birini gördüm. Özellikle yeni başlayanlar için iyi bir kaynak olmuş.

 3. Aslına bakılırsa bende selam, naber, merhaba vb gibisinden giriş yapıyorum. Bir bakıma eğlenceli bir bakıma gereksiz bir yazı girişi katılıyorum. Ama ben o an ki mutluluğumu yazıma da yansıtıp okuyucuya da o mutluluğu geçirdiğime inanıyorum, inşallah öyledir.

  1. İnşallah öyledir kardeşim. :)
   Fakat genelde bu tür hitap etme şekillerini insanlar samimiyetsiz buluyor.

 4. Yine güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.. Yazdıklarının hepsine katılıyorum. Özellikle kullanılan dilin samimi ama laubali olmaması gerçekten önemli benim için..Bir de argo,sokak dili,İngilizce hitaplar yazanlar daha dikkatli olmalı ve yazım kurallarına da özen gösterilmeli..

 5. Gerçekten süreklilik bu tarz işler de önem arz ediyor. 2. yılımızı tamamladığımız sitemizde 500. yazımızı yayımladık. Eğer birbirini seven ve saygı duyan ekip arkadaşlarınız varsa çok yazarlı bloglardan da kişisel blog tadı alabilirsiniz. Okuyucu olarak da yazar olarak da

  1. Evet kesinlikle süreklilik çok önemli.
   Parlak Jurnal çok güzel içerikler üreten büyük bir blog takip ediyorum zaman zaman yazılarınızı da okuyorum.
   Başarılarınızın devamını dilerim.

 6. çok açıklayıcı bir makale olmuş eline sağlık. süreklilik konusu çoğumuzda yok. geliştirmemiz gereken bir yanımız da bu.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet maalesef bir çok kişi blog yazmaya başladıktan bir kaç ay sonra blog yazmayı bırakıyor. Süreklilik gerçekten çok önemli.

  1. Teşekkür ederim.
   Evet kesinlikle, blog yazmak sabır işidir, bir süre blog yazıp ziyaretçi gelmiyor diye blog yazmayı bırakmamak gerek.

 7. Her şeyin bir amacı olduğu gibi blog yazmanında bir amacı olmalı tabiki fakat bu amacı doğru düzgün hedefleyip karar vermeden blog açıp bırakanlar var.
  Sonuç olarak çöp yığını :)

  Ayrıca güzel bir yazı olmuş paylaşım için teşekkürler.

 8. Ne güzel faydalı bilgiler vermişsiniz
  Gerçekten de trafik artırmak için tüm bunları uygulamak lazım
  Ben de laubali yorumları hiç sevmediğimi fark ettim
  Saygı önemli
  Hissedilir birşey bence
  İnce düşünülüp yazılmalı blog yazıları ve bırakılan yorumlar
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu