Blog İpuçları

Kişisel Blog Nedir? Sosyal Medya Siteleri Kişisel Blog Sayılır mı?

Bu yazımda kişisel blog nedir ve kişisel blog kavramını, kişisel blog sitelerinin sosyal ağlardan farklarını yazmak istiyorum. Aşağıda alt başlıklar halinde görebilirsiniz.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog nedir? adından da anlaşılacağı gibi kişinin kendine ait yani tek bir yazara sahip olan ve kişinin hayatını, tecrübelerini veya bilgisi olduğu herhangi bir konuda insanlara bilgiler sunan bir dijital bir ortamdır.  Kişisel blog  yazmak için illaki bir konuda uzman olmanız gerekmiyor, hayatınızı anlatabilirsiniz veya uzmanlaşmak istediğiniz bir konularda yaptığınız araştırmalar neticesinde edindiğiniz tecrübelerinizi kendinizden de bir şeyler katarak insanlara aktarabilirsiniz.

Bazen yazacak konu bulamazsınız izlediğiniz bir film hakkında yorumlarda bulunursunuz, veya okuduğunuz bir kitaplar hakkında düşüncenizi paylaşırsınız, kitap yorumları yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız kişisel blog yazarken illaki her gün veya belli günlerde yazma zorunluluğunuz da yok çünkü orası tamamıyla size ait olan bir yer, istediğiniz zaman yazar, istemediğiniz zamanda yazmazsınız hiç kimse size neden yazmıyorsun diye sormaz, zorlamaz.

Fakat şöyle bir şey var, eğer belli bir okuyucu kitlenizin olmasını istiyorsanız size tavsiyem düzenli olarak blog yazmanızdır. Düzenli yazmak iyi diyorum ama bunu bazen bende yapamıyorum günlerce hiç yazmadığım günler oluyor. Özellikle yaz mevsiminde insanlarda blog yazma ve okuma konusunda biraz gevşeklik oluyor. Daha önceki bir yazımda yaz mevsiminde blogumu güncel tutabilmek için ne yapmalıyım? başlıklı yazımı yazmıştım.

Ben tam olarak hatırlamıyorum çünkü o zaman blog nedir bilmiyordum bile, Türkiye’de  ilk kişisel bloglar 2000’li yıllarda yayın hayatına başlamış 2005 yıllarında popüler hale gelmiş ve 2010 yıllarında ise altın yıllarını yaşamış. Daha sonrasında yani 2010 yılından sonraki yıllarda sosyal ağ sitelerinin çoğalmasıyla birlikte insanlar artık sosyal medya sitelerine yönelmeye başlamışlar.  Günümüzde ise eskisi kadar popüler olmayan kişisel bloglar halen dünya’da yerli ve yabancı kişisel bloglar olmak üzere milyonlarca blog var.

Günümüzde eski değerini yitirmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi şüphesiz sosyal medya siteleridir ve bir çok kişinin halen bloğun ne olduğunu bile bilmeyen insanlar var.  Belki başınıza gelmiştir, herhangi bir arkadaşınıza veya akrabanıza blog yazıyorum dediğinizde o nedir diyenler kesinlikle vardır ama sosyal ağları sorsanız hepsini bilirler :)

Başarılı Firmalar Blog Yazarak Ürünlerini Tanıtıyor

Fakat şöyle bir şeyde var. Dünya’da veya Türkiye’de  büyük  e-ticaret firmalarına baktığımızda mutlaka blog bölümü oluyor. Yani başarılı firmalar mutlaka blog yazıyor, blog yazarak sattığı ürünler hakkında müşterilerine bilgiler veriyorlar böylece müşteri alacağı ürün hakkında daha detaylı bilgiye sahip olduktan sonra ürünü hemen alıyor. Buda gösteriyor ki eğer başarılı bir firma haline gelmek istiyorsanız kesinlikle blog yazmalısınız.

Herkes Blog Yazabilir mi?

Kişisel blog nedir? sorusu hakkında birazda olsa bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Artık şu soruyu sorabiliriz, Herkes blog yazabilir mi? Evet bilgisayar kullanmasını bilen herkes blog yazabilir. Bunun için webmaster konularında uzman olmanıza gerek yok yani blog tasarımı nasıl yapılır, seo nedir, seo neden yapılmalıdır? gibi konularda uzman olmanıza gerek yok, blog sayfanızı açtıktan sonra yazmaya başlayabilirsiniz.

Hiç kimse annesinin karnından tasarımcı veya seo uzmanı olarak doğmadı, ha şu da var eğer benim yazılarımı daha fazla kişi okusun derseniz bu konularda kendinizi yavaş yavaş geliştirirsiniz. Bu konularla ilgili yüzlerce videolu anlatımlar var. Forum siteleri var. Aklınıza takılan her soruya farklı farklı kaynaklardan cevaplar bulabilirsiniz.

Kişisel Blog Nedir? Sosyal Medya Siteleri Kişisel Blog Sayılır mı?

Birde günümüzde kişisel instagram blogları var ki ben onlara blog demiyorum. Bazı instagram hesaplarında görüyorum profildeki isminin altına kişisel blog yazanlar var ama blog adresi yok nasıl blog oluyor anlamıyorum. Lütfen yanlış anlaşılmasın öyle yazanlara bir şey demiyorum fakat kişisel blog instagram diye bir şey yoktur bence. Kişi eğer blog yazmak istiyorsa, blogger veya wordpress artık hangi platformda blog açacaksa bloğunu açar orada yazar.

Sosyal ağlarda profillerimiz var evet fakat benim düşünceme göre belki yanlış düşünüyorumdur ama bu benim kişisel düşüncem, sosyal ağlar gelip, geçici yerlerdir nasıl derseniz diyelim ki herhangi bir şey paylaştığınızda yani bir resim paylaştınız diyelim veya bir yazı paylaştığınızı varsayalım, paylaştığınızı bir kaç dakika sonra anasayfa da çok zor görürsünüz, görmek için altlara inmeniz gerekiyor.

Çünkü milyonlarca insan her an bir şey paylaşıyor, dolayısıyla sizin paylaştığınız kaybolmuyor belki ama göremeyeceğiniz kadar altlara gidiyor. Yani sosyal ağlar anlık paylaşımlar içindir.

kişisel blog nedir

Tamam belki profilinizde görünüyor ama istediğiniz gibi yedek alamazsınız, bence dijital ortamlarda yaptığınız paylaşımların kalıcı olmasını istiyorsanız ve istediğiniz zaman paylaştığınız içeriği tekrar yönetmek istiyorsanız kesinlikle blog yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü sosyal medya siteleri bize ait değil, bizler oralarda sadece birer kiracı konumundayız.

Bu yazımda kişisel blog nedir hakkında düşünce ve bilgilerimi yazmaya çalıştım. Eksik veya yanlış düşünüyor olabilirim fakat bu benim kişisel düşüncemdir.  Benim düşünceme göre sosyal medya siteleri kesinlikle blog sayılmaz.

Tavsiye Bağlantı : Kişisel Blog Yazarları İçin Atın Değerinde Tavsiyeler

Sizce kişisel blog nedir? sizce sosyal medya siteleri kişisel blog sayılır mı? düşünceleriniz benim için çok önemli, lütfen konuyla ilgili kişisel blog nedir? sorusu nedir konuyu hep birlikte tartışalım. Düşüncelerinizi yorum bölümünde belirtirseniz mutlu olurum.

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Bloglarimizi seviyoruz. Hić pisman olmadim açmaktan ve sosyal aglar blogun yerini asla tutamaz.

 2. Yaşadığımız hızlı tüketim zamanı bir geçiş dönemidir umarım.Bilincli insanlar çoğaldıkça blogların değeri de daha bir çoğalacaktir diye düşünüyorum.
  Çok faydalı ve doğru aktarılmış bir yazıydı;)

 3. sosyal ağlar bütyük haber sitelerini bitirebilir zira artık onlar da sosyal platformlara yöneldiler.
  bloglar yeni nesil haber siteleri aslında. seviyoruz blogları.

  umarım ünlülerde blog yazmaya başlar. kişisel hayatlarını çok merak ettiğim ünlüler var. ayrıca yazıda değindiğin büyük firmaların blog tutması olayı çok iyi. özellikle teknoloji satan firmaların. A’dan Z’ye her şeyi anlatıyorlar.

  keyifle okudum yazıyı. kolay gelsin

  1. Ünlüler blog yazsaydı gerçekten harika olurdu, belki de kendi ismiyle değilde farklı isimle blog yazan ünlülerde vardır. Firmaların blog yazmaları ise harika bir şey.
   Teşekkür ederim Şafak.

 4. Sosyal ağlar nedense pek var olamadığım alan. Yapay ve yüzeysel geldiğinden ilgimi çekmiyor. Herkes blog yazarı olabilir mi? Sanmıyorum. Sabır gerekir, kelime dağarcığı gerekir, merak gerekir, yazım yanlışı ve anlatım bozukluğu bilgisi gerekir. Blog açmak kolay ama tutunmak zordur. Keşke herkes blog yazmaya kalksa ve blog yazarları daha popüler olsa. Teşekkürler

  1. Rica ederim.
   Evet herkes blog yazarı olamaz, yazıda herkes blog yazarı olur derken aslında şunu kast ettim; bilgisayar kullanmasını bilen bir kişi blog sayfası da açabilir ve yönetebilir. Ama dediğiniz gibi bunu sürdürebilir mi orası meçhul zaten internet ortamında bu kadar çöp blog olmasının nedeni de sanırım blog yazarlığını sürdürememek ve sadece para kazanmak için blog açmak.

   Keşke öyle olsa o zaman gerçekten blog yazanlar daha popüler olur. Ama işte bir çok kişi sırf para kazanamaz mıyım düşüncesi ile blog açıyor, tabi bir süre sonra işler istedikleri gitmediklerinde blog yazmayı bırakıyorlar :)

 5. Başarılı bir blog yazısı olmuş, böyle kaliteli bir içerik oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim.

 6. Çok güzel bir açıklama olmuş. Günümüzde bir çok kişi blog yazmaya çalışıyor fakat bir süre sonra blog yazmanın gerçekten sabır gerektiren bir iş olduğunu görünce insanlar blog yazmayı bırakıyor.
  Kişisel blog ve sosyal medya kavramını çok iyi anlatmışsınız ellerinize sağlık.

  1. Teşekkür ederim. Evet bir çok blog yazarı hemen para kazanma derdinde, oysa emek olmadan yemek olmaz, önce belli bir süre emek vermeliyiz ki sonra para kazanabilmeyi düşünelim.

 7. Yine mükemmel bir konuya değişmişsin. Geçenler de Devletşah hanımın bir konuşmasını dinledim. Oda “her sosyal medya hesabı açan ben bloger’ım diyor ama bir blogu bile yok” Tabi bu durumda blog dünyasına emek veren insanların hakkını yemektir. Yani blog yazmak bu kadar basit bir şey değil, Her ben bloger’ım diyende blog sahibi değil. Bu işte emek ve sabır gerektirir.

  1. Aynen kardeşim. Blog yazmak emek ve sabır gerektiren bir şeydir.
   Teşekkür ederim.

 8. Tüm yazdıklarınıza katılıyorum 2005 yılında blogcu.com da başladığım serüvenime 2008 den beri blogspot ta sürdüren biri olarak
  Kesinlikle kişisel bloglar tarihe düştüğümüz notlardır günlüğümüzde ve çok da keyiflidir
  Emeğinize sağlık

  1. Teşekkür ederim.
   Evet blog yazmak kesinlikle çok zevkli ve mutlu eden bir duygudur.

 9. Blog yazmak hep mutluluk verdi bana. Sosyal medyanın bir blogun yerini tutabileceğini de asla düşünmüyorum.

  1. Kesinlikle…
   Sosyal medyaların hepsi birleşse bile blog kadar zevk veremez insana :)

 10. Yıllar öncede sizden böyle güzel bir yazı okuyup blog sayfası açmıştım. Nedense hiç yazı yazmamıştım ama geri dönüş yaptım diyebilirim. İlham kaynağısınız. İyi bir blog sahibisiniz gerçekten. Siz hep yazın bir şeyler :)

  1. İlginiz için çok teşekkür ederim Zeynep hanım. Artık vaktim olduğu sürece daha fazla yazı yazmaya çalışacağım. :)

 11. Kişisel bloglarla insanların kendini ifade etmesi gerçekten güzel bir kaç yıldır youtuber olarak ifade edilen yeni meslek dalını da bloger ile hemen hemen aynı olduğunu düşünüyorum diğer sosyal medya siteleri pek bu tanıma uymuyor sanırım.

  1. Teşekkür ederim.
   Youtuberlik kişisel blog olarak düşünülebilir mi bilmiyorum, ama orada da bir üretkenlik olduğu inkar edilemez ama benim düşünceme, blog yazarlığının yerini hiç bir şey tutamaz. Belki günümüzde blogların değerleri fazla bilinmiyor ama gün gelecek yine herkes blog yazarlığına yönelecektir diye düşünüyorum.

 12. Blog yazmak bence bir ayrıcalık çünkü kendi deneyimlerini paylaştıgında aynı konu hakkında bilgi arayan biri rahatça ulaşıp okuyabiliyor. Özellikle senin yazıların sayesinde kişisel bloglar ve bir çok konuda işime yaracak doğru bilgi ediniyorum sen yazmaya ve bizi bilgilendirmeye devam et :)

  1. Evet blog yazmak kesinlikle çok güzel, insanı rahatlatan çok güzel bir eylem.
   Teşekkür ederim. İnsanlara faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana :)

 13. Bugüne kadar bir çok kişisel blog hesabı takip ettim. Çoğunda faydalı-faydasız bilgilerle karşılaştım. Ama sizin kişisel bloğunuzu takip etmek bana ayrı bir keyif ve lezzet veriyor. Başarılarınızın devamını dilerim kişisel blog denince aklıma ilk siz geliyorsunuz.

 14. Kişisel Blog konusunda sitesiniz çok fazla takip ediyor ve bilgiler alıyorum. Paylaşımlarınız için çok tesekkur ederim. Başarılar diliyorum :)

 15. Blogum her zaman önceliğim oldu sosyal medyada da hesaplarım var ama onlar keyfi takipler için. Ay da birkaç yayın bile açsam ben seviyorum , blogun yerini asla tutmuyor diğerleri.:)

  1. Kesinlikle, blogların yerini hiç bir sosyal ağ siteleri tutmaz tutamaz.
   Blog yazmaya devam :)

 16. I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful

 17. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Sosyal medya mecraları evet önemlidirler ama blog değildir hiçbiri. Instagram’da filtreli bir fotoğrafı saniyede paylaşıp yanına da #gününfotosu diye bir etiket koyup like almak bloggerlık değildir. Benim blogumun da marka adıyla sosyal medya hesapları var ama sosyal medya sadece blogu tanıtıcı, tamamlayıcıdır. Asla bir blog değildir.

  Bloggerlık, hangi konuda yazarsanız yazın, ister stor perde nasıl kurulur yazın, ister cep telefonlarını kıyaslayın veya edebiyat eserlerini analiz edin, konunuz ne olursa olsun belli bir entelektüel alt yapı, dili doğru ve etkin kullanma yetisi, “makale yazma becerisi”, yayıncılığın temel yasalarını bilme, akıcılık ve süreklilik sağlama gibi çok önemli yeterlilikler gerektirir.

  “Makale yazmak”, o makaleyi okutturabilecek şekilde kaleme almak tek tuşla Instagram’da fotoğraf paylaşmaya benzemez. Ayrıca ilerledikçe blogger makalelerini seo uyumlu yazmaya başlar. Bilgili olunan bir alanda, akıcı, ilginç ve seoya uygun 1000 kelimelik bir makale yazmak olağanüstü bir iş yükü demektir. Blogger ayrıca yabancı kayak araştırması yapar, makaleyi yayınlamadan önce defalarca editing yapar ve daha neler nelerden sorumludur.

  Üstelik, blogger eğer wordpress altyapısındaysa SSL, hosting, ücretli tema, ücretli profesyonel eklentiler, gerektiğinde ücretli görseller satın alarak çok çok ciddi miktarda hem de döviz üzerinden masraf ve yatırım da yapmaktadır. Blog sahibi bir manada bir “işletmeci”dir. Sosyal medyada bu şans yoktur. Instagram bir kapandı mı hiçbir söz hakkınız yoktur çünkü o mecranın sahibi değilsinizdir.

  Instagram hesaplarıyla varlık gösteren arkadaşlarımız, yapsınlar elbette, o da lazımdır ama “Blogger” değildirler. Yurtdışında bu arkadaşlara “Instagrammer” denmektedir ve bloggerlardan farklı bir alanda oldukları bilinmektedir.

  Ülkemizde herkes her heveslendiği unvanı bedavadan, gereklerini yerine getirmeden almaya alıştı maalesef ama bu noktada bloggerların devreye girmesi, tüm blog sahiplerinin birbiriyle dayanışması, bir “meslek” odası kurması, yasal düzenlemelerimizin yapılması gibi çalışmalarda bulunması gerektiğine inanıyorum.

  Zaman zaman çeşitli tartışmalara da dahil oluyorum mecburen. Bloggerım diyenlerden url rica ediyorum (paslaşalım, birbirimizi okuyalım paylaşalım diye) , blogu olmayanlara kendilerini blogger diye tanıtamayacaklarını çünkü blogları olmadığını söylüyorum. Siz bir Instagrammersınız blogger değil diyorum. O zaman da ben kötü oluyorum:) Ama birilerinin de neyin ne olduğunu söylemesi gerekiyor.

  Bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler.

  1. Anlatmak istediklerimi işte tam olarak bunlardı. Konuyu gerçekten çok güzel özetlemişsiniz. İlginiz ve konuyla ilgili düşüncelerinizi benimle paylaştığınız için gönülden teşekkür ediyorum.

 18. Son zamanlarda en çok tartışılan konulardan birisine değinmişsiniz ve konuyu çok güzel izah etmişsiniz. Sosyal Medya da kişisel bilgilerin olduğu kısıma blogger yazan insanları da üstelik incitmeyecek şekilde tepkinizi belirtmişsiniz. Bunların sonucunda ortaya çok güzel bir yazı çıkmış. Yazı üslubunuzu o kadar çok beğendim ki muhtemelen artık her gün acaba yeni bir yazı yayınlamış olmanız umuduyla gmail hesabıma bakacağım :) Sağlıcakla kalın :)

  1. Teşekkür ederim.
   Yazdığım her yazıyı mail hesaplarına göndermiyorum. O yüzden yazdığım yazılardan haberdar, olabilmeniz için gmail hesabınıza değilde blog siteme bakarsanız daha iyi olabilir. Çok yakında feedburner aboneliğini aktif edeceğim, o zaman mail adresiniz ile abone olduğunuzda yazılarım otomatik olarak gmail hesabınıza gönderilecektir.
   İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

 19. Kaliteli içerik üretmedikten sonra blog açmanın ve işletmenin faydası olacağını düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu