Bu yazımda kişisel blog nedir ve kişisel blog kavramını, kişisel blog sitelerinin sosyal ağlardan farklarını yazmak istiyorum. Aşağıda alt başlıklar halinde görebilirsiniz.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel blog nedir? adından da anlaşılacağı gibi kişinin kendine ait yani tek bir yazara sahip olan ve kişinin hayatını, tecrübelerini veya bilgisi olduğu herhangi bir konuda insanlara bilgiler sunan bir dijital bir ortamdır.  Kişisel blog  yazmak için illaki bir konuda uzman olmanız gerekmiyor, hayatınızı anlatabilirsiniz veya uzmanlaşmak istediğiniz bir konularda yaptığınız araştırmalar neticesinde edindiğiniz tecrübelerinizi kendinizden de bir şeyler katarak insanlara aktarabilirsiniz.  Bazen yazacak konu bulamazsınız izlediğiniz bir film hakkında yorumlarda bulunursunuz, veya okuduğunuz bir kitaplar hakkında düşüncenizi paylaşırsınız, kitap yorumları yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız kişisel blog yazarken illaki her gün veya belli günlerde yazma zorunluluğunuz da yok çünkü orası tamamıyla size ait olan bir yer, istediğiniz zaman yazar, istemediğiniz zamanda yazmazsınız hiç kimse size neden yazmıyorsun diye sormaz, zorlamaz.

Fakat şöyle bir şey var, eğer belli bir okuyucu kitlenizin olmasını istiyorsanız size tavsiyem düzenli olarak blog yazmanızdır. Düzenli yazmak iyi diyorum ama bunu bazen bende yapamıyorum günlerce hiç yazmadığım günler oluyor. Özellikle yaz mevsiminde insanlarda blog yazma ve okuma konusunda biraz gevşeklik oluyor. Daha önceki bir yazımda yaz mevsiminde blogumu güncel tutabilmek için ne yapmalıyım? başlıklı yazımı yazmıştım.

Ben tam olarak hatırlamıyorum çünkü o zaman blog nedir bilmiyordum bile, Türkiye’de  ilk kişisel bloglar 2000’li yıllarda yayın hayatına başlamış 2005 yıllarında popüler hale gelmiş ve 2010 yıllarında ise altın yıllarını yaşamış. Daha sonrasında yani 2010 yılından sonraki yıllarda sosyal ağ sitelerinin çoğalmasıyla birlikte insanlar artık sosyal medya sitelerine yönelmeye başlamışlar.  Günümüzde ise eskisi kadar popüler olmayan kişisel bloglar halen dünya’da yerli ve yabancı kişisel bloglar olmak üzere milyonlarca blog var.

Günümüzde eski değerini yitirmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi şüphesiz sosyal medya siteleridir ve bir çok kişinin halen bloğun ne olduğunu bile bilmeyen insanlar var.  Belki başınıza gelmiştir, herhangi bir arkadaşınıza veya akrabanıza blog yazıyorum dediğinizde o nedir diyenler kesinlikle vardır ama sosyal ağları sorsanız hepsini bilirler 🙂

Başarılı Firmalar Blog Yazarak Ürünlerini Tanıtıyor

Fakat şöyle bir şeyde var. Dünya’da veya Türkiye’de  büyük  e-ticaret firmalarına baktığımızda mutlaka blog bölümü oluyor. Yani başarılı firmalar mutlaka blog yazıyor, blog yazarak sattığı ürünler hakkında müşterilerine bilgiler veriyorlar böylece müşteri alacağı ürün hakkında daha detaylı bilgiye sahip olduktan sonra ürünü hemen alıyor. Buda gösteriyor ki eğer başarılı bir firma haline gelmek istiyorsanız kesinlikle blog yazmalısınız.

Herkes Blog Yazabilir mi?

Kişisel blog nedir? sorusu hakkında birazda olsa bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Artık şu soruyu sorabiliriz, Herkes blog yazabilir mi? Evet bilgisayar kullanmasını bilen herkes blog yazabilir. Bunun için webmaster konularında uzman olmanıza gerek yok yani blog tasarımı nasıl yapılır, seo nedir, seo neden yapılmalıdır? gibi konularda uzman olmanıza gerek yok, blog sayfanızı açtıktan sonra yazmaya başlayabilirsiniz. Hiç kimse annesinin karnından tasarımcı veya seo uzmanı olarak doğmadı, ha şu da var eğer benim yazılarımı daha fazla kişi okusun derseniz bu konularda kendinizi yavaş yavaş geliştirirsiniz. Bu konularla ilgili yüzlerce videolu anlatımlar var. Forum siteleri var. Aklınıza takılan her soruya farklı farklı kaynaklardan cevaplar bulabilirsiniz.

Kişisel Blog Nedir? Sosyal Medya Siteleri Kişisel Blog Sayılır mı?

Birde günümüzde kişisel instagram blogları var ki ben onlara blog demiyorum. Bazı instagram hesaplarında görüyorum profildeki isminin altına kişisel blog yazanlar var ama blog adresi yok nasıl blog oluyor anlamıyorum. Lütfen yanlış anlaşılmasın öyle yazanlara bir şey demiyorum fakat kişisel blog instagram diye bir şey yoktur bence. Kişi eğer blog yazmak istiyorsa, blogger veya wordpress artık hangi platformda blog açacaksa bloğunu açar orada yazar.

Sosyal ağlarda profillerimiz var evet fakat benim düşünceme göre belki yanlış düşünüyorumdur ama bu benim kişisel düşüncem, sosyal ağlar gelip, geçici yerlerdir nasıl derseniz diyelim ki herhangi bir şey paylaştığınızda yani bir resim paylaştınız diyelim veya bir yazı paylaştığınızı varsayalım, paylaştığınızı bir kaç dakika sonra anasayfa da çok zor görürsünüz, görmek için altlara inmeniz gerekiyor. Çünkü milyonlarca insan her an bir şey paylaşıyor, dolayısıyla sizin paylaştığınız kaybolmuyor belki ama göremeyeceğiniz kadar altlara gidiyor. Yani sosyal ağlar anlık paylaşımlar içindir.

kişisel blog nedir

Tamam belki profilinizde görünüyor ama istediğiniz gibi yedek alamazsınız, bence dijital ortamlarda yaptığınız paylaşımların kalıcı olmasını istiyorsanız ve istediğiniz zaman paylaştığınız içeriği tekrar yönetmek istiyorsanız kesinlikle blog yazmanızı tavsiye ederim. Çünkü sosyal medya siteleri bize ait değil, bizler oralarda sadece birer kiracı konumundayız. Bu yazımda kişisel blog nedir hakkında düşünce ve bilgilerimi yazmaya çalıştım. Eksik veya yanlış düşünüyor olabilirim fakat bu benim kişisel düşüncemdir.  Benim düşünceme göre sosyal medya siteleri kesinlikle blog sayılmaz.

Tavsiye Bağlantı : Kişisel Blog Yazarları İçin Atın Değerinde Tavsiyeler

Sizce kişisel blog nedir? sizce sosyal medya siteleri kişisel blog sayılır mı? düşünceleriniz benim için çok önemli, lütfen konuyla ilgili kişisel blog nedir? sorusu nedir konuyu hep birlikte tartışalım. Düşüncelerinizi yorum bölümünde belirtirseniz mutlu olurum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Aşağıdaki kutucuğa e-posta adresini yazarak her yeni makaleden anında haberdar olabilirsin.

Abone Olduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Bir Şeyler Yanlış Gitti Lütfen Tekrar Deneyin.